Αναπαραγωγή Το αρσενικο τρελαινεται στο κελαιδημα αλλα ιχνος απο φωλια

doobigr

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2012
Μηνύματα
29
Καλησπερα και απο εμενα! Θα ηθελα τα φωτα και τις γνωμες σας! Εδω και ενα μηνα το αρσενικο τρελαινετε στο κελαιδημα κ κηνυγαει ερωτροποντας το θυλικο! Αλλα ιχνος απο φωλεια κανενα! Καποια συμβουλη ρε παιδια!
 
Τα πουλακια εκτροφης; Το θυλικο ειναι ετοιμο;
Να σου πω την αληθεια δεν ξερω κατα ποσο εκτροφης ειναι! στο ντουμπαι μενω κ τα εχω αγορασει εδω κ δυο χρονια απο καποιον! Στο σπιτι του οταν τα ειχα παρει ειχα δει θυληκες σε γεννες. Ειναι καρδερινες απο συρια φερμενες. Προσπαθω να ανεβασω φωτο να μου πειτε κ για το κλουβι σαν χωρος αν κανει. Η θυληκια συνεχος κουναει την ουρα στον αρσενικο αλλα τιποτα ακομα! Αυτο ειναι δειγμα πως ειναι πυρωμενη; Τρωει σαν τρελη αυγο μερα παρα μερα που τους βαζω. Κ διατροφικα φερνω απο ελλαδα μειγμα σπορων απο αγγαθια!
 
Εχουν δαχτυλιδι; Αν ναι κλειστου οι ανοιχτου τυπου πες δυο λογια για της συνθηκες που τα εχεις εξω μεσα;
 
Οχι δεν εχουν δαχτυλιδι! Σε κανενα απο τα πουλια του δεν ειχε δαχτυλιδι ο εκτροφεας! Μονο στα παλια του ζευγαρια. Τα πουλια τα εχω μεσα! Διπλα σε παραθυρο με αρκετο φως! Η θερμοκρασια σταθερη στους 24-25 βαθμους! Δεν μπορω να καταλαβω τι θα μπορουσα να κανω για να γεννησουν. Το ζευγαρι το εχω 2 χρονια περιπου κ ειναι πολυ ηρεμο. Τους εχω βαλει 2 φωλιες μια εσωτερικι κ μια μεσα. Να τους δωσω μηπως σκουλικια;
 
Αρα χωρις δαχτυλιδι δν ξερουμε τιποτα! Παιζουν ρολο πολλα στην καρδερινα απο οσο εγω γνωριζω η καρδερινα ειναι περιεργο πουλι ισως την ενοχλει η παρουσια ατομων στον χωρο ισως δεν εχεις κανει την σωστη διατροφη,το υλικο φωλιας παιζει ρολο, κ ακομη αν ο εκτροφεας τα ειχε σε κλουβα τεραστια ειναι πιο δυσκολο ν ζευγαρωσουν σε μικροτερο κλουβι εως αδυνατον! Πες μας λιγο τι διατροφη ακολουθησε; Και απο ποτε;η γνωριμια του ζευγαριου πως εγινε; Ποσο καιρο τους εδωσες; Τα πουλια ακολουθουν το ωραριο της μερα η κλεβουν και τεταρτα απο τα φωτα του σπιτιου;
 
Αρα χωρις δαχτυλιδι δν ξερουμε τιποτα! Παιζουν ρολο πολλα στην καρδερινα απο οσο εγω γνωριζω η καρδερινα ειναι περιεργο πουλι ισως την ενοχλει η παρουσια ατομων στον χωρο ισως δεν εχεις κανει την σωστη διατροφη,το υλικο φωλιας παιζει ρολο, κ ακομη αν ο εκτροφεας τα ειχε σε κλουβα τεραστια ειναι πιο δυσκολο ν ζευγαρωσουν σε μικροτερο κλουβι εως αδυνατον! Πες μας λιγο τι διατροφη ακολουθησε; Και απο ποτε;η γνωριμια του ζευγαριου πως εγινε; Ποσο καιρο τους εδωσες; Τα πουλια ακολουθουν το ωραριο της μερα η κλεβουν και τεταρτα απο τα φωτα του σπιτιου;
Τα πουλια τα εχω συνεχεια μαζι απο την μερα που τα πηρα! Η διατροφη επισης ειναι παντα η ιδια! Μονο εδω κ δυο μηνες που τους δινω αυγο! Νημα τους εχω διαφορα... Βαμβακι τριχες κτλ! Εχω καλυμενες κ μερικος τις φωλιες με πλαστικο φυλωμα! Εχουν φωτισμο σταθερο 14 ωρες! Απο το πρωτο φως στις 5.30 ξυπνανε κ το βραδυ δεν τους ενοχλει αλλος φωτισμος! Τους βαζω επισης μπανιο 2 φορες τη βδομαδα. Το κλουβι ειναι 40*50 αρκετα ευρυχωρο! Αυτος τα εχει σε πολυ μικροτερα! Εχω κ ενα θυληκο καναρινι σε ενα αλλο κλουβι απο κατω μονο του κ φανταζομαι απο το κελαηδημα του αρσενικου πυρωσε κ σημερα ειχε γεννησει αυγο στον πατω του κλουβιου! Χωρις να της εχω φωλεια καν κ με απλη διατροφη! Αλλα η θυληκια καρδερινα ουτε καν!
 
Back
Top