Γενικά Τι ώρα να βάζω για ύπνο το μικρό Βλάσση; (Lovebird)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Costas cc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Costas cc

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Είναι η πρώτη εβδομάδα που συγκατοικώ με τον Βλάσση και για να πω την αλήθεια τα έχουμε και οι δύο λίγο χαμένα!
Εγω δε θέλω να τον ταλαιπωρώ και να τον τρομάζω κι εκείνος δεν θέλει ούτε να με βλέπει!
Το απογευματάκι κατα τις 7 άρχισε να φουσκώνει σαν μπαλίτσα και να κλείνει τα μάτια του.Φαινόταν κουρασμένος και τον έβαλα για ύπνο.
Επειδή δεν προλαβαίνω να τον χαρώ πολύ λόγω δουλειάς μπορώ να τον κρατάω περισσότερη ώρα ξύπνιο έχοντας αναμένα τα φώτα του σπιτιού;
 
Είναι η πρώτη εβδομάδα που συγκατοικώ με τον Βλάσση και για να πω την αλήθεια τα έχουμε και οι δύο λίγο χαμένα!
Εγω δε θέλω να τον ταλαιπωρώ και να τον τρομάζω κι εκείνος δεν θέλει ούτε να με βλέπει!
Το απογευματάκι κατα τις 7 άρχισε να φουσκώνει σαν μπαλίτσα και να κλείνει τα μάτια του.Φαινόταν κουρασμένος και τον έβαλα για ύπνο.
Επειδή δεν προλαβαίνω να τον χαρώ πολύ λόγω δουλειάς μπορώ να τον κρατάω περισσότερη ώρα ξύπνιο έχοντας αναμένα τα φώτα του σπιτιού;

Θα πρέπει να έχει έναν ολοκληρωμένο ύπνο για τουλάχιστον 10 ώρες, το πρόγραμμα του ύπνου πρέπει να τηρείται με ευλάβια.
 
Σ΄ευχαριστω Γρηγόρη!
Απλά επειδή το πρωί λείπω απο το σπίτι και μπορεί να κοιμάται όσο θέλει έλεγα να του ''έκλεβα'' μία ώρα από τον βραδινό του ύπνο και να τον έβαζα στις 8
 
Σ΄ευχαριστω Γρηγόρη!
Απλά επειδή το πρωί λείπω απο το σπίτι και μπορεί να κοιμάται όσο θέλει έλεγα να του ''έκλεβα'' μία ώρα από τον βραδινό του ύπνο και να τον έβαζα στις 8

Για μια ώρα δεν χάλασε ο κόσμος, προσωπικα οι παπαγάλοι μου κοιμούντε στις 9 κάθε μέρα και ξυπνάνε στις 8 περίπου το πρωί μιας και φεύγω αθόρυβα το πρωί και δεν τα ενοχλώ. Απλά προσπάθησε το πρόγραμμα του ύπνου να μην το αλλάζεις όσο μπορείς. Είναι πολύ σημαντικό να κοιμούντε αρκετές ώρες.
 
η δικιά μου μάλλον είναι clubber μιας και κατά τις 10..00 λέει άντε γειά και ξυπνάει στις 7.00 το πρωί. ετσι είναι όμως όταν 21 χρονών κοπέλα δεν λέει να νοικοκυρευτεί και μένει με εμένα... Αντί να ανοίξει σπίτι.
 
Εμάς σκεπάζεται 9:00 - 9:30 και ξυπνά γύρω στις 7 το πρωί. Κοιμάται λίγο το πρωί και παίρνει ένα υπνάκο το μεσημέρι.
η δικιά μου μάλλον είναι clubber μιας και κατά τις 10..00 λέει άντε γειά και ξυπνάει στις 7.00 το πρωί. ετσι είναι όμως όταν 21 χρονών κοπέλα δεν λέει να νοικοκυρευτεί και μένει με εμένα... Αντί να ανοίξει σπίτι.
Στέργιε τώρα που την έκανες κούκλα, θα είναι περιζήτητη η billy, κορίτσι για σπίτι!
 
Γεια σου Κωστα εγω βαζω τα δικα μου Lovebirds για υπνο γυρω στις 9-10 το βραδυ οποτε γυρω στις 8 με 9 το πρωι τα ξεσκεπαζω. Καλο ειναι να τα βαζεις σε ενα ησυχο δωματιο χωρις φωτα και τηλεοραση και γενικα θορυβους. Για να ησυχαζουν!
 
Γιατί δεν ακολουθείτε τις φυσικές συνθήκες; Τη διάρκεια δηλαδή του ημερήσιου φωτός; :)
 
Δηλαδη Σταυρο εννοεις να τα βαζουμε για υπνο την ωρα που πεφτει ο ηλιος(οπως στη φυση); Το πρωι τι ωρα ομως πρεπει να τα ξεσκεπαζουμε;Απο τις 5?
 
Αν διατηρείς αυτό το πρόγραμμα, για ποιο λόγο θα πρέπει να το σκεπάζεις και να το ξεσκεπάζεις; Την ώρα που ανατέλλει ο ήλιος θα ξυπνάνε και την ώρα που δύει θα κοιμούνται; Τι πιο φυσικό και πιο φυσιολογικό από αυτό; :) Βέβαια, βασική προϋπόθεση είναι να σεβόμαστε το χώρο του πουλιού ο οποίος θα πρέπει να είναι προσωπικός του χώρος, και όχι να αποτελεί το πουλί τμήμα του δικού μας προσωπικού χώρου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Οι παπαγάλοι θέλουν ένα δεκάωρο ύπνο.. Είναι ώρες ισημερινού! Οπότε αν τηρείται αυτό εποχές που έχει πολλές ώρες νύχτα ή πολλές ώρες μέρα, δεν τηρείται αυτό το δεκάωρο αλλά υπάρχουν αποκλίσεις.. Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί εγώ...
 
Back
Top