Γενικά Τούρκικο καρδερινοκάναρο ο καλύτερος μουλος που έχω ακούσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 8520
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

8520

PB Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
673
Πόλη
Σέρρες
παιδιά θα πάθετε πλάκα με τα νέα που ένας φίλος μου έφερε. αυτός λόγο δουλειάς ταξιδεύει συχνά και μέσα στο καλοκαίρι έφερε ένα τούρκικο καρδερινοκάναρο που οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ο καλύτερο μουλος που έχω ακούσει.
 
οι τουρκοι έχουν ολόκληρα εκτροφία με σκοπό αποκληστικά τα καρδερινοκάναρα
 

Συνημμένα

  • turkiko-karderinokanaro.webp
    turkiko-karderinokanaro.webp
    31,1 KB · Προβολές: 500
Kαι εγω θα συμφωνησω θα ερθει η "μικρη τερεζα" σε λιγο. Καλο θα ηταν να το καθαριζες λιγο.
 
Η καλύτερη ευχή που θα μπορούσα να δωσω για το πουλάκι είναι: Να ζήσει!

Και κυριολεκτώ, γιατι με την ποτιστρα γεμάτη μούχλα, τις πατήθρες να έχουνε αλλάξει χρώμα απο την βρώμα, τις ταίστρες σε άθλια κατάσταση και ολόκληρο τα κλουβί να ειναι μες στην σκουρια, το να ζησει και να κελαηδήσει το καρδερινοκάναρο θα αποτελέσει ένα θαυμα.☹
 
Η καλύτερη ευχή που θα μπορούσα να δωσω για το πουλάκι είναι: Να ζήσει!

Και κυριολεκτώ, γιατι με την ποτιστρα γεμάτη μούχλα, τις πατήθρες να έχουνε αλλάξει χρώμα απο την βρώμα, τις ταίστρες σε άθλια κατάσταση και ολόκληρο τα κλουβί να ειναι μες στην σκουρια, το να ζησει και να κελαηδήσει το καρδερινοκάναρο θα αποτελέσει ένα θαυμα.☹

Μην το λες... Εχω δει κλουβια σε χειροτερη καταστα και τα πουλια κεντανε...

Παλι βλεπω ενα κλουβι μικρο. Θα συνεχιζω να το λεω παρτε μεγαλα κλουβια...
Βαρεθηκα να βλεπω πουλια σε μικρα κλουβια...
 
θα πω και γω το ιδιο πες στο φιλο σου να προσεχει περισοτερο το καρδερινοκαναρο του γιατι δε το βλεπω να το εχει για πολυ ακομη και ειναι κριμα αν ειναι τοσο καλο πουλι οσο λες. Θα ηθελα να το ακουσω και γω γιατι ξερω οτι οι τουρκοι εχουν παραδοση στους μουλους καρδερινας τωρα το τι αρεσει στον καθενα ειναι διαφορετικο.
 
Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά! Αν ειχα να διαλέξω ανάμεσα σε μεγάλο και βρώμικο χωρο ή σε μικρό και καθαρό, θα προτιμούσα το δεύτερο! Μακαρι να ήταν βεβαια κα μεγάλο και καθαρό, αλλά δεν το βλέπω... Δεν έχει σημασία μόνο αν κεντάει ή αν πλέκει το πουλί, αλλά και για πόσο καιρό θα είναι σε θέση να το κάνει:)!
 
Και το σπιτι που ζεις ετσι ειναι;Ετσι ζεις εσυ; ΟΧΙ! Τοτε γιατι να ζει και ο φιλος σου σου ετσι;
 
δυστυχώς έχετε απόλυτο δίκαιο για την καθαριότητα. όταν θα πάω στο μαγαζί του θα φροντίσω να το ηχογραφήσω και να σας το ανεβάσω να το ακούσετε και εσείς.
 
τον φαγαται τον ανθρωπο. Δεν ειναι δικο του ουτε το πουλι ουτε το κλουβι αλλα ουτε και ο χωρος διαμονης.
τωρα θα τον κανεται να παει αλλου να καθαριζει.
εαν το μετανιωσει που το εβγαλε φωτο δεν θα εχεται ουτε ηχογραφηση να το ακουτε να κενταει.

και το λεει απο την αρχη οτι δεν ειναι δικο του.
 
τον φαγαται τον ανθρωπο. Δεν ειναι δικο του ουτε το πουλι ουτε το κλουβι αλλα ουτε και ο χωρος διαμονης...
Κανεις δεν 'εφαγε' κανεναν! Απλως ηταν μια 'ευκαιρια' να 'ενεργοποιηθει' ο φιλος μας, για να επισημανει το θεμα της καθαριοτητος στον ιδιοκτητη του πουλιου... Το καθαρο κλουβι ειναι 'δικαιωμα' ολων των πτηνων, ειτε κελαηδανε καλα ειτε οχι!
 
δυστυχώς έχετε απόλυτο δίκαιο για την καθαριότητα. όταν θα πάω στο μαγαζί του θα φροντίσω να το ηχογραφήσω και να σας το ανεβάσω να το ακούσετε και εσείς.
Οταν πας στο μαγαζι του, θα σε παρακαλουσα να τον συμβουλευσεις ν'αλλαξει τακτικη, (αν αυτο ειναι δυνατον) στο θεμα της...'καθαριοτητας'!
 
τον φαγαται τον ανθρωπο. Δεν ειναι δικο του ουτε το πουλι ουτε το κλουβι αλλα ουτε και ο χωρος διαμονης.
τωρα θα τον κανεται να παει αλλου να καθαριζει.
εαν το μετανιωσει που το εβγαλε φωτο δεν θα εχεται ουτε ηχογραφηση να το ακουτε να κενταει.

και το λεει απο την αρχη οτι δεν ειναι δικο του.

Φυσικά και καταλάβαμε Δημήτρη οτι δεν είναι δικό του το πουλάκι. Αν ο φιλος του χρειάζεται βοήθεια για να φροντίσει ΕΝΑ πουλάκι και να διατηρει ΕΝΑ κλουβι καθαρό... Ε, τοτε τι να πω... Εχουμε δηλαδη απλά ένα πουλάκι μονο και μόνο για να κελαηδαει και απο φροντίδα μηδέν;

Και γιατι να μετανιώσει που το τραβηξε ο φίλος μας φωτο; Αλλο το ένα ζητημα και άλλο το άλλο... Και στο κατω κατω για μενα προσωπικά, τι να το κανω να το ακουω να κεντάει όταν θα ξέρω οτι μπορέι να είναι και το τελευταιο τραγούδι του...☹ Ισα ισα που μπορεί να ευαισθητοποιηθεί ο φίλος του φιλου μας και να αποφασισει να του προσφέρει την αξιοπρεπή διαβίωση που του αξίζει. Και αν δεν μπορεί, ας το χαρίσει σε καποιον που μπορεί να το φροντίσει και να απολαμβάνει το εκπληκτικό τραγουδι του για πολλα πολλά χρόνια!
 
Back
Top