Αναπαραγωγή Το αρσενικό ενοχλεί την κανάρα στη φωλιά, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sissym
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sissym

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2021
Μηνύματα
11
Πόλη
Πειραιάς
επιστρέφω με.νεοτερα και ζητώ εκ νέου βοηθεια! όπως με.συμβουλεψαν οι περισσότεροι έβγαλα το χώρισμα. Η καναρα έκανε μετά από.3-4 μέρες και άλλο αυγό και άρχισε να κάθεται στη φωλιά, σύνολο έκανε 4 αυγά και κάθεται κανονικά στην φωλιά! αρχικά πρέπει να πω ότι ο.αρσενικος ήταν τρομερά φοβισμένος, η.καναρα τελείως άνετη, το τελευταίο αυγό το έκανε 22/2 δεν έκανα ωοσκοπηση γιατί δεν ξέρω και δεν έβαλα και ψεύτικα αυγά γιατι φοβόμουν να τα πιάσω. Το πρόβλημα είναι ότι από χθες το αρσενικό έχει γίνει επιθετικό παει στην φωλιά και πειραζει την καναρα, σκέφτηκα μήπως θέλει να.ζευγαρωσει τι κανω σε αυτή την περιπτωση?
 
@sissym βαλτου το χωρισμα.Εμενα που εχουν βγει και τα μικρα,ενω ταιζει μανα και μικρα,ορισμενες φορες επιτιθεται στη καναρα για ζευγαρωμα ακομα και μεσα στη φωλια (εριξε ενα νεοσο στο πατωμα). Εγω τον εχω με χωρισμα πλεον και ανα διαστηματα τον περναω και ταιζει...
 
το αρσενικό έχει γίνει επιθετικό παει στην φωλιά και πειραζει την καναρα,
Τι κάνει ?
Προσπαθεί να ανέβει πάνω της ?
Τραβάει κλωστές από την φωλιά ?
Την τσιμπάει ή την μαδάει ?
Την ταΐζει όσο αυτή είναι στην φωλιά ?
Τι κάνει όταν βγεί η κανάρα από την φωλιά για να ξεμουδιάσει ? κάθετε στην φωλιά ή κυνηγάει την κανάρα ?
 
τεντωνει επιθετικά τα φτερά του και την κυνηγαει
Προφανώς θέλει να ζευγαρώσει.
Βάλε το χώρισμα όπως είπε ο @iliangel μέχρι την Κυριακή - Δευτέρα.
Αν τα αυγά είναι ένσπορα την Κυριακή θα πρέπει να δεις τους πρώτους νεοσσούς, αν και το γεγονός ότι
ο.αρσενικος ήταν τρομερά φοβισμένος,
δημιουργεί πολλές πιθανότητες τα αυγά να είναι άσπορα.

Αν τα αυγά είναι άσπορα είναι καλό που ζωήρεψε ο αρσενικός γιατί θα προχωρήσουν σε δεύτερη προσπάθεια με μεγαλύτερη επιτυχία.
 
Δεν θα τον έβγαζα, απλά θα μάρκαρα τα ήδη υπάρχοντα αυγά με ένα μολυβάκι, ώστε αν επέλθει νέα σειρά αυγών σύντομα, να ξέρω σε ποια να κάνω ωοσκόπηση. Έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για άσπορη γέννα, αν και δεν μπορώ να γνωρίζω πραγματικά ότι έτσι είναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top