Τραυματισμοί Το αρσενικό ορτύκι κυνηγάει το θηλυκό και το τσιμπάει στο κεφάλι

ZAXOS1967

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2019
Μηνύματα
57
καλησπερα στην παρεα. Εδω και 5 μερες παρατηρω το εξης φαινομενο στα ορτυκια μου. Το αρσενικο κυνηγαει το θηλυκο και το τσιμπαει στο κεφαλι. Βλεπω καθαρα οτι της λειπουν φτερα στο κεφαλι. Δεν εχει ευτηχως πληγες. Να υποθεσω κανιβαλισμο η αγαπη μεταξυ τους; Ευχαριστω
 
Τα ορτύκια τείνουν να είναι επιθετικά προς τα υπόλοιπα του είδους τους είτε γιατί ο χώρος είναι πολύ μικρός είτε γιατί είναι έτσι ο χαρακτήρας τους, επιθετικός. Μερικά είναι πολύ περίεργα ως προς την επιλογή συντρόφου τους. Να φανταστείς είχα ένα αρσενικό λευκό το οποίο ήθελε μόνο καφετι θηλυκά στο χώρο του. Όταν τελείωσαν τα καφέ θηλυκά, το άφησα για ένα διάστημα μόνο του και μετά το έβαλα σε ξεχωριστό κλουβί δίπλα από αυτό τον λευκών θηλυκών. Αφού θεώρησα ότι τα συνήθισε οπτικά τα έβαλα στο ίδιο κλουβί. Δεν τα ξανά πείραξε ποτέ και έμειναν μαζί μέχρι που τα χώρισε ο θάνατος. Αυτό σου προτείνω να κάνεις. Να χωρίσεις τον αρσενικό, να τον βάλεις μόνο του σε σημείο όπου να μην βλέπει το θηλυκό και να τον αφήσεις έτσι για περίπου 40 ημέρες. Στο διάστημα αυτό φρόντισε να πάρεις 2 ή ίσως και 3 ακόμη θηλυκά.
 
Όχι δυστυχώς Ηλία. Επειδή αυξάνονταν οι κότες έπρεπε να μειωθούν τα ορτύκια για εξοικονόμηση χώρου.
Τα βρίσκει κανείς σε μαγαζιά με ζωοτροφές ή και ακόμη σε pet shops. Ρώτα από εδώ και από εκεί και ίσως σου βρει κανένας. Εγώ τα είχα πάρει από τα Μέγαρα.
[automerge]1564591640[/automerge]
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι το αρσενικό μπορεί να μην είναι επιθετικό προς το θηλυκό αλλά να προσπαθεί απλά να ζευγαρωσει μαζί του. Αν όμως το αρσενικό είναι πολύ επίμονο με αυτή την διαδικασία τότε το θηλυκό το αποφεύγει και ύστερα το αρσενικό το μαδάει ή και το τραυματίζει με σκοπό όμως να ζευγαρωσει. Ουσιαστικά δεν το κάνει επίτηδες αλλά κατά λάθος. Το κακό όμως δεν αργεί να γίνει. Για αυτό προτείνω να το χωρίσεις για ένα διάστημα ώστε να ξεχαστεί λίγο το θέμα. Τα επιπλέον θηλυκά μόνο καλό θα κάνουν. Το αρσενικό θα έχει το δικαίωμα της επιλογής και δεν θα ζοριζει το ένα. Θα σου ήταν εύκολο @ZAXOS1967 να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες από τον χώρο τους;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δε ξέρω για άλλες πόλεις αλλά στα Γιάννενα είναι ένα μαγαζί με γεωπονικά που έχει και κότες γαλοπούλες και φαντάζομαι θα μπορούν να φέρουν και ορτύκια οπότε κοίταξε σε κάτι τέτοιο
 
Back
Top