Φροντίδα Τοποθέτηση κλουβας στο χώρο για τα μπάτζι μου

savvasxanthi

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
81
Πόλη
Ξάνθη
Αύριο θα πάω να πάρω μια κλούβα με διαστάσεις 165 ύψος 60 πλάτος 60 βάθος (μπορεί 68 πλάτος 68 βάθος)
Έχω 4ης επιλογές Για το που να την βάλω..
1 μπροστά μπαλκόνι σπιτιού το οποίο είναι δροσερό και το χειμώνα κλείνει με διαφανή τέντα
2 στο δωμάτιο μου
3 στο πίσω μπαλκόνι που είναι μόνο από τις δύο πλευρές κλειστό
Δε βρέχεται δεν έχει ήλιο γιατί υπάρχουν τέντες..
4 στην αποθήκη 30 τμ μπροστ στο παράθυρο το οποίο έχει διαστάσεις περίπου 40 μήκος 30 ύψος και θα πάρω και λάμπα για πουλιά..
 
Το έξω για παπαγαλάκια τον χειμώνα το απορρίπτω. Τους μικραίνεις την ζωή.
Ανάμεσα αποθήκη και δωμάτιο, εξαρτάται. Τι συνήθειες έχεις για το δωμάτιο, αν θα μπορούν να ησυχάζουν νωρίς το βράδυ και αν καπνίζεις, ακούς δυνατά μουσική κτλ.
Για την αποθήκη το πρόβλημα είναι ότι θα είναι πολύ απομονωμένα και θα ξεχνιούνται. Δεν θα αναπτύξετε σχέσεις και αυτά θα αγριέψουν.
 
Ούτε καπνίζω ούτε μουσικές ακούω δυνατά..στην αποθήκη έχω και γυμναστήριο οπότε θα πηγαίνω.. Την έχω Και σαν δικό μου χώρο... Εγώ προσωπικά θέλω στο δωμάτιο απλά έχω λίγο θέμα στο χώρο και πολύ θέμα με την μητέρα μου

Στο δωμάτιο όταν λείπουμε εγώ και η αδερφή μου δε μπαίνει κανένας..όταν σχολαω εγώ όμως 11 το βράδυ και έρχομαι σπίτι μέχρι τις 12 έχω ανοιχτά τα φώτα...
 
Έλεγξε στην αποθήκη, θέματα υγρασίας αν είναι υπόγεια, καλού εξαερισμού και φωτισμού. Αν έχει παντζούρια μην τα ξεχνάτε να τα ανοίγετε ή αν είναι εφικτό να μένουν συνέχεια ανοικτά. Να μην έχει συσωρευμένη σκόνη σε τοίχους, πάτωμα και πιθανά αντικείμενα (αυτά ισχύουν και για σένα αφού γυμνάζεσαι και αναπνέεις βαθιά εκεί μέσα). Αν γενικά είναι ένα δωμάτιο, βάλε τα εκεί. Γιατί να ξυπνούν στην μέση του ύπνου τους από φως και μάλιστα καθημερινά δεν είναι ότι καλύτερο.
Πρωτη φορα το ακουω. Μπορεις να το εξηγησεις;
Υπάρχουν πολλές αναφορές στο forum. Οι χαμηλές χειμωνιάτικες θερμοκρασίες στο εξωτερικό περιβάλλον είναι έξω από το εύρος θερμοκρασιών που έχουν μάθει να ζουν στην φύση.
Πολλά από αυτά τα καταφέρνουν με μεγάλη προσπάθεια που καταβάλει ο οργανισμός τους και επιβιώνουν. Αυτή η προσπάθεια όμως εξαντλεί βιολογικά τα πουλιά που τελικά ζουν λιγότερο. Ίσως δεν πεθάνουν μέσα στον χειμώνα άλλα από άλλη αιτία που δημιουργήθηκε ως αποτέλεσμα της επιβάρυνσης του οργανισμού τους.
 
Θα φύγει το έπιπλο και θα μπει εκεί η κλούβα

picresize.com

Πίσω μπαλκόνι... Θα μπες εκεί στο άσπρο..

picresize.com

Μπροστά μπαλκόνι οι δύο γωνίες που είναι τα δεντράκια εκεί μπορεί να μπει.. Αυτό το μπαλκόνι κλείνει το χειμώνα.

picresize.com

Σε ίδια αποθήκη είχε και ο φίλος μου (Έχουμε ίδιες αποθήκες γιατί είναι ίδιες οι πολυκατοικίε)παπαγαλάκια σε μια κλούβα 2 μέτρα ύψος
3 σκάφος και 2 βάθος όπου από 3 πουλιά τα έκανε 15. Μετά δε ξέρω τι έγινε..
 
Ξέρεις τι θερμοκρασίες έχετε έξω τον χειμώνα στην Ξάνθη; Μέχρι πόσο το κατώτερο φτάνει; Και ποια είναι η μέση χειμερινή θερμοκρασία;
 
Έχω δει και -5 6 το πρωί φεύγοντας για δουλειά το χειμώνα που μας πέρασε αλλά το μπαλκόνι με τα πρώτα κρύα κλείνει..
Μπορώ να βάλω λάμπα που βγάζει ζεστή
Όπως τις κόκκινες που έχουν για τα φαγητά..
Όταν μαγειρεύουμε όμως η πόρτα είναι ανοιχτή δε θα τα πειράζουν οι οσμές..;
 
Η δεύτερη φωτογραφία σου δεν ανοίγει.
Όταν λέμε κλείνει; Πως κλείνει το μπαλκόνι;
Αν ανοίγοντας την πόρτα οι υδρατμοί πέφτουν πάνω στο κλουβί, αυτό τα ενοχλεί πολύ. Αν τηγανίζετε σε μαύρο τηγάνι teflon αυτό είναι επικίνδυνο για τα πουλιά.
Αλλά απ' ότι βλέπω δεν θα βρίσκονται πάνω στην πόρτα αλλά στην γωνία πριν την πόρτα.
Αν όμως το μπαλκόνι κλείνει αεροστεγώς, τότε είναι σαν να βρίσκονται μέσα στην κουζίνα και αυτό δεν είναι καλό.
 
Με τέντα κλείνει διαφανές... Παίρνει αέρα από μερικά σημεία, δεν είναι σα τα μπαλκόνια που κλείνουν με τζαμαρία.
Καλλίτερ για μένα είναι δωμάτι πρώτα πρώτα και μετά μπαλκόνι δίπλα στο παράθυρο στη γωνία που φαίνετε μια μεγάλη βεντάλια. Νομίζω 3η φώτο..
 
Καμια φωτογραφια σου δεν ανοιγει, μηπως εχεις private ρυθμιση στις εικονες;

Εγω απο ολη την περιγραφη σου θα διαλεγα την αποθηκη. Περνας χρονο εκει μεσα στην ημερα αλλα παραλληλα ζουν φυσιολογικα με το φως της ημερας κι εχουν και την ησυχια τους σε ωρες που πρεπει να κοιμουνται. :)
 
Το παράθυρο είναι μικρό αλλά το κλουβί θα μπει σε απόσταση 2 με 3 μέτρα απέναντι του...
 
Φωτογραφία του χώρου με το παράθυρο της αποθήκης. Είναι υπόγεια;
 
Ναι υπόγεια είναι...
Μούχλα και τέτοια δεν έχει πουθενά..
Εδώ και 10 μέρες με έχει φάει αυτό το θέμα κοιμάμαι και ξυπνάω με ένα μέτρο στο χέρι να βρω μια λύση..
Μέχρι και στον ύπνο μου σηκώνομαι να μετρήσω...
 
χα χα σε πιστεύω :)
Η αποθήκη απορρίπτεται τότε, υπόγειο με λίγο φωτισμό και μακριά από την κίνηση της οικογένειας, τα πουλιά θα γίνουν ζόμπι και σίγουρα όσο και να μην έχει υγρασία, κάποια υγρασία θα έχει. Δεν λέμε για την υγρασία που στάζουν οι τοίχοι, την υγρασία της ατμόσφαιρας.
 
Εγώ θα τα έβαζα σε ένα από τα 2 μπαλκόνια, κρίνοντας από το προσανατολισμό του μπαλκονιού και τις περιβαλλοντολογικές συνθήκες πουν επικρατούν χειμώνα καλοκαίρι.

Τα πουλιά που ζουν έξω είναι πιο ζωηρά και παρουσιάζουν καλύτερη υγεία, το φως και ο καθαρός αέρας τα ευνοεί και σε συνδυασμό με την άπλα της κλούβας ότι καλύτερο.
 
Back
Top