Ασθένειες Το δεξί πόδι του καναρινιού μου είναι πιο σκούρο από το άλλο

EleftheriaKar

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2021
Μηνύματα
14
Πόλη
Φάρσαλα
Καλημέρα σας και καλή χρονιά! Αυτή τη στιγμή έχω ένα αρσενικό Ισπανό τενόρο και τον λένε Παυλίτο. Είναι σχεδόν ενός έτους και τον απέκτησα πριν από τρεις μήνες. Σκοπεύω να πάρω και ένα θηλυκό σύντομα. Ο Παυλίτο είναι παρά πολύ δραστήριος, χοροπηδάει διαρκώς, τρώει με πολύ όρεξη και τραγουδάει υπέροχα! Υπάρχει όμως κάτι που λίγο με ανησυχεί... Το δεξί του πόδι είναι πιο σκούρο χρώμα από το άλλο. Όταν τον παρατηρώ κόντρα στον ήλιο, φαίνονται οι φλέβες με αίμα έντονα. Και πάντα κοιμάται στηριγμένος στο αριστερό. Μήπως είναι πρόβλημα κυκλοφορίας αίματος; Τον έχω ψάξει παντού μέχρι και τις πατούσες. Είναι μια χαρά! Μου είπαν ότι μάλλον είναι γενετικό. Πάντως όταν κουράζεται πάντα σηκώνει το δεξί και δείχνει να μην θέλει να το πατήσει. Δεν σας είπα ότι στο παρελθόν είχα ξανά καναρίνια. Έμεινα κάποια χρόνια χωρίς και τώρα ξεκινώ πάλι. Ανεβάζω και φωτογραφίες...
Ευχαριστώ πολύ!
 

Συνημμένα

  • IMG_20201227_121733_039.webp
    IMG_20201227_121733_039.webp
    165,8 KB · Προβολές: 25
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλώς ήρθες και να τον χαίρεσαι! Και μ' ένα καλό κορίτσι 😎
Ως προς το θέμα του ποδιού του, θα έλεγα ότι αν μπορείς να τον πιάσεις τον Παυλίτο, παρουσία άλλου ατόμου και σε κατάλληλο φωτισμό να βγάζεις και να μας ανεβάσεις καθαρές φωτογραφίες και των δύο ποδιών, ώστε να δούμε αυτό στο οποίο αναφέρεσαι. Επίσης, αν τον πιάσεις, χώρισε και τα πούπουλα στην κοιλιά (από το στέρνο και ως κάτω στην αμάρα) ώστε να δούμε και αν η κοιλίτσα ή το στήθος του είναι όπως πρέπει. Επιπρόσθετα, θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα Νέο Θέμα στην Φροντίδα (του υποφόρουμ Καναρίνια) ώστε να συζητήσουμε γενικότερα θέμα στέγασης, σίτισης, κλπ, μήπως υπάρχει και κάτι πρόσθετο που να έχουμε να σου προτείνουμε σχετικά με την ευζωία του Παυλίτο.
Πάντως όταν κουράζεται πάντα σηκώνει το δεξί και δείχνει να μην θέλει να το πατήσει.
Και θα ήθελα, προκειμένου να είμαστε βέβαιοι ότι καταλαβαινόμαστε, να μας εξηγήσεις τι εννοείς με την παραπάνω φράση...ότι κάποιες φορές μέσα στην ημέρα κουράζεται και σηκώνει το πόδι του ή κάτι άλλο
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Όχι κατά τη διάρκεια της ημέρας. Όλη την ημέρα χοροπηδάει και είναι πολύ δραστήριος. Το απόγευμα συνήθως ή αργότερα το σηκώνει. Γι αυτό υπέθεσα ότι ίσως είναι απλά κούραση. Κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν το κάνει ποτέ!
[automerge]1610884142[/automerge]
Όσο για το θέμα φωτογραφιών... Στο έντονο φως δεν διακρίνονται οι φλέβες και η διαφορά χρώματος τόσο όσο κόντρα σε ήλιο. Ωστόσο ίσως ξαναπροσπαθήσω...
 
Back
Top