Αναπαραγωγή Το αρσενικό μου καναρίνι έχει γίνει πολύ επιθετικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Γεια σας! Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Από τη μέρα που έχω βάλει 2 από τα καναρίνια μου μαζί, το αρσενικό έχει γίνει πολύ επιθετικό! Πάρα πολύ. Δεν μ αφήνει ούτε να αλλάξω την τροφή! Και να φανταστείτε ότι δεν τα ενοχλώ συχνά! Με το που με βλέπει κολλάει στα κάγκελα του κλουβιού και προσπαθεί να με τσιμπήσει με μανία! Και αν δεν του περάσει αυτή η τσαντίλα που τον πιάνει όταν βλέπει άνθρωπο, μετά την πληρώνει η κανάρα! Την κηνυγάει για λίγο χωρίς να την τσιμπάει και μετά μόλις φύγω, όλα μέλι-γάλα. Γενικώς, ποτέ δεν ήταν επιθετικός. Ποτέ! Το καλό είναι ότι δεν κάνει επίθεση στην κανάρα! Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει! Ξέρετε αν υπάρχουν ψυχοφάρμακα για νευρασθενικά καναρίνια;(αστειεύομαι! 🙄) Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να έχει;
 
Για τα καναρινια συγκεκριμενα δεν μπορω να σου πω αλλα αυτη η συμπεριφορα που περιεγραψες συμβαινει στους παπαγαλους. Τα πουλια εχουν γινει ζευγαρι και το αρσενικο θελει απλως να σε κρατησει μακρια. Αφου δεν τα καταφερνει στρεφεται προς το θυληκο με σκοπο να την ''ξυπνησει'' δηλ. Να την κανει να βρισκεται σε ετοιμοτητα-επαγρυπνηση αφου αισθανεται οτι απειλειται αυτος και το ταιρι του(αδικα μεν στην περιπτωση σου αλλα ειναι ενστικτα των ζωων αυτα, τι να κανουμε; ). Στους παπαγαλους οι οποιοι οταν ειναι μονοι τους διαλεγουν εναν ανθρωπο ως το ''ταιρι'' τους μπορει να εκδηλωσουν σε αυτον τον πιο αγαπημενο τους ανθρωπο τετοια επιθετικη συμπεριφορα την ανοιξη στην περιοδο αναπαραγωγης. Βεβαια αυτο ειναι και θεμα εκπαιδευσης και πειθαρχιας στους παπαγαλους. Αυτα ειχα να σου πω εγω, οι αλλοι μπορει να ειναι πιο κατατοπιστικοι οσον αφορα τα καναρινια.
 
Ξεχασα να συμπληρωσω πως αφου ο φιλος μας ειναι τοσο μαγκας μην τα ενοχλεις και πολυ αυτον τον καιρο. Αφησε τα να κανουνε τη φωλια τους και να γεννησουνε και να τα πλησιαζεις οταν υπαρχει λογος και οχι ολη την ωρα.

Μολις τα χωρισεις μετα την περιοδο αναπαραγωγης θα εχεις και παλι το αγαθο καναρινακι που ειχες και πριν. 😉
 
Σ ευχαριστώ πάρα πολυ! Μάλλον επειδή έχω δεθεί πολύ με το καναρίνι μου, τώρα που βρήκε ταίρι με βλέπει σαν εχθρό του, αν και δεν βρίσκω λόγο να το κάνει...
 
νατασα απλα σου λεει οτι θελει την ησυχια του για τον ερωτα του αυτο αντιθετα απο την ανυσηχια σου ειναι καλο και συμβαινει με τα πυρωμενα πουλια αντε και καλους απογονους
 
natasha είπε:
Από τη μέρα που έχω βάλει 2 από τα καναρίνια μου μαζί
Πόσο καιρό προετοίμαζες τα πουλιά πριν τα βάλεις μαζι Νατάσσα και τι είδους προετοιμασία (εν συντομία) τους έχεις κάνει; :)
 
Αυτο ειναι λογικο να συμβαινει γιατι ο αρσενικος σου πρεπει να ειναι παρα πολυ πυρωμενος και θελει να ειναι μονος του με το ταιρι του.
 
Αρχικά τα είχα 3 μέρες σε τελείως διαφορετικά κλουβιά(σχετικά κοντά) ώστε να αντιληφθούν το ένα το άλλο. Μετά τα έβαλα σε μια ζευγαρώστρα με το χώρισμα ανάμεσα για 3 μέρες. Έπειτα έβγαλα το πλαστικό για να μπορούν να βλέπονται. Στις 3 πρώτες μέρες άρχισαν να ταΐζονται κλπ αλλά τα άφησα ακόμη λίγο (περίπου μια βδομάδα ακόμη). Σ αυτή τη βδομάδα έβαλα τη φωλιά στην κανάρα κ εκείνη άρχισε να την φτιάχνει. Έτσι έβγαλα το διαχωριστικό και τα πουλάκια ήταν πλέον μαζί! Παράλληλα με όλη αυτή τη διαδικασία τους χορηγούσα και πολυβιταμίνες.Ως τώρα, είναι μαζί περίπου 1,5 βδομάδα. Πιστεύετε ότι δεν έκανα κάτι σωστά;
 
natasha είπε:
Πιστεύετε ότι δεν άκανα κάτι σωστά;

Δε θα το 'λεγα... Ρώτησα απλώς για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα :)

Δίνε τους μόνο λίγο αβγό καλοβρασμένο μέρα παρά μέρα, μέχρι να δεις το πρώτο αβγό στη φωλιά.
 
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι μέρα παρά μέρα τους βάζω αυγό και συνεχώς υπάρχει στη φωλιά αυγοτροφή που τη φτιάχνω μόνη μου! Επιπλέον υπάρχουν και βιταμίνες με μέλι. Να ρωτήσω κάτι; Είναι φυσιολογικό που τόσο καιρό είναι μαζί και δεν έχουν κάνει ούτε ένα αυγουλάκι;
 
natasha; είπε:
Επιπλέον υπάρχουν και βιταμίνες με μέλι.
Τι βιταμίνες;
Είναι φυσιολογικό που τόσο καιρό είναι μαζί και δεν έχουν κάνει ούτε ένα αυγουλάκι;
Εφόσον δεν υπάρχουν άλλα, μεταξύ τους προβλήματα, όταν έρθει η ώρα τους θα κάνουν 🙂
 
Οι βιταμίνες (συσκευασμένες εννοείται, όχι χύμα) είναι της vitakraft και λέγονται honig-perlen.
 
Απο τη στιγμη πουεχει ολοκληρωθη το χτισημο της φωλιας και τα πουλια ζευγαρωνουν κανονικα μετα απο λιγες ημερες θα κανει το πρωτο αυγο το λιγες ημερες δεν ειναι και ο κανονας
 
Ναι, δε διαφωνώ αλλά είναι μαζί 1,5 βδομάδα, όχι 2 μέρες! Μήπως δεν ταιριάζουν;
 
Με την ευκαιρια να πω οτι κ εγω ειχα παλιοτερα ενα επιθετικο καναρινι. Ηταν αυτο που εχω στο αβαταρ μου. Το ειχα μονο του, δεν το ειχα ζευγαρωσει. Με το που μα εβλεπε στο 1 μετρο ανοιγε το στομα του κ τα φτερα του. Το δαχτυλο να βαζαμε στα καγκελα το τσιμπουσε με μανια. Ακομα κ οταν βαζαμε το χερι μας μεσα στο κλουβι, αυτο ερχοταν πανω κ τσιμπουσε οπου ηθελε. Δεν φοβοταν ποτε να μας τσιμπησει!
 
Back
Top