Γενικά Το Κοκατιλ μου ο(η)''Μικη''.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sarpijk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sarpijk

PB Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
517
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ήθελα εδώ και καιρό να παρουσιάσω τον Μίκη ή Μικάκι όπως το λέω χαιδευτικά. Θεωρώ υποχρέωσή μου να το παρουσίασω στο Petbirds γιατί ήταν μέσα απο αυτό το φόρουμ το 2008 που μου κόλλησε η ιδέα και η επιθυμία να έχω ένα ήμερο κοκατίλ. Ιδιάιτερα επηρρεάστικα από τα θέματα της Πωλίνας με τα υπέροχα κοκατίλ αλλά και του Φοίβου.

Εν τέλει η ίδεα υλοποιήθηκε το 2012 όταν και ένιωσα έτοιμος να αγοράσω ένα κοκατίλ. Θέλωντας να κρατήσω χαμηλό το κόστος απέκλεισα την αγορά πουλιού ταισμένο στο χέρι και κινήτηκα για αγορά ενός νεαρού κοκατίλ για να μπορέσω να το εκημερώσω ευκολότερα. Τον Μίκη (που τελικά προέκυψε θηλυκό αλλά δεν αλλάζει όνομα) τον αγόρασα από την Καρδίτσα από μία κλούβα με πολλά ακόμα κοκατίλ (αλλά ήταν μόνο δύο που έιχαν δαχτυλίδι).

Ακολουθούν φωτογραφίες και βίντεο:

Στην κλούβα στο pet shop (Ο Μίκη γατζωμένος στα κάγκελα). Πριν ακόμα αποφασίσω ποιο να πάρω. Μου άρεσε και το αρσενικό το τρίτο από το βάθος, αλλά ο Μίκυ είχε δαχτυλίδι
9b59csYl.jpg



Στο σπίτι προσωρινά σε μικρό κλουβί μεταφοράς.

T7sOECIl.jpg


και μετά στο σπίτι του. Το όρθιο λοφίο δείχνει πόσο τρομαγμένος ήταν απο την αλλάγη περιβάλλοντος. Γι αυτο δεν πρέπει να ενοχλούμε τα πουλιά μόλις τα φέρνουμε σπίτι.
93Q62Eyl.jpg



Το κλουβί μπήκε σε θέση απ όπου θα μπορούσε να με βλέπει για συνηθίσει το χώρο και την παρουσία μου. Δε πήγαινα κοντά πολύ για περίπου 10 μέρες. Απλά καθάριζα-έβαζα φαγητό.

Σιγά σιγά άρχισα να πηγαίνω κοντά και έξω α΄πο τα κάγκελα να βάζψ το χέρι μου κοντά. Τυχαία ανακάλυψα ότι του άρεσαν οι οδοντογλυφίδες.

VK0Ighcl.jpg


Σιγά σιγά άρχισε να μη τρομάζει από το χέρι μου και να επιζητά το παιχνίδι απο μονος του στην αρχη διστακτικά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ακολούθησε το φαγητό από το χέρι μου.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.



Μέτα από 20 περίπου ημέρες έκανε την πρώτη του έξοδο.
srEsYX3l.jpg


Στην πρώτη του έξοδο μπόρεσα να το χαιδέψω κιόλας.

3JmtJnZl.jpg


Προσπάθεια να μπανιαριστεί.
3JmtJnZl.jpg


Μπάνιο υποβοηθούμενο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πανέμορφο είναι φτου φτου φτου να σου ζήσει!
Και η ιστορία σε εικόνες πολύ όμορφη για παρουσίαση, ευχαριστούμε πολύ :)
 
Να σου ζήσει η κοκατιλίνα σου! Πως μπαίνει μέσα στο μπολάκι με το νερό?Μόνη της; Το ψεκαστικό δεν το φοβάται;
 
Οχι παντα με δικη μου παροτρυνση κανει μπανιο. Δεν εχει προβλημα με το ψεκαστηρι.
Να σου ζήσει η κοκατιλίνα σου! Πως μπαίνει μέσα στο μπολάκι με το νερό?Μόνη της; Το ψεκαστικό δεν το φοβάται;
 
Πανεμορφο! Να ρωτησω τα κοκατιλ εκπαιδευονται πιο ευκολα απο τα μπαντζι απο οτι ειδα; Ειτε ναι ειτε οχι ειναι πανεμορφο.:D
 
Αχ καλέ να τη χαίρεσαι! Πολύ όμορφη! Φτου φτου φτου! :D
 
Back
Top