Αναπαραγωγή Το αρσενικό μου cockatiel ενώ είναι ζευγάρι βατεύει την ταίστρα

gianniskid

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2014
Μηνύματα
369
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, γράφω λογω το οτι δεν εχω ξανα αντιμετοπισει τετοιο προβλημα με καποιο ζευγάρι.
Λοιπόν, ολα αρχισαν οταν ο αρσενικος, πριν του παρω ταίρι άρχισε να βατέυει την ταίστρα. το σκευτηκα και αποφάσισα να του πάρω ενα ταίρι. Του πηρα πουλι 2,5 χρονων γιατι και αυτον ηταν εκει κοντα. Και φτανουμε πριν μια εβδομαδα να βλεπω τον αρσενικο να προσπαθει να βατεψει το θηλυκό και αυτό τίποτα. Μετά απο αυτές τις προσπάθειες το έριξε στο παλιό του χόμπι-ασχολεία. Την ταιστρα.
το κανει 2 με 3 φορες τη μέρα για μια εβδομαδα τωρα. Τα πουλια ειναι μαζι ενα μηνα και η ηλικια τους ειναι καταληλη για αναπαραγωγη. Τι να κανω;
 
Προφανώς το θηλυκό δεν είναι έτοιμο και ο αρσενικός εκτονώνεται. Η μεταξύ τους σχέση είναι καλή κατά τα άλλα; Φιλιά, ταίσματα κτλ; Προσέχεις την διατροφή τους; Σουπιοκόκκαλο για το θηλυκό, πράσινα σκούρα λαχανικά εκτός σπανάκι κτλ;
 
η σχηση τους είναι πολύ καλη εγω και διατροφή τους κανω . Απλα τι να κανω
 
Δύσκολο το θέμα σου, με τον @ που έμπλεξες χα χα
Περίμενε και κάποιον άλλον μήπως έχει καμιά ιδέα.
 
Να περιμενεις και θα ερθει η ωρα τους. Εξαλλου δεν ενοχλει κανεναν με αυτο που κανει. Ποσο καιρο ειναι μαζι τα πουλια;
 
Άντε με το καλό μαιευτήριο το έκανες εκεί :)
 
Και σημερα το πρωι ειπε οχι στις (θηλυκες)ταιστρες και ξανα ζευγαρωσε με το θυλικο. Μπαινει στην φωλια ενω το θηλυκο ειναι πιο διστακτικο
 
Δεν έχω ξαναγράψει ποτέ σε θέμα με παπαγάλους...

Εχω μία ιδέα...

Να βγάλεις τις θηλυκές ταίστρες... Και να βάλεις, αρσενικές. 😛

Καλά ντεεεεεε... Μη βαράτε.

👍
Η ιδεα σου ηταν ολα τα λεφτα χα χα χα :)
 
και συνεχιζουμε 6 ωραι το πρωι βατεμα,7 βατεμα και 2 το μεσημερι... Το παρακανανε. Μπαινουν και στην φωλια ιδικα ο αρσενικο και τραγουδαει απο μεσα

και πριν 5 λεπτά ξανά. Τι να πως, εσείς τι λετε για αναπαραγωγη δεν πάνε ;
 
το θηλυκο φοβατε λιγο την φωλια λλα 5 φορες μεσα σε 10 ωρες. Ειναι πρωινος τιπος
 
κοθομαι ισυχα και ξαφνικά ακουω ενα πολυ γρηγορο και ευχαριστω κελαιδιμα. Απο εκει καταλαβαινω οτι βατευονταιι 100%

ΞΑΝΑ #
 
Τι περίμενες Γιάννη; Αυτός είχε συνάψει σχέση με την ταίστρα τώρα που έχει γυναίκα θα κάτσει ήσυχος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Back
Top