Αναπαραγωγή Το Περιστεράκι στο μπαλκόνι μεγάλωσε & οι γονείς δεν είναι συνέχεια μαζί του

nikolettafilip

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2024
Μηνύματα
10
Καλησπερα σας ,το Περιστερακι στη βεραντα μου μεγαλωσε και κελαηδαει.Οι γονεις ομως απο χθες δεν είναι συνέχεια εδώ.Σημερα ήρθαν αρκετές φορές να φάνε λογικά και να το ταΐσουν.Μηπως επειδή έχει μεγαλώσει δεν μενουν ή γιατί χθες βράδυ όπως ήταν πάνω στη ντουλάπα οι γονείς του ανοίγοντας την τρόμαξαν και έφυγαν; (αυτό από κάτω από τη ντουπαλα κοιμόταν)
 

Συνημμένα

  • 77217ABD-1AD8-44DF-A51D-B91E2D5CD47D.webp
    77217ABD-1AD8-44DF-A51D-B91E2D5CD47D.webp
    136,8 KB · Προβολές: 21
Καλήμερα . Έτσι γίνεται , πάνε και έρχονται . Πρέπει να βρούνε και τροφή να ταΐσουν το γιαβράκι . Εάν θες να είναι εκεί γύρω περισσότερο πρέπει να τους βάλεις τροφή και νερό εκεί , ώστε να μην γυρεύουν μακρυά . Το πρόβλημα είναι με εκείνο που θα σε ζαλίζει με τις φωνούλες του .
 
Τους έχω φαγητό & νερό γιαυτο μου κάνει εντύπωση.Δε με ζαλίζει είναι πολύ καλό.
[automerge]1715248521[/automerge]
Θέλω να του φορέσω δαχτυλίδι στο πόδι έτσι ώστε όταν το ξαναδώ ή ξανάρθει να ξέρω ότι είναι αυτό.Μπορω να το κάνω πριν πετάξει ; Αύριο γίνεται 2 εβδομάδων
 
Δύσκολο τώρα να γίνει δαχτυλίδωμα , μπορείς όμως να βάλεις ένα πλαστικό που να ασφαλίζει ή να κάνεις μια πατέντα με ένα έγχρωμο καλώδιο ηλεκτρισμού που να το ασφαλίσεις εσύ στρίβοντάς το ώστε να είναι και μοναδικό . καλή συνέχεια με το αλητάκι σου .
 
Με ταιραπ ίσως ,ευχαριστώ ! Οι γονείς δεν έχουν εμφανιστεί καθόλου σήμερα & ανησυχώ..
 
Καλησπερα σας.Το περιστερακι είναι έτοιμο από μέρα σε μέρα να πετάξει.Με ανησύχησε γτ καθώς το ψέκασα με σπρει για ψείρες κλπ ειχε πάνω του ένα μαύρο μαμουνακι από μέσα στα φτερα του παρότι του είχα ξαναβάλει .Νομιζα ότι ήταν μύγα αλλα μάλλον τσιμπούρι δε ξέρω.Φρικαρα εννοείται.Επισης,επειδή γεννήθηκε κάτω από σωλήνα κλιματιστικού δε ξέρω αν χρειαστεί απολύμανση από ειδικό προς αποφυγή ψιττακωσης κλπ
 
@nikolettafilip Καλημέρα🕊️νερό και τροφή πάντα στο σημείο που φωλιάζει, τα περιστέρια επιστρέφουν παντα στο σημείο που γεννήθηκαν αλλά και οι γονείς του. καλοτάξιδο και με υγεία.🕊️🕊️
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Πέταξε τελικά;
Νομιζα ότι ήταν μύγα αλλα μάλλον τσιμπούρι δε ξέρω.
Έκανες κάτι με το τσιμπούρι;
Επισης,επειδή γεννήθηκε κάτω από σωλήνα κλιματιστικού δε ξέρω αν χρειαστεί απολύμανση από ειδικό προς αποφυγή ψιττακωσης κλπ
Η σωλήνα του κλιματιστικού είναι απορροής; Δλδ, απλώς βγάζει νερό; Αν ναι, απίθανο να έχει εισέλθει το παθογόνο μέσα στο σπίτι. Παρόλα αυτά, όταν το πουλί φύγει, ένα καλό καθάρισμα με 1/10 χλωρίνη σε νερό (1μέρος χλωρίνη και 9 μέρη νερού), θα βοηθούσε στην απολύμανση τοπικά της περιοχής. Επίσης ρίξε και λίγο σπρέι ντετόλ έξω στον ανεμιστήρα και πλύνε το εσωτερικό φίλτρο με χλιαρό νερό, κάτω από το ντουζ και ρίξε κι εκεί λίγο σπρέι.
 
@ianos δεν πέταξε ακόμη.Το ψέκασα με σπρει για παρασιτικά.Οταν φύγει θα φερω έναν ψυκτικό που τους κάνει συντήρηση γτ από ότι είδα είναι φέτος η ώρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
Το περιστερακι πέταξε σημερα το πρωί.Ειχε έρθει το βραδυ ο πατέρας του και 1η φορά ήταν πάνω στη ντουλάπα της βεράντας και τα 2.Οι γονείς ήρθαν λίγο σήμερα γτ δεν είχα προλάβει να μαζέψω τα φαγητά -νερό τους.Αυτο θα ξανάρχεται;
 
Back
Top