Αναπαραγωγή Το αρσενικο lovebird ταιζει το θηλυκο;

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
ειμαι πολυ χαρουμενος... ειδα τον μιτσο να τιζει την πιτσα... υπαρχουν πολλα καλα που με κανουν χαρουμενο... Το ενα ειναι πως αρχιζουν και γινονται ζευγαρι... Το αλλο καλο ειναι πως μπορει να ειναι και τα 2 αρσενικα παντως αυτο δειχνει πως ο μιτσος δεν ειναι κοριτισ. και αυτο ηθελα μονο. Γιατι τον εχω απο 3 μηνων και γιναμε καλοι φιλοι τωρα δεν θα μπορεσω να συνθισω στη ιδεα αν ηταν κοριτσι...



να την ταιζει εννοουσα
 
Θέμη, ναι, συνήθως τα αρσενικά ταϊζουν τα θηλυκά, αλλά δεν είναι και de facto.

Κάποια άλλα στοιχεία για τον προσδιορισμό του φύλου είναι:

- το θηλυκό Lovebird δαγκώνει δυνατότερα απ' το αρσενικό.
- το αρσενικό έχει πιο έντονο χρωματισμό.
- τα οστά ανάμεσα στα πόδια του θηλυκού είναι πιο ανοιχτά.
- συνήθως ο αρσενικός κάθεται στο κλαρί σε πιο όρθια στάση.

Βέβαια, δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για το φύλο τους, αν δεν γίνει το dna test.
 
Και τα δικα μου ταιζονται και δεν ειναι ζευγαρι! Δειχνουν την αγαπη το ενα για το αλλο ετσι!
 
- το θηλυκό Lovebird δαγκώνει δυνατότερα απ' το αρσενικό.
Αναστασία μου, νομίζω οτι δε θα ήθελε να δαγκωθεί ούτε απο αρσενικό ούτε απο θυληκο.🙄Πονάνε τα άτιμα,όσο μπόι τους λείπει τόση φωνή και δύναμη έχουν
 
εμενα παντως και τα 2 τσιμπαν αλλα δεν ποναω ουτε καταλβαινω τιποτα για να συγκρινω... Παντως σημερα ειδα πως και η πιτσα ταιζει τον μιτσο... Τι γινετε... καλυτερα να μη τα σκαλιζω καθολου γιατι θα τρελαθω στο τελος...
 
Αναστασία μου, νομίζω οτι δε θα ήθελε να δαγκωθεί ούτε απο αρσενικό ούτε απο θυληκο.

Εγώ είπα τι ισχύει, θεωρητικά τουλάχιστον. Γιατί δεν είναι και η πιο αξιόπιστη μέθοδος για να μάθεις το φύλο του πουλιού. Δεν είπα κι ούτε πρότεινα να κάτσει να τον δαγκώσουν για να βγάλει κάποιο συμπέρασμα. 😉
 
Back
Top