Φροντίδα Το αρσενικο lovebird μου δε δεχεται κανενα αλλο στο κλουβι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alextz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alextz

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους 🙂
Απο σημερα ειμαι και εγω νεο μελος. Με λενε αλεξανδρο και εχω δυο Lovebirds. Το προβλημα μου ειναι οτι το ενα που μου ειπανε οτι ειναι αρσενικο δεν δεχεται κανενα αλλο στο κλουβι. Εχω αλλαξει
3 πουλια και αυτος το βιολι του. Τα τσιμπαει συνεχεια. Μηπως πρεπει να αλλαξω τελικα και αυτο και να παρω απο το petshop αλλο ζευγαρι; Παρακαλω βοηθεια!☹
 
Καλωσόρισες Αλέξανδρε!

Πριν βάλεις τα πουλάκια στο ίδιο κλουβί τα αφήνεις να γνωριστούν καθόλου; Τα έχεις δηλαδή σε χωριστά κλουβιά και τα έχεις έτσι τοποθετημένα που να βλέπονται τα πουλιά έως ότου συνηθίσουν το ένα το άλλο και τα βάλεις μαζί;

Επίσης, θα πρέπει να τηρείς την καραντίνα κάθε φορά που παίρνεις ένα καινούριο πουλάκι κι έχεις στην κατοχή σου κι άλλα.

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
καλημερα αναστασια!

Η ιστορια εχει ως εξης
Αγορασα απο το πετ υποτιθεται ζευγαρι. Ετσι μου ειπε αυτος που εβαλε το δαχτυλο κατω απο την κοιλια. Στο σπιτι και για μισο χρονο ο αρσενικος; το ειχε τσακισει. Τους εβαλα ξεχωριστα. Οταν τα εβαλα ξανα μαζι το ιδιο βιολι. Πηγα στο πετ και το αλλαξα. Ξανα τα ιδια. Το ξανααλλαξα και παλι τα ιδια. Το κανει κυριως αυτο οταν εμφανιζομαι εγω στο μπαλκονι
 
Καταρχήν, τα Lovebirds μπορεί να είναι του ίδιου φύλου και να έχουν ταιριάξει, να τα πηγαίνουν καλά μεταξύ τους και να συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι. Ο διαχωρισμός φύλου στα Lovebirds είναι δύσκολος και μπορεί κανείς να κάνει πολύ εύκολα λάθος. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι το dna test.

Δεν υποννοώ ότι ο υπεύθυνος του μαγαζιού μπορεί να έκανε λάθος, μπορεί όντως να κατάλαβε το φύλο τους απ' την απόσταση των οστών της λεκάνης. Στα λέω ενημερωτικά αυτά...

Τα Lovebirds έχουν συχνά καυγαδάκια μεταξύ τους, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Αρκεί να μην το παρατραβάνε και κάνουν άγριο τσακωμό και υπάρχει η πιθανότητα να τραυματιστούν.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια λύση σ' αυτό. Μάλλον θα πρέπει να κάτσει μοναχούλης, αν είναι συνέχεια τόσο επιθετικός, και θα πρέπει να του κάνεις εσύ παρέα και να το απασχολείς, για να μην βαριέται. Βάλτου και μερικά παιχνίδια στο κλουβί...
 
Αν εμαθε να ζει μονο του, θεωρει το κλουβι δικο του χωρο κ το υπερασπιζεται!
Ενας πιθανος λογος να ειναι αυτος, αυτο σημαινει, οτι μετα την καραντινα, ακολουθει γνωριμια των 2 πουλιων σε ξεχωριστα κλουβια κ μετα εισοδος σε καινουριο-νεο κ για τα 2 κλουβι!
Φυσικα δεν ειναι ολα τα πουλια ιδια κ μπορει απλα να μην τα πηγαινει καλα με αλλα πουλια, απλη υποθεση κανω! Αλλα αυτο θα το καταλαβεις κατα τη διαρκεια της γνωριμιας, αν τα 2 πουλια δειξουν ενδιαφερον το ενα για το αλλο!
 
Back
Top