Γενικά Το Σάββατο έφυγε η Ελίνα μου (parrotlet) και σήμερα επέστρεψε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Το Σάββατο το μεσημέρι.Είχα βγάλει τα πουλιά εκτός κλουβιού να παίξουνε...Κι εγώ...Βγήκα απο το δωματίο για να πάρω τα ρούχα που είχα πλένει...για να τα απλώσω στο μπαλκόνι μου...Βγήκα έξω λοιπόν...Αφού έκλεισα τη σίτα. .και βλέπω την Ελίνα να πετάει στο μπαλκόνι.Τρελάθηκα.
Έβγαλα στο μπαλκόνι το κλουβί με τον Ντανιέλ και αγαπημένες λιχουδιές αλλά αυτη τιποτα.
Δεν έδινε σημασία.
Λεω παει αυτό ητανε...Την χάσαμε για πάντα...
Την εβλεπα για κάμποση ωρα...πετούσε απο δέντρο σε δεντρο.
Ωσπου την έχασα από τα μάτια μου.
Ε μετά κι γω εχασα την ψυχραιμία μου.
Είχε ανέβει στα μαλλιά μου κι γω δεν την κατάλαβα.ετσι βγήκε έξω.
Δυο βράδια δεν έκλεισα μάτι.
Απο προχθές ολο στο μπαλκόνι ειμαι...είχα κάποια ελπίδα μήπως εμφανιστεί ξανά.αν κ ήξερα πως αυτό θα ήταν αρκέτα δυσκολο.γιατί ειτε θα την είχε φάει κάποια γάτα η καποιο αρπαχτικο πουλί. ...
Και που λέτε...βγηκα για να καπνίσω το πρωί και την είδα να καθέται πάνω στο τραπέζι.την χαρά που πήρα σίγουρα την φαντάζεσται..Την άρπαξα οσο προσεχτικά μπορούσα και την έβαλα μέσα.
Δεν είχε ούτε πληγές ουτε τιποτα.
Ηταν πολυ τυχερη.
Κι γω πολύ χαρουμενη που την ξανά βρήκα...πόσο μαλλον και ο Ντανιέλ που την έψαχνε σαν τρελός... .
Λαχτάρησα πολυ και ηθελα να το μοιραστώ μαζί σας..
Τουλάχιστον ολα καλα αφου επέστρεψε πισω σωα..
 
Γεια σου Εύα, είστε πολύ τυχερές και οι δύο, να πάρετε λαχείο 😄 😄
Γεια σου Ιωάννη!Μόνο λαχείο;
Κερί θα της ανάψω..
Ακόμη δεν το πιστεύω που την έχουμε ξανά κοντά μας..😃
 
Εύα σε νιώθω. Έχω καρδιοχτυπήσει και με τα δύο αμαζονάκια μου παλιότερα στην Ελλάδα σε ανάλογες περιστάσεις. Τέλος καλό όλα καλά. Βάλε μας καμια φωτογραφία, καιρό έχουμε να τα δούμε.
 
Τα ίδια περάσαμε το καλοκαίρι...Φρικτό συναίσθημα να χάνεις το ζωάκι σου.
Ήσασταν πολύ τυχερή που επέστρεψε! Ευτυχώς επέστρεψε και η δική μας μετά από 2 μέρες και τώρα στα όπα όπα την δραπετισσα ;)!
1639413014194.png1639413045157.png
 
@Ιωάννης 2021 την θυμάμαι την περίπτωση σου. Τυχεροί και οι δυο, λογικα οι δραπέτες δεν είχαν απομακρυνθεί αρκετά από την κατοικία τους κ επιστρέψαν ακούγοντας τις φωνές των συγκατοίκων τους.
 
Καλα αυτη η λαχταρα που βλέπεις το πουλάκι να πετάει ελεύθερο δεν περιγράφεται!καπως ετσι ευα μου έφυγε ενας καναρος πιτσιρικακι δικιάς μου γέννας όταν τον καθάριζα. Επέστρεψε μετά από καμιά ώρα στην αυλή και τον πρόλαβα ευτυχώς. Τέλος καλά όλα καλα λοιπον .η τύχη σου χτύπησε την πόρτα
 
Εύα σε νιώθω. Έχω καρδιοχτυπήσει και με τα δύο αμαζονάκια μου παλιότερα στην Ελλάδα σε ανάλογες περιστάσεις. Τέλος καλό όλα καλά. Βάλε μας καμια φωτογραφία, καιρό έχουμε να τα δούμε.
Θα ανεβασω Ανέστη.αν κ δεν θελω λογο του μαδήματος...
Αλλα θα το κανω.👌
 
Back
Top