Γενικά Τον έφερε ο γάτος τι πουλί είναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Margo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Margo

PB New Member
Εγγραφή
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Ευτυχώς δεν έπαφε κάτι σοβαρό, απλώς του λοίπουν μόνο μερικά φτερά απ' το κεφάλι.
Στο ποδαράκι του έχει δύο δακτυλίδια. Το ένα είναι μπλε πλαστικό χωρίς νούμερα και το άλλο πορτοκαλί αλουμινένιο με τα εξής νούμερα "826 AC07 FOP P16".. Αν μπορεί κανείς να μας πει κάτι παραπάνω για τα νούμερα ή το καραρίνι; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    68,4 KB · Προβολές: 71
Ειναι μεταλλαξης αχάτη, κοκκινου λιποχρωματος και μωσαικου πτερωματος καναρινι. Γεννημενο το 2016 μαλλον θηλυκο.
Ειστε και οι δυο πολυ τυχεροι.
Θα το κρατησεις ή θα αναζητησεις τον ιδιοκτητη;

Η δικη μου, δυο χρονια και με κηπο ουτε κατσαριδα δεν μου φερνει.

ΥΓ:βγαλε μια κοντινη κεφαλι και ποδια μηπως ειναι αρρωστο.
 
Είναι ένα πολύ ωραίο δώρο από το γάτο σας.
Αχάτης κόκκινο μωσαϊκό θηλυκό...

Απορίας άξιο είναι το πως επέζησε από τα όπλα του.
Οι γάτες είναι από τα τελειότερα αρπακτικά και το οτι ζει προσωπικά με αφήνει κατάπληκτο...

Τώρα για τα όσα γράφει το δαχτυλίδι και σύμφωνα με τα όσα γράφονται στο σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ έχουμε:
αλουμινένιο με τα εξής νούμερα "826 AC07 FOP P16"
FOP γράφει ή FPO που είναι η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας? Γιατί δεν βρήκα τίποτε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Εθνικές-Ομοσπονδίες-και-Σύλλογοι-Εκτροφέων-Πτηνών.166/ με τα αρχικά που έγραψες.
Αν τώρα είναι στη δεύτερη περίπτωση έχουμε
826 = Αύξων αριθμός πτηνού
16 = 2016 και πρέπει το χρώμα να είναι πορτοκαλί
AC = Συντομογραφία συλλόγου
07 = Αύξων αριθμός εκτροφέα
 
Τυχερο το καναρινακι:)μαλλον επεσε σε γατο μελος του φορουμ κ με ευαισθησίες :D Αν κρινω απο τα γατια του κηπου μου, σε 2 μηνες 2 αρουραιοι κ 2 περιστερια ειναι τα θυματα τους
 
Θα έλεγα οτι η φωτό δείχνει έναν Αχάτη Παστέλ και όχι ένα δείγμα της βασικής μετάλλαξης με τόσο πολύ λευκό "καθάρισμα" στα κινητήρια και στον μανδύα.
Υπάρχει μια διαφορά στην πορτογαλική κωδικοποίηση σε σχέση με τη δική μας.
Δεν υπάρχουν αρχικά συλλόγου. Υπάρχει εθνικός κωδικός που αναφέρει μόνον την Ομοσπονδία και τον εκτροφέα.
Ο κωδικός του εκτροφέα αποτελείτε απο δυο γράμματα και δυο αριθμούς.
826 α/α
AC07 = (Eκτροφέας).
FOP = Federação Ornitologica Portuguesa .
P16 = Portugal 2016
 
Άρα είναι εισαγωγής; Πολύ ωραίο δώρο. Γενικά οι οικοσιτες γάτες θα παίξουν με το θήραμα ειδικά αν είναι χορτατες. Αυτό προφανώς κουραστικε και δεν κουνιόταν άλλο και μάλλον η γάτα έχασε το ενδιαφέρον της. Τώρα γιατί δεν το αποτέλειωσε;
Δες το σαν δώρο.
 
image.webp image.webpimage.webp image.webp image.webp image.webp
Ευχαριστω παρά πολυ για τις πληροφορίες. Στις φωτογραφίες φενεται τα φτερά από πίσω που λείπουν στο κεφάλι του και από δεξιά στο μάτι. Το δεξί του ματάκι δάκρυζε για μια ημέρα αλλά τώρα ειναι καλά μόνο τα φτερά γύρω του λείπουν. Παντως ειναι δραστήριο και τρώει καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ καλή διατροφή.Αυγουλάκι βραστό. Πολυβιταμίνη στο νερό του (Muta vit κατα προτίμηση). Κέρασμα απο περίλλα -βρώμη-νίζερ- σισάμι. Καθημερινά μπάνιο. Κόψιμο η μύτη, καλό καθάρισμα (θέλει προσοχή - με σβουράκι που χρησιμοποιούν οι κυρίες ) Περιποίηση τα πόδια με Epithol . Hσυχία και ύπνο. Με τις κότες 😉 . Πάντα καθαρές πατήθρες κι' αν συνεχίσει να έχει δάκρυ στο μάτι, αλοιφή tomrex για 3-4 βράδυα πριν τον ύπνο, και βλέπουμε. Καλή συνέχεια
 
Εγώ τον δικό μου τον είχα πετύχει να κόβει βόλτες ανάμεσα σε κάδους σκουπιδιών και τον έσωσα στο τσαφ από τις περιπλανώμενες γάτες. Αλλά τέτοια τύχη! Και να βρεις τέτοιο πουλί αλλά και να στο φέρει ο γάτος που λογικά θα έπρεπε να το είχε αποτελειώσει! Πόσα Τζόκερ πρέπει να παίξεις πια; Καλορίζικο το νέο μέλος στην οικογένεια!
 
Back
Top