Αναπαραγωγή Το αρσενικό Κοκατίλ πιέζει το θηλυκό για ζευγάρωμα

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!Έχω ένα αρσενικό Κοκατιλάκι 10 μηνών και πριν ένα μήνα αγόρασα ένα θηλυκό 3 μηνών. Μόλις τις τελευταίες μέρες το θηλυκό μου άρχισε να εξημερώνεται λίγο και να μη φοβάται τόσο και όταν τα βγάζω έξω μαζί το αρσενικό της επιτείθεται τσιμπώντας την στο λαιμό και τις προάλλες επιχείρησε να ανέβει επάνω της!Όταν την πρωτοείδε ήταν πιο ήρεμος και προσπαθούσε να της καθαρίσει τα φτερά. Και το ερώτημα μου είναι το εξής: Αρχικά το αρσενικό δεν είναι ακόμα μικρό για να έχει ορέξεις αναπαραγωγής; Και δεύτερον τι να κάνω για να προστατεύσω το θηλυκό που τον φοβάται και είναι ακόμα πολύ μικρό για ζευγάρωμα;
 
Αρχικά το αρσενικό δεν είναι ακόμα μικρό για να έχει ορέξεις αναπαραγωγής; Και δεύτερον τι να κάνω για να προστατεύσω το θηλυκό που τον φοβάται και είναι ακόμα πολύ μικρό για ζευγάρωμα;
Χρόνια πολλά!
Και τα δύο είναι μικρά Τι πρέπει να ξέρετε για το ζευγάρωμα των Cockatiels βέβαια το θηλυκό πέρα από κάθε περιθώριο, πάρα πολύ μικρό. Πρέπει να τα βγάζεις σε διαφορετικούς χρόνους εκτός κλουβιού για να μην συναντιούνται και της επιτίθεται. Μεγαλώνοντας εκείνη, θα μπορεί να τον αντιμετωπίζει μόνη της.
 
Ναι, το έχω διαβάσει αρκετές φορές το άρθρο αυτό Μαρία! Είναι φυσιολογικό που το αρσενικό έχει από τώρα ορεξούλες; Και αν τα βγαζω ξεχωριστά αυτό θα καθυστερήσει το χρόνο εξοικείωσης μεταξύ τους;
 
Στο ίδιο δωμάτιο θα τα έχεις, θα γνωρίζονται, θα γίνουν φίλοι. Μπορείς να τα αφήνεις για μικρό διάστημα μαζί ελεύθερα υπό την επίβλεψή σου. Κυρίως για να μην έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ψυχολογία της μικρής.
 
Ναι αυτό κάνουμε μέχρι στιγμής.. Τα επιβλέπουμε και δεν τα αφήνουμε μόνα! Ο μικρός κάποιες φορές βατεύει το χέρι μας! 😛Πολύ αιμοβόρος μας βγήκε! Επομένως εφόσον δεν θα τα βάλω ακόμα μαζί, να πάρω ένα μεγαλύτερο κλουβάκι για τη μικρή;Θα έχει πρόβλημα να μείνει καιρό στο μικρό που της έχω;
 
Θα έχει πρόβλημα να μείνει καιρό στο μικρό που της έχω;
Πάρε καλύτερα ένα μεγαλύτερο και αργότερα της βάζεις εκεί τον αρσενικό για να μην έχει το πάνω χέρι στο σπίτι και την πιέζει. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς κλουβί γιατί βλέπω ότι αυτός είναι ορμητικός και σε κανένα χρόνο θα σου βγάλει μωρά :)
 
Back
Top