Γενικά Το διάγραμμα των μεταλλάξεων

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Πολλοί εκτροφείς ακόμα και εντός του forum μας μετά από σίγουρα αρκετές και ίσως μακροχρόνιες προσπάθειες κατάφεραν να αποκτήσουν κάποιο καναρίνι που ανήκει σε κάποια μετάλλαξη...
Όποιος θέλει μπορεί να παραθέσει το διαγραμμά που ακολούθησε, το τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε και τελικά τα κατάφερε(Όλα πάντα με τη συνοδεία φωτογραφικού υλικού!).
 
Το να δημιουργήσεις δική σου μετάλλαξη εκτός απο αρκετή τύχη και εμπειρία θέλει και μακροχρόνια υπομονή και προσπάθεια, αν υπάρχουν κάποιοι εδώ θα είναι σίγουρα λίγοι (αν θυμάμαι καλά οι @misalouris και @Wind-sa έχουν κάνει κάτι τέτοιο)...
Ελπίζω όσοι ασχολήθηκαν (έστω και αποτυχημένα) να μας πουν μια εμπειρία απο αυτό, εκτός και αν είναι... κρατικό μυστικό (βέβαια σεβαστό και αυτό).

*Εγώ πάλι είχα στο πλάνο μου να προσπαθήσω να προσθέσω σκουφί σε συγκεκριμένη ράτσα περιστεριών, αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα γιατί πήγα για σπουδές... ίσος στο μέλλον... :D
 
Σε τι περιστέρι Γιώργο;
είχα ντουνέκια και ήθελα να τους προσθέσω το σκουφί απο τα ρώσικα, αλλά να κρατήσω ταυτόχρονα το χρώμα και το μέγεθος τους, αλλά ποτέ δεν το ξεκίνησα αφού αναγκάστηκα να φύγω απο το χωριό...
 
αν θυμάμαι καλά οι @misalouris και @Wind-sa έχουν κάνει κάτι τέτοιο
Ελπίζω όσοι ασχολήθηκαν (έστω και αποτυχημένα) να μας πουν μια εμπειρία απο αυτό,
Σε ότι με αφορά υπάρχει προγενέστερη δέσμευσή μου για κατάθεση της πορείας αν ολοκληρωθεί η προσπάθεια https://community.petbirds.gr/threads/Διασταύρωση-φαιό-καναρινιών.28881/#post-361195
εκτός και αν είναι... κρατικό μυστικό (βέβαια σεβαστό και αυτό).
Ελπίζω πως έχεις καταλάβει πως δεν ανήκω σε αυτή την ομάδα ανθρώπων γιατί τα μυστικά και οι κλίκες με έχουν ορκισμένο εχθρό τους.
 
Τι σημαίνει "διάγραμμα μεταλλάξεων";
Μάλλον ο Αλέξανδρος εννοεί αυτό που έχει και το μόνο νόημα, την πορεία μιας προσπάθειας. Είναι προφανές οτι νέα μετάλλαξη, απο πλευρά παραγωγής, δεν έχει κάποιος εδώ στο φόρουμ με επιφύλαξη για τους παπαγάλους. Η πορεία όμως όπως αναφέρθηκε απο τον @George98 σαν επιθυμία ή όπως επετεύχθει απο τον @misalouris στο να προσθέσει σκουφί σε φαιό,έχει ενδιαφέρον. Κυρίως για τα λάθη και τις αποκλίσεις, γιατί στο χαρτί όλα βγαίνουν!
 
Βρε ενδιαφέρον έχουν ΟΛΑ ! Να ξέρουμε όμως τι σημαίνει το καθένα. Θα νομίζει κανείς οτι είμαστε ομάδα διαχείρισης νέων μεταλλάξεων έτσι όπως μπήκε.:)
 
Ως τρίτο πρόσωπο, αντιλαμβάνομαι πως λέγοντας διάγραμμα μεταλλάξεων, εννοεί τις αλλεπάλληλες επιλογές γονέων και τα επιμέρους αποτελέσματα, μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
 
Τι σημαίνει "διάγραμμα μεταλλάξεων";
Ο τίτλος που είχα ορίσει αρχικά στο θέμα αυτό δεν είναι ο συγκεκριμένος.
Μάλλον ο Αλέξανδρος εννοεί αυτό που έχει και το μόνο νόημα, την πορεία μιας προσπάθειας.
Μια πολύ καλή προσέγγιση!
Πιο συγκεκριμένα, στόχος μου μέσα από αυτό το θέμα είναι η ανάρτηση πληροφοριών σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο κάθε εκτροφέας του forum με σκοπό να αποκτήσει ένα πτηνό κάποιας μετάλλαξης ή έστω δικών του συνδυασμών.
Φυσικά και μία μόνο φωτογραφία αρκεί για να θαμάσουν όλοι κάποιες ιδιαίτερες προσπάθειες.
 
απο περιστερια παιδια θα σας γελασω!
εγω ακομα μαθαινω τις μεταλλαξεις στα lovebird και μετα απο προσπαθεια βγηκαν καποια καλα αποτελεσματα με την αποκορυφωση ενος ζευγαριου να μου δινει τεραστια θηλυκα opaline aqua sinnamon τα οποια δεν υπαρχουν ακομα σε ελληνικη εκτροφη και εαν υπαρχουν θα μετρηθουν στα δακτυλα
το ζευγαρι που μου εδωσε την μεταλλαξη και απο κατω τα μικρα και δεξια το θηλυκο cinnamon

13268308_1723049841303534_2941345364446047066_o_zpsrsd63lv4.jpg


20160821_131339_zpsriyfdxvm.jpg
 
εγω ακομα μαθαινω τις μεταλλαξεις στα lovebird
Ίσως κάποια μέρα μπορέσουμε να κάνουμε ένα συλλογικό έργο,την μεταφορά μιας γνώσης ευρέος φάσματος γύρω απο αυτά τα πτηνά,έχοντας σαν πλεονέκτημα πως τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα και σπουδαίοι ορνιθολόγοι ασχολούνται μαζί τους.
 
@kouklakis ,


Πες μας λοιπόν αν βέβαια ξέρεις:
1, τί είδους γονίδια κληροδοτήθηκαν στη συγκεκριμένη μετάλλαξη. Βγήκε 1/4 δλδ 25%, οπότε μιλάμε για αυτοσωμικά ή για φυλετικά γονίδια δεδομένου ότι είναι θηλυκό το πουλάκι;
2, Θεωρείς ή έχεις διαβάσει αν τα γονίδια του χρώματος έχουν κάποια σχέση καθορισμένη μεταξύ τους; (π.χ. σχέση επικρατούς - υπολειπόμενου, ατελώς επικρατή, συνεπικρατή...)
3, Γνωρίζεις αν τα γονίδια του μεγέθους είναι προσθετικά και αν συσχετίζονται με αυτά του χρώματος;
4, Στις γέννες αυτές υπήρχε άλλος θηλυκός απόγονος; αν ναι, τι χρώμα και τι μέγεθος έχει;

Τα ρωτάω αυτά για να δούμε τί ακριβώς να ψάξουμε... στο χαρτί, ώστε να κάνουμε υποθέσεις, μήπως και έχουμε κάποια ένδειξη στον τύπο κληρονομικότητας
Π.χ. αν τα γονίδια είναι φυλοσύνδετα και δεδομένου ότι το πουλί είναι θηλυκό, επομένως κι ετερόζυγο, αρκεί να του έχουν κληροδοτηθεί από τον πατέρα ο οποίος τότε θα έχει 2 γονίδια αλληλόμορφα μεταξύ τους, πάνω στα φυλετικά του χρωμοσώματα με σχέση ίσως επικρατούς - υπολειπόμενου, οπότε είμαστε εντάξει με το 25%.
Πολύ χαίρομαι που έχεις τέτοια αποτελέσματα. Αλλά κράτα το πουλί αν γίνεται για να δεις μήπως και τα χαρακτηριστικά αυτά επιφέρουν και κάποιες συνέπειες. Επίσης κράτα το για ζευγάρωμα ίσως και με τον πατέρα του ή θείο ή ξάδερφό του...

13268308_1723049841303534_2941345364446047066_o_zpsrsd63lv4.jpg


20160821_131339_zpsriyfdxvm.jpg
[/QUOTE]
 
Back
Top