Αναπαραγωγή Το αρσενικό μπάτζι δεν θέλει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dionushs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dionushs

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2022
Μηνύματα
20
Πόλη
larisa
καλησπέρα εχω βαλει τα μπατζι μου μαζι αρσενικο και θιλικο το θιλικο ειναι λιγο πιο μεγαλο 2 μηνεσ καπου και το αρσενικο περιποθ 7-8 .το θιλικο ολο παει να τον φιλήσει αλλα αυτος φευγει καμια φορα κάθετε ομος .τι να κανω να τα αφήσω μαζι ?
 
τι να κανω να τα αφήσω μαζι ?
Ναι, τα budgies είναι κοινωνικά πουλάκια τους αρέσει να έχουν παρέα, να ταΐζονται, και να περιποιούνται το ένα το άλλο.
Αφού και το θηλυκό δεν δείχνει επιθετική συμπεριφορά είναι καλύτερα να είναι μαζί.
 
Από ό,τι καταλαβαίνω ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγή; Αν ναι, το αρσενικό είναι οριακά στην ηλικία και θα πρέπει να κάνεις υπομονή. Εντωμεταξύ κάνε τους διατροφική προετοιμασία και την άνοιξη βλέπουμε....
 
Τα πουλάκια είναι πολύ νεαρά όπως σου είπαν και πιο πάνω. Είσαι σίγουρος επίσης ότι είναι ζευγάρι; Μπορούμε να δούμε καθαρές ανφας φωτογραφίες απο τα πρόσωπά τους σε φυσικό φως ημέρας; Επίσης δεν μας λες τι πράγμα δεν θέλει, τα "φιλάκια" που δεν είναι φιλάκια αλλά ταΐσματα στο στόμα;
 
παιδια απο οτι βλεπω και ο αρσενικος πλεον δεν φεύγει τωρα οπως πριν ,καθετε. Ναι ενδιαφερωμαι για αναπαραγογη.Επισισ τουσ προετιμαζω με βιταμίνες ,απλα δεν μπωρω να στειλω φοτογραφιες παντος δεν ειναι πιρομενα , και εσεις τι μου προτινεται να βαλω τωρα την φωλια ? να μην βαλω καθολου ,να περιμενω ? .και τελος αμα δεν βαλω γενικα την φωλια δεν θα ζευγαρώσουν ποτε ?
 
και εσεις τι μου προτινεται να βαλω τωρα την φωλια ? να μην βαλω καθολου ,να περιμενω ? .
Αυτό που σου γράψαμε είναι ότι ηλικιακά δεν είναι έτοιμο προς αναπαραγωγή. Επομένως, όχι, να μην βάλεις τη φωλιά, δεν έχει νόημα αφενός κι αφετέρου μπορεί η ύπαρξή της να διεγείρει την αναπαραγωγική διάθεση του θηλυκού, ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεται
δεν ειναι πιρομενα
Δεν χρειάζεται με άλλα λόγια να πυροδοτήσεις κάτι για το οποίο τα πουλιά δεν είναι στη φάση να ανταποκριθούν. Δεν έχει νόημα, και δεν είναι με βεβαιότητα καλό για αυτά.
και τελος αμα δεν βαλω γενικα την φωλια δεν θα ζευγαρώσουν ποτε ?
Μπορεί και να ζευγαρώσουν και χωρίς φωλιά, κάνοντας ή όχι αυγά.
 
Τι προετοιμασία κάνεις όταν τα πουλιά δεν είναι σε αναπαραγωγική ηλικία?
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
οκ ιανοσ . η προετοιμασία ειναι αυγοτρογη φρούτα λαχανικα σκορδο , μηλοξιδο στο νερο .τον μαρτιο που θα ειναι η αναπαραγογη τι να κανω ?
 
Back
Top