Γενικά Το Υπόγειο του θανάτου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χθες έμαθα κάτι πολύ δυσάρεστο που με κάνει να σκέφτομαι ξανά κάποια πράγματα. 4 χρόνια πριν μετακόμισα στο σπίτι του συντρόφου μου σε μια βόρεια επαρχία, τότε ακόμη δεν είχα ιδέα από πουλιά και ούτε φανταζόμουν το πόσο θα δενόμουν μαζί τους αργότερα.

Ο διπλανός μας συγγενείς στο υπόγειο του είχε ένα σωρό καναρίνια που μέσα στα χρόνια αυτά όλα πέθανα σιγά-σιγά. Εγώ στην αρχή απλά μάθαινα τα γεγονότα. Μετά, όταν αποκτήσαμε το πρώτο μας κοκατίλ και άρχισα να ασχολούμαι έντονα, μου έκανε φοβερή εντύπωση: γιατί πέθαιναν συνέχεια όλα εκείνα τα πουλάκια στο διπλανό υπόγειο; Τάχα ήξερε εκείνος από πουλιά και πώς να τα φροντίζει…

Περίπου 6 μήνες πριν μετακομίσουμε μας έδωσε το τελευταίο του καναρινάκι που, όταν κατέβηκα στο υπόγειο είδα, ότι μετά βίας ανάσαινε. Θα το προσέχαμε τις γιορτές που εκείνος θα έλειπε διακοπές. Το ανεβάσαμε στο σπίτι, χώρια από τα δικά μας (τότε ήδη είχαμε 2 κοκατίλ και 2 μπάντζι) και του πήρα φάρμακα για το άσθμα. Με τις μέρες εκείνο γινόταν όλο και καλύτερα και έτρωγε λαίμαργα τα λαχανικά και αντιδρούσε θετικά στην παρουσία και τη φωνή μου (παρόλο που λένε ότι τα καναρίνια δεν δένονται…).

Μετά τις γιορτές μετακομίζαμε και το κλουβί με τα μπάντζι (σωσμένο αρσενικό από μαγαζί και θηλυκό αγορασμένο, αν θυμάστε από παλιότερες αναρτήσεις μου) δεν χωρούσε με τίποτε στο αμάξι. Έτσι, είπαμε να του τα αφήσουμε να τα προσέχει με πολύ βαριά καρδιά οφείλω να παραδεχτώ και οι 2 μας. Μέσα σε 1 βδομάδα αφώτου φύγαμε του καναρινάκι πέθανε, είπαμε οκ, αφού δεν γιατρευόταν πια, αναμενόμενο ήταν.

Μερικούς μήνες μετά μάθαμε ότι τα μπάντζι κάνανε τα πρώτα τους αυγά στο υπόγειο και χαρήκαμε τρελά, γιατί τα βλέπαμε και φλερτάρουν όσο ήταν μαζί μας. Βγήκε 1 μωρό και δεν επέζησε για πολύ. Μήνες μετά η ιστορία επαναλήφθηκε. Και χθες, εντελώς τυχαία έμαθα ότι η Μορφούλα (το θηλυκό) είχε μέρες που το έσκασε από το υπόγειο και ο άλλος δεν μπορούσε να την βρει τάχα (σε αραιοκατοικημένη περιοχή με 5 σπίτια και 10 δέντρα!) και πήγε και πήρε άλλη στον Τσίκι…

Αφού συγκράτησα την τρομερή οργή μου, το πρώτο που σκέφτηκα: αυτός ο άνθρωπος δεν αγαπά πραγματικά τα πουλιά, αλλιώς θα την έψαχνε μέχρι υστάτων, θα έβγαζε το κλουβί με το αρσενικό στο μπαλκόνι αμέσως για να γυρίσει αυτή στο ταίρι της, συνήθως αυτά όλα μαζί τα κάνουν και μαζί το σκάνε κιόλας, ακόμα και εγώ η άσχετη το ξέρω.

Και αφού τα δικά μου κοκό ετοιμάζονται τώρα να κάνουν μωρά, η δεύτερη τρομακτική σκέψη μου ήταν: όσο και να θέλω, δεν θα μπορέσω να κρατήσω όλα τα μωρά τους. Σε ποιανού έμπιστα χέρια να τα δώσω για να κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια, αφού ακόμη και ο ίδιος ο συγγενείς μας κατέστρεψε ένα όμορφο και ευτυχισμένο ζευγαράκι χωρίς καν να σκεφτεί ότι ο αρσενικός θα χρειαστεί κάποιο χρόνο να διαχειριστεί το χαμό της συντρόφου του (και εάν δεν πέσει σε κατάθλιψη!); Και η Μορφούλα ίσως να ψάχνει ένα σημείο αναφοράς για να γυρίσει σπίτι της και δεν το βρίσκει επειδή δεν ακούει τον Τσίκι να την φωνάζει;

Εκείνο το υπόγειο τελικά σε βάθος χρόνου αποδείχθηκε ένα νεκροταφείο πουλιών, όπως φαίνεται, και ο ιδιοκτήτης του – ένας αδιάφορος άνθρωπος…

Αν πραγματικά αγαπάτε τους φτερωτούς, πουπουλένιους, τρυφερούς φίλους σας, σκεφτείτε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και ΕΡΕΥΝΗΣΤΕ σε ποια χέρια και σε τι ανθρώπους δίνετε τα ίδια και τα μωρά τους.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΗΜΕΡΩΣΑΜΕ…

Υ. Γ.: Μακάρι να κέρδιζα το ΛΟΤΤΟ/ΤΖΟΚΕΡ ή ότι άλλο για ένα και μοναδικό σκοπό: να ιδρύσω Αστυνομία Ζώων στην Ελλάδα κατά τα βέλτιστα πρότυπα ορισμένων πολιτειών της Αμερικής και του πολιτισμένου κόσμου…και να μπορείτε και όλοι εσείς που έχετε πουλιά και άλλα ζωντανά να συμμετέχετε όπως ξέρετε και μπορείτε.
 
☹ κριμα👎υτος ο ανθρωπος ομως αν τον ηξερα μονο 😡Τελως παντων το ζευγαει το πηρες πισω;
 
Ναι... Να προσέχεις το μωρό σου, είναι αυτά τα πουλιά απλά ένας πραγματικός έρωτας εφ'όρου ζωής.

☹ κριμα👎υτος ο ανθρωπος ομως αν τον ηξερα μονο 😡Τελως παντων το ζευγαει το πηρες πισω;
Οχι, είμαι 250 χμ μακριά, δυστυχώς. Αλλιώς δεν θα συνέβαιναν όλα αυτά τα δυσάρεστα. Θα πάω Χριστούγεννα και, αν είναι οκ ακόμα, θα τα πάρω χωρις δεύτερη κουβέντα! Εννοείται!
 
Πες μου που μένεις και που είναι αυτός ο ανθρωπος που εχει το πουλάκι που είναι να παρεις πίσω.
 
Πες μου που μένεις και που είναι αυτός ο ανθρωπος που εχει το πουλάκι που είναι να παρεις πίσω.
Φίλε μου, εμείς Χαλκιδική είμαστε και το υπόγειο αυτό κοντά προς Καβάλα πέφτει... Υπομονή!(
 
Οκ, αν πριν τα Χριστούγεννα που θα πάτε να το πάρετε κάνω τη διαδρομή από Καβάλα προς Θεσσαλονίκη, ίσως να κανονίσουμε να στο φέρω εφόσον μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. Στείλε μου αν θελεις το κινητό σου σε προσωπικό μνμα. Σου στέλνω κι εγώ το δικό μου.
 
Οκ, αν πριν τα Χριστούγεννα που θα πάτε να το πάρετε κάνω τη διαδρομή από Καβάλα προς Θεσσαλονίκη, ίσως να κανονίσουμε να στο φέρω εφόσον μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. Στείλε μου αν θελεις το κινητό σου σε προσωπικό μνμα. Σου στέλνω κι εγώ το δικό μου.
Φίλε μου, σε ευχαριστώ θερμά για την προσφορά και την προθυμία! Τα πράγματα, ωστόσο, δεν είναι εύκολα, εδώ θέλει διπλωματία. Είναι συγγενείς και πρέπει πρώτα να διευκρινήσω κάποια πράγματα μαζί του για τα πουλιά αυτά. Επίσης, το χειμώνα για μερικούς μήνες πάμε και μένουμε δίπλα του, πόρτα-πόρτα, καταλαβαίνεις... Και όσο λείπουμε εκείνος προσέχει το σπίτι μας και φροντίζει αυλές, κλπ.
Και τώρα εδώ που βρισκόμαστε είναι ένα διαμέρισμα 60 τμ και έχουμε μέσα: 2 σκυλάκια, 1 γάτα, 1 Αλεξανδρινό παπαγάλο και 3 κοκατίλ...
Δουλεύω από το σπίτι και όλο το πρωί σχεδόν με αυτά σχολούμαι, δύσκολο να συγκεντρωθείς όταν έχεις 4 παπαγάλους να γκαρίζουν/τιτιβίζουν όλη μέρα. Οπότε και εδώ πρέπει να κρατάμε κάποιες ισορροπίες και δεν είναι εύκολο να προσθέσουμε προς ώρας και άλλα μέλη στην οικογένεια, όσο και να το θέλω!(
Υπομονή και ελπίδα, έρχεται ο χειμώνας...
 
Ανατόλια εγώ πιστεύω όσο κι αν είναι συγγενής πρέπει τα πουλάκια να φύγουν από κοντά του. Βρες μια δικαιολογία, πάρε το ζευγαράκι και αν δεν μπορείς να το έχεις και αυτό στο σπίτι δώστο σε κάποιο μέλος του φόρουμ μας που να πιστεύεις ότι θα περάσει καλά και θα είναι ευτυχισμένα! Εγώ θα είχα ήδη πάει να τα πάρω... όσο δύσκολο και είναι... σε συμπαθώ πολύ, ξέρω πως λατρεύεις τα πουλάκια και όλα τα ζώα, αλλά συγγνώμη Ανατολία μου, όπως όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις ψυχούλες που έχουμε, είσαι και εσύ υπεύθυνή που δεν κάνεις κάτι γι αυτές τις ψυχούλες... είναι κρίμα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ανατόλια εγώ πιστεύω όσο κι αν είναι συγγενής πρέπει τα πουλάκια να φύγουν από κοντά του. Βρες μια δικαιολογία, πάρε το ζευγαράκι και αν δεν μπορείς να το έχεις και αυτό στο σπίτι δώστο σε κάποιο μέλος του φόρουμ μας που να πιστεύεις ότι θα περάσει καλά και θα είναι ευτυχισμένα! Εγώ θα είχα ήδη πάει να τα πάρω... όσο δύσκολο και είναι... σε συμπαθώ πολύ, ξέρω πως λατρεύεις τα πουλάκια και όλα τα ζώα, αλλά συγγνώμη Ανατολία μου, όπως όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις ψυχούλες που έχουμε, είσαι και εσύ υπεύθυνή που δεν κάνεις κάτι γι αυτές τις ψυχούλες... είναι κρίμα...
Σήμερα το ζευγάρι των κοκατίλ μου έκανε το πρώτο τους αυγό και σε μερικές μέρες θα πάρω και έναν αρσενικό στην Χάρη μου. Είναι δύσκολο να πάω από τώρα να πάρω τα μπάντζι, όσο και να το θέλω! Πραγματικά! Αλλά σε λίγες βδομάδες θα πάει ο σύντροφός μου κατά εκεί και, πιστεύω, θα τα φέρει, είναι και εκείνος λάτρης.) Υπομονή...
Υ. Γ.: Δεν είμαι άκαρδη, φίλε, απλά δεν είναι το σωστό timing προς ώρας... (
 
Back
Top