Ασθένειες Του έκοψα τα νύχια και δεν έχει ξανακελαηδήσει καθόλου

Ειρήνη

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Γεία...
Με λένε Ειρήνη και μόλις σας βρήκα ενθουσιάστηκα με το site.
Θέλω κάποια συμβουλή γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.
Έχω ένα καναρινάκι, το έχω πολλά χρόνια και το αγαπάω πολύ.
Ένας φίλος μου είπε πως πρέπει να του κόψω τα νύχια του γιατί είχαν μεγαλώσει πολύ και έτσι έκανα την απόπειρα. Το έκανα πολύ προσεχτικά, αν και κάποια στιγμή μου γλύστρισε έφυγε το ξανάπιασα και αφού του τα έκοψα, το έβαλα στο κλουβί του.
Παιδία, απο τότε που το έβαλα στο κλουβί του δεν έχει ξανακελαηδήσει καθόλου - γεγονός παράξενο- και κουνίεται σπάνια. Είναι η δεύτερη μέρα που συμβαίνει αυτό.
Είμαι βέβαιη πως δεν το έχω τραυματίσει. Συμπληρώνω πως όταν αποφασίζει να κουνηθεί, είναι φυσιολογικό και επίσης τρώει.
Βοήθεια, τι να κάνω; Τι έχει πάθει;
 
Συμπληρώνω το ιστορικό


Ηλικία Πουλιού:Γύρω στα 4
Φύλο:Αρσενικό
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εξωτερικός
Θερμοκρασία Χώρου:
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: Ιούλης 2004
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: 25/5/2008
Διατροφή:Φυσιολογική
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: Φυσιολογική
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):Νομιζω φυσιολογική
Κινητικότητα: Σχεδόν κανονική
Τρέφεται Κανονικά:Ναι
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):Δεν βγάζει κανέναν ήχο, σήμερα παρατήρησα πως κάθεται με κλειστά τα μάτια-την μέρα. Πράγμα που δεν έκανε
Προηγηθείσα Θεραπεία: Καμία
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):
Παρατηρήσεις:
-
 
το πουλι το βλεπει ηλιος; αν ολα οπως γραφεις ειναι φθυσιολογικα το πιο πιθανο που μου φαινεται ειναι οτι εχει παθει καποιου ειδους σοκ, ειτε απο την θερμοκρασια ειτε απο την επαφη που ειχε μαζι σου{κακη εμπειρια να του κοψεις τα νυχια οταν δεν ξερεις κα ιπως να το κανεις}, σε συμβουλευω να το πας σε καποιον πτηνιατρο συντομα δες εδω https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Το ποιο πιθανων είναι να φοβήθηκε και γι'αυτο να μην κελαηδαει. Μηπως το παραέκοψες και πόνεσε;Ετρεξε αίμα; Ο καιρός είναι ο καλυτερος γιατρος γι'αυτη την περίπτωση. Υπομονη και παρακολουθηση.
 
Όχι οχι, δεν έτρεξε αίμα και δεν νομίζω πως τα παραέκοψα. Όταν αποφασίζει να κουνηθεί το κάνει χωρίς πρόβλημα. Νομίζω και εγώ πως έχει πάθει σοκ, γιατί όταν με βλέπει κουτσουλάει ☹
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Εύχομαι να το ξεπεράσει, έχω σκάσει με τη βλακεία μου.
Λέτε να το πάω σε γιατρό?
 
Γιώργο, ευχαριστώ πολύ.. Θα περιμένω λίγο ακόμα.
Άν σου έρθει καμία ιδέα, με αγωνία θα περιμένω...
 
Nomizo apla fovithike...tha tou perasei to stress kai tha ksanakelaidaei... perimene liges meres akoma...
 
Ειρήνη θα γίνει σίγουρα καλά μην ανησυχείς. Σε λίγες μέρες θα το έχει ξεχάσει και θα κελαηδάει πάλι κανονικά.
 
Eυχαριστώ βρε παιδιά... Θα περιμένω
Τρίτη μέρα που δεν το έχω ακούσει καθόλου..☹
 
Παντως τα νυχια δεν εχουν σχεση με το κελαηδημα και μην κατηγορεις τον εαυτο σου γι αυτο, απλα στρεσσαριστηκε το πουλι! Θα συνελθει αν δεν ειναι κατι αλλο...🙄μηπως σου διαφευγει κατι κι απλα συνεπεσε με το που οτυ εκοψες τα νυχια;
 
Ή συμπεριφορά του άλλαξε κατευθείαν μετα το κόψιμο των νυχιών και την άσχημη εμπειρία που είχε. Είναι η τέταρτη μέρα που δεν έχει ανοίξει το στόμα του, αρχίζω και φρικάρω!
 
Παιδιά, μετά απο 6 περίπου μέρες αφωνίας, ο Βασίλης ξανακελάηδησε!
Στην πραγματικότητα δεν έχει βάλει γλώσσα μέσα :D
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!
Κλείνω με happy end
 
Back
Top