Αναπαραγωγή Το ένα από τα αυγά έχει ένα μικρό σπάσιμο

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδιάαα εχω φρικάρει λιγάκι.
Σήμερα έκανα ωοσκοπηση στα αυγα,
το ενα απο αυτά έχει ενα μικρό σπάσιμο στο αυγού τού.
Τ αυγο Αυτό τό είχε γεννήσει πριν 7 η Πριν 9 μέρες μέρες η καναρα έκατσε απο το 1ο αυγο να κλοσαει!
Όπως προανέφερα έκανα ωοσκοπηση και είδα Αυτό το μικρό σπάσιμο στο αυγο υπήρχε καθαρή κίνηση μεσα στο αυγο το έμβρυο μόλις το έφτιαχνα με το φακό κουνιόταν καθαρα φαινόταν η κίνηση τού μεσα στο αυγο!
επίσης φαινόντουσαν και πολύ η φλέβες του...
αγχώθηκα δεν ξέρω τι να κάνω.
τι θα απογυνη το έμβρυο;
θα πεθάνει;
θα τα καταφέρει;
είναι φυσιολογικό το μικρό σπάσιμο; Υπάρχει πιθανότητα ως αύριο να πεθάνει;
Μήπως παλυ δεν υπάρχει κανένα κίνδινο θα εκκολαφθεί κανονικότητα και τζαμπα αγχώνομαι και στεναχωριέμαι
λετε να βγει κανονικά απο το αυγο του;
παιδιά φωτιστεμεε τι θα απογινει Αυτό το αυγό υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να βοηθήσω το μικρό έμβρυο;
εχω στεναχωρηθεί πολύ ☹
 
Aν έχουν περάσει τόσες μέρες και είναι στην ζωή ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις οτιδήποτε. Μην ξανασχοληθείς με την φωλιά μέχρις ότου σκάσουν τ' αυγά. Αυτή θα είναι η καλύτερη προσφορά σου στην γέννα.
 
Aν έχουν περάσει τόσες μέρες και είναι στην ζωή ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις οτιδήποτε. Μην ξανασχοληθείς με την φωλιά μέχρις ότου σκάσουν τ' αυγά. Αυτή θα είναι η καλύτερη προσφορά σου στην γέννα.
λες να υπάρχουν επιπτώσεις; Στο έμβρυο; :/
 
Για να ειναι εν ζωη δεν υπαρχει διατρηση της εσωτερικης μεμβρανης του αυγου,τα αφηνεις στην ησυχια τους και περιμενεις εξελιξεις
 
Περίμενε λίγες μέρες, εφόσον το αυγό δεν φαίνεται να είναι υγρο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αλέξανδρε αρχικα ηρεμησε. Ψυχραιμια. Και να υπηρχε αυτο το ραγισμα προφανως δεν το προκαλεσες εσυ οποτε ασε τη φυση να κανει οτι εκεινη ξερει καλυτερα. Ζήσει δε ζησει το εμβρυο εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι για να το αλλαξεις. Απλα πορσεχε μην χυθει το υγρο μεσα και χαλασει και το αλλο ενσπορο αυγο.
 
Back
Top