Γενικά Το Κοκατίλ μου έβγαλε ένα από τα φτερά της ουράς του

Bill danger

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2018
Μηνύματα
85
Πόλη
Αθήνα
το κοκατιλ έβγαλε ένα από τα φτερά της ουράς του είναι φυσιολογικό?
 
Φυσιολογικό είναι. Σιγά σιγά θα τα αλλάξει όλα. Αν εννοείς ότι το τράβηξε και το έβγαλε, αυτό θέλει προσοχή. Καμία φορά το έκαναν και τα δικά μου αλλά για μια μόνο φορά και έδειχναν ότι το συγκεκριμένο τους ενοχλούσε γιατί φώναζαν κιόλας. Παρατήρησε το γιατί αν τα τραβάει όλα για να τα βγάλει, ίσως αυτό να σημαίνει κάτι. Μιας φίλης μου τραβούσε τα φτερά του με επιμονή και μάλλον το έκανε επειδή βαριόταν ή ένιωθε παραμελημενο. Όταν η φίλη μου του αφιέρωσε περισσότερο χρόνο σε καθημερινή βάση, το σταμάτησε.
 
καμιά φορά που τα τραβάει γκρινιάζει κιόλας άλλα ασχολείται με τα φτερά του όταν τον έχω έξω
 
καμιά φορά που τα τραβάει γκρινιάζει κιόλας άλλα ασχολείται με τα φτερά του όταν τον έχω έξω
Νομίζω ότι η αλλαγή των βασικών φτερών είναι ιδιαίτερα επίπονη διαδικασία και κυρίως στους παπαγάλους. Τα δικά μου δεν γκρινιαζαν απλώς αλλά φώναζαν. Είναι λογικό να τα περιποιείται τώρα λίγο παραπάνω.
 
Τελικά έχοντας διαβάσει και αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Αίμα-στα-φτερά-του-κοκατίλ-μου.32806/#post-426285, παρατηρώ ότι έχεις έντονη ανησυχία για την κατάσταση των φτερών του κοκατιλ σου. Νομίζω μάλιστα ότι στο παρελθόν είχες ανοίξει κι ένα άλλο θέμα σχετικά με το ότι μεγάλωναν / έβγαιναν τα φτερά της μίας μόνο φτερούγας του κοκατίλ σου.
Τελικά, τι σε ανησυχεί; Η πιθανότητα πτεροφαγίας είναι αυτό που σε αγχώνει;
Πες μας το κοκατιλ :
έχει παιχνίδια μέσα στο κλουβί του;
βγαίνει έξω να κάνει βόλτες με κάποια συχνότητα κι αν ναι, ποια είναι αυτή; Έχει διαταραχθεί το τελευταίο διάστημα η συχνότητα αυτή;
έχει παρέα μέσα στην ημέρα;
η θέση του κλουβιού του είναι σε ήσυχη μεριά, ευήλια, ευάερη και τέτοια ώστε να δημιουργεί ασφάλεια;

Αυτά όπως καταλαβαίνεις στα ρωτώ για την περίπτωση που ανησυχείς ότι ξεκινά πτεροφαγία.
 
Τελικά έχοντας διαβάσει και αυτό το θέμα petbirds.gr/community/threads/Αίμα-στα-φτερά-του-κοκατίλ-μου.32806/#post-426285, παρατηρώ ότι έχεις έντονη ανησυχία για την κατάσταση των φτερών του κοκατιλ σου
καταρχάς συγνώμη που το είδα τώρα τον βγάζω έξω τουλάχιστον 2 φόρες την ήμερα κάθε φορά από 40 λεπτά έχει 2 παιχνίδια στο κλουβί του το κλουβί του είναι στην κουζίνα διπλά στο τζάμι και είναι ήσυχο μέρος με ήλιο και με ανησυχεί πολλή η φτεροφαγια επειδή ασχολείται πολύ με τα φτερά του
 
Όπως καταλαβαίνεις, πουλί μέσα σε κουζίνα δεν γίνεται να βρίσκεται, κυρίως γιατί το περιβάλλον της κουζίνας ειναι ακατάλληλο έως επιζήμιο για την υγεία τους. Όποτε καλά θα ήταν να άλλαζε θέση και να μπει σε φωτεινό, ευάερο χωρίς ρεύματα και οσμές δωμάτιο, με τουλάχιστον τη μία πλευρά του κλουβιού σε τοίχο ή μόνιμα καλυμμένη με πανί ώστε να αισθάνεται ασφάλεια.
Όλα τα πτηνά ασχολούνται με τα φτερά τους, και ακόμα περισσότερο κατά την πτερορροια. Δυστυχώς από ό,τι αντιλαμβάνομαι δεν ειναι καθόλου εύκολο ένας νέος σχετικά ιδιοκτήτης πτηνού να μπορεί να ξεχωρίσει αν αυτή η ενασχόληση ειναι ή τείνει να γίνει ανησυχητική.
Σκέψου πάντως να του εναλλάσεις τα παιχνίδια, ώστε να ασχολείται με αυτά περισσότερο.
 
Όπως καταλαβαίνεις, πουλί μέσα σε κουζίνα δεν γίνεται να βρίσκεται, κυρίως γιατί το περιβάλλον της κουζίνας ειναι ακατάλληλο έως επιζήμιο για την υγεία τους. Όποτε καλά θα ήταν να άλλαζε θέση και να μπει σε φωτεινό, ευάερο χωρίς ρεύματα και οσμές δωμάτιο, με τουλάχιστον τη μία πλευρά του κλουβιού σε τοίχο ή μόνιμα καλυμμένη με πανί ώστε να αισθάνεται ασφάλεια.
Όλα τα πτηνά ασχολούνται με τα φτερά τους, και ακόμα περισσότερο κατά την πτερορροια. Δυστυχώς από ό,τι αντιλαμβάνομαι δεν ειναι καθόλου εύκολο ένας νέος σχετικά ιδιοκτήτης πτηνού να μπορεί να ξεχωρίσει αν αυτή η ενασχόληση ειναι ή τείνει να γίνει ανησυχητική.
Σκέψου πάντως να του εναλλάσεις τα παιχνίδια, ώστε να ασχολείται με αυτά περισσότερο.
Κάνει και κάτι άλλο περίεργο κάποιες φορές τεντόνει τον λαιμό του ανοίγει διάπλατα το στόμα του και κουνάει πέρα δώθε το κεφάλι του
 
Καθαριζουν το λαιμο τους καπιιες φορες! Το περα δοθε δε καταλαβα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top