Διατροφή Το αυγό βράζεται με τσόφλι ή χωρίς και πόσα λεπτά;

Το καλά βρασμένα το αυγό το κόβεις κατά μήκος στα δύο ή τέσσερα κομμάτια και το προσφέρεις για λίγες ώρες (για να μη χαλάσει) στα πουλιά.
Χρειάζεται να είναι καλά βρασμένο για αν αποφύγουμε την περίπτωση της μετάδοσης νόσων από τις κότες στα πουλιά μας.
Πρέπει να απομακρύνεται ανάλογα με τις θερμοκρασίες σε χρόνο που θα του επιτρέψει να μη χαλάσει. Τα πουλιά έχουν περιορισμένη την αίσθηση της γεύσης και δεν μπορούν εύκολα να καταλάβουν αν τα αυγά χάλασαν και έγιναν επικίνδυνα για την υγεία τους.
Φίλος εκτροφέας μέλος της ΛΑ. ΣΥ. Κ έχασε πάρα πολλά πουλιά από ξεχασμένο αυγό φέτος το καλοκαίρι.
 
Ξεχασα να αναφερω οτι τα αυγα ειναι δικιας μου παραγωγής με δικιες μας κοτουλες της(γιαγιας μου)
 
To αυγο βραζεται με το τσοφλι και να θελεις να το βρασεις χωρις το τσοφλι δεν γινετε.
Επισης το προσφερουμε με το τσοφλι.
Και αν ειναι και απο τις κοτες τις γιαγιας σου τοτε ακομα καλυτερα.
Μην το αφησεις πολλες ωρες το αυγο μεσα στο κλουβι και χαλασει.
Αν και το καλοκαιρι με την ζεστη το αφηνεις ακομα λιγοτερες ωρες το αυγο γιατι θα χαλασει πολυ πιο γρηγορα.
 
Γιατί τους δίνεις κάθε μέρα αυγό; Είμαστε σε περίοδο συντήρησης (χειμώνα - μια φορά την εβδομάδα αυγό)...
έχει πολύ δίκιο η Αλίκη,Φώτη! σε περίοδο συντήρησης, δηλ. τουλάχιστον μέχρι και τέλη Φλεβάρη, αυγό δίνουμε το πολύ 1 φορά την εβδομάδα(ή και στις 2 εβδομάδες, δεν πειράζει..) και αυγοτροφή το πολύ 2 φορές την εβδομάδα! Αυτό που δεν πρέπει να παραβλέπεις ποτέ είναι να τους δίνεις ένα πολύ καλο μείγμα σπόρων, κυρίως λιπαρών, αυτή την περίοδο και στην περιοχή σου είμαι σίγουρος πως εκτός από κρύο έχει και πολύ υγρασία, καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας!
 
μα φυσικά με τσόφλι... Και όταν βράσει καλά προς το σκληρό το κόβεις στη μέση με ένα μαχαίρι και το προσφέρεις έτσι... Καλές γιορτές..1 (4).webp
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το αυγό βράζεται με το τσόφλι μόνο, για 15 λεπτά. Χωρίς το τσόφλι δεν βράζεται. Πριν το βράσεις αν έχει βρωμιές πάνω του (στο τσόφλι) να το πλύνεις με σκέτο νερό.
 
Back
Top