Ασθένειες Το Ρινγκνεκ μου ξανάρχισε πτερόρροια μετά από ταξίδι

Foudoukos

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Μεχρι και τα τελη αυγουστου το ρινκνεκ μου εριχνε κανονικα πουπουλα λογω πτερορροιας... Αρχες σεπτεμβρη ανεβηκαμε για 2 βδομαδες βορεια ελλαδα οπου μερα με τη μερα μερα εριχνε λιγοτερα μεχρι που κανα δυο μερες πριν φυγουμε δεν επεσαν καθολου πουπουλα.. απο τις 15 σεπτεμβρη που ειμαστε αθηνα εχουν πεσει παρα πολλα πουπουλα... μπορει να ειναι πτερορροια; στην διατροφη του δεν αλλαξε τιποτα τρωει φρουτα λαχανικα διαφορα μυρωδικα και απο τροφη την prestige premium της versel laga για μεσσαιους και μεγαλους.. επισης τον κανω και μπανακι με νερο και μηλοξυδο... Απο χθες το απογευμα μεχρι σημερα στις 12 εβγαλε πολλα πουπουλα... Υπαρχει περιπτωση να ειναι πτερορροια λογο αλλαγης του καιρου απο Β. Ελλαδα σε Αθηνα;
 

Συνημμένα

  • 10708053_10204017795781807_1596524880_n.webp
    10708053_10204017795781807_1596524880_n.webp
    34,4 KB · Προβολές: 70
Πιστεύω ότι είναι πτερόρροια. Και στο δικό μου, λόγω αλλαγής θερμοκρασίας από τις διακοπές που το είχαμε μαζί και πίσω Αθήνα, συμβαίνει το ίδιο.
 
πτερορροια ειναι φιλε μου..σε λιγο θα δεις και πιο χοντρα πουπουλα..φετος αργησανε τα περισσοτερα πουλια να αλλαξουν φτερομα
 
Από την ώρα που θα ξεκινήσει η διαδικασία της πτερόρροιας, θα ολοκληρωθεί όπως πρέπει χωρίς να επηρεάζεται και πολύ από διαφορές 2-3 βαθμών θερμοκρασίας. Τα φτερά σου φαίνονται πολλά γιατί πραγματικά είναι. Όσο η πτερόρροια πηγαίνει προς το τέλος τόσο μικρότερα φτερά θα εμφανίζονται μια και τελευταία είναι η ράχη και το κεφάλι.
Όσο πιο πολλά πούπουλα βλέπεις τώρα... Τόσο πιο γρήγορα το φιλαράκι σου θα φορέσει τη νέα του στολή και θα το καμαρώνεις.
 
Αρχες σεπτεμβρη ανεβηκαμε για 2 βδομαδες βορεια ελλαδα οπου μερα με τη μερα μερα εριχνε λιγοτερα μεχρι που κανα δυο μερες πριν φυγουμε δεν επεσαν καθολου πουπουλα
Οι συνθήκες του χώρου που ήσασταν ήταν ποιο "φυσιολογικές".
απο τις 15 σεπτεμβρη που ειμαστε αθηνα εχουν πεσει παρα πολλα πουπουλα
Να προσέξεις τη διάρκεια του φωτός γιατί η παρατεταμένη εξάντληση δεν θα έχει καλά αποτελέσματα.
 
Σταυρε τι εννοεις "να προσεξω τη διαρκεια του φωτος"; Η αληθεια ειναι οτι στο διαμερισμα μου εδω στην αθηνα νυχτωνει λιγο νωρις γιατι δεν με βλεπει πολυ ο ηλιος...
 
Η αληθεια ειναι οτι στο διαμερισμα μου εδω στην αθηνα νυχτωνει λιγο νωρις γιατι δεν με βλεπει πολυ ο ηλιος...
Δεν πειράζει αυτό, αρκεί να μην υπάρχει τεχνητός φωτισμός (αναμμένη λάμπα) στο χώρο, από τη στιγμή που θα νυχτώσει και μετά.

Διάβασε προσεκτικά αυτό το άρθρο αν θέλεις και θα καταλάβεις περισσότερα. Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας
 
Σταυρε υπαρχει περιπτωση να τον ενοχλει το φως της τηλεορασης; Τον σκεπαζω εννοειται με διπλο σεντονι απο το οποιο περναει φως ισα ισα για να βλεπει... Κατα τ'αλλα αλλα φωτα που να αναψουν απο την ωρα που πεφτει το σκοταδι και μετα δεν υπαρχει περιπτωση...
 
Back
Top