Αναπαραγωγή Τοποθέτηση φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasnio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasnio

PB Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
98
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Γεια χαρά σε όλες τις φίλες και φίλους του φόρουμ.
Θα ήθελα μια απάντηση, έχω έτοιμα τα ζευγάρια μου χωρισμένα το κάθε αρσενικό δίπλα με το θηλυκό (χώρισμα πλέγμα)
Και σε μερικές ημέρες θα τα βάλω μαζί.
Εδώ ζητώ την εμπειρία σας να βάλω πρώτα την φώλια στα θηλυκά η μετά την ένωση τους.
Από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα δεν μπορώ να καταλήξω, τι να κάνω!
 
Εγώ θα σου έλεγα λίγο πριν, μία εβδομάδα ας πούμε από την ημερομηνία που έχεις υπολογίσει να σου κάνουν το πρώτο αυγό, να βάλεις υλικό και φωλιές και μόλις ξεκινήσει η διαδικασία "χτισίματος" από το θηλυκό, περνάς και τον αρσενικό στον ίδιο χώρο.

Προϋπόθεση για αυτήν τη διαδικασία, είναι να βρίσκονται και τα δύο πουλιά σε αναπαραγωγική ετοιμότητα.
 
Εκανες πρωετοιμασια;Καλη διατροφη -ασβεστιο-βιταμινες; Αν οχι θα πρεπει να κανεις για καποιο διαστημα. Παιζει πολυ σημαντικο ρολο η προετοιμασια. Υστερα βαλε την φωλια και αφου την φτιαξει η θηλυκια τοτε τα βαζεις μαζι πουλια. Καλη επιτυχια.
 
Ο στόχος ποιός είναι;
Να έχουμε μια επιτυχημένη αναπαραγωγική επαφή.
Για να γίνει αυτό πρέπει τα δυό πουλιά να είναι "έτοιμα".
Πριν βγάλουμε το χώρισμα ελέγχουμε το
θηλυκό δύνοντάς του φωλιά και κλωστές.
Αν δεν συγκινηθεί καθόλου είτε ανοίξουμε το
χώρισμα είτε όχι, ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ 0.
Αν υπάρξει ενδιαφέρον απο το θηλυκό (κτίζει φωλιά)
το αρσενικό δίπλα θα... λυσσάει. Οσο τον καθυστερούμε
τόσο περισότερο "πυρώνει" και το δείχνει
με την συμπεριφορά του. (Αν δεν συμβαίνει αυτό
είτε ανοίξουμε το χώρισμα είτε όχι, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 0)
Η στιγμή λοιπόν που θα τραβηχτεί το χώρισμα,
αφού εκτιμήσεις τα δεδομένα, είναι δικιά σου απόφαση.
Ελπίζω να είναι καθαρή η αποψή μου για το θέμα.
 
Πριν βγάλουμε το χώρισμα ελέγχουμε το
θηλυκό δύνοντάς του φωλιά και κλωστές.
Εγώ κάνω το τεστ στην κανάρα δίνοντας της χαρτί αντί για νήμα(διάβασα οτι το σκίζει και προσπαθεί να φτιάξει φωλιά) και χωρίς να βάζω φωλιά στο κλουβί.
Είναι το ίδιο ή πρέπει να υπάρχει και η φωλιά στο κλουβί και να δίνω νήμα;
 
Χρήστο πολλές φορές παίζουν με το χαρτί ανεξάρτητα σε ποια περίοδο βρίσκονται. Ακόμη και τα αρσενικά. Αν βρουν χαρτί γίνεται η αγαπημένη τους ασχολία. Δεν είναι και πολύ ασφαλής ένδειξη.
 
Τότε πότε να βάλω φωλιά και νήμα;
(προετοιμάζω ένα ζευγάρι καρδερίνες και ένα ζευγάρι καρδερίνα Χ κανάρι εδώ και 10 ημέρες).
 
Εγω επειδη λειπω αρκετες ωρεσ απο το σπιτι και δεν εχω την πολυτελεια να δω ποτε φτιαχνεται η φωλια, τη βαζω μαζι με νημα οταν ενωσω τα πουλια. Μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα
 
Back
Top