Γενικά Το δικό μου καναρίνι! Τί λέτε ότι είναι;

Δεν είμαι σε θέση να διακρίνω την ράτσα του, αλλά μπορώ να πω πως είναι πανέμορφο! Να το χαίρεσαι!
 
Μία σημερινή που τον έβγαλα από το κλουβί...

rsz_img_4803.webp
dl.php
 
Ομολογω οτι μου εχει κλεψει την καρδια!

Μετα μπαινει ευκολα παλι μεσα;Εγω δεν το εχω κανει ποτε..
 
Ομολογω οτι μου εχει κλεψει την καρδια!
Κι εμένα το ίδιο... είναι πολύ δραστήριος και πολύ φωνακλάς, δεν βάζει γλώσσα μέσα από τις 6:30 περίπου που ξυπνάει!
Σκέφτομαι μήπως του βρώ ένα ταίρι, αλλά δεν ξέρω πρώτον τι είναι και με τι ταιριάζει(αν είναι σκληρόπτερος ή μαλακόπτερος...) και δεύτερον αν κάνει φέτος ή από την νέα χρονιά...

Μετα μπαινει ευκολα παλι μεσα;Εγω δεν το εχω κανει ποτε..
Είναι η δεύτερη φορά που τον ελευθερώνω με μεγάλη προσοχή. Προσπαθώ να τον εξοικειώσω με 'μένα, αλλα΄και με τον χώρο.
Δεν μπαίνει αμέσως αλλά τουλάχιστον μπαίνει μόνος του!
 
Μονος του; Μπραβο του! Εγω φοβαμαι να το κανω. 🙂Ειμαι σιγουρη πως τα παιδια εδω θα σε βοηθησουν σε ολες σου τις αποριες.
 
Σκέφτομαι μήπως του βρώ ένα ταίρι, αλλά δεν ξέρω πρώτον τι είναι και με τι ταιριάζει(αν είναι σκληρόπτερος ή μαλακόπτερος...) και δεύτερον αν κάνει φέτος ή από την νέα χρονιά...
Μακάρι να του βρεις ένα κατάλληλο θηλυκό, αλλά αφενός δεν είναι πλέον η κατάλληλη εποχή για ζευγαρώματα ή για να ακριβολογήσω ήδη εκπνέει η εποχή δεδομένου ότι σε κάθε περίπτωση θα χρειαστούν και 40 ημέρες καραντίνα, αφετέρου σε αυτήν τη χρονική θα βρεις είτε κουρασμένα από τις γέννες θηλυκά ή αυτά που δεν ανταποκρίθηκαν σωστά στην αναπαραγωγή. Κατά τον Οκτώβριο, και αφού σου έχουν απαντήσει αν πρόκειται για πουλάκι ράτσας, θα μπορείς με την ησυχία σου να του βρεις μια νεαρά για του χρόνου.
Αν θα τον πιάσεις, φύσηξε τα πούπουλά του για να δεις ότι από μέσα είναι άσπρα και αν θέλεις βγάλε ένα πούπουλο από το στήθος ίσως και βάλε φωτογραφία ώστε να δουν αυτοί που είναι έμπειροι αν πρόκειται για μαλακόπτερο πουλάκι.
 
Η οπτική του, λέει ΙΖΑΜΠΕΛ κίτρινο μωσαϊκού. Βέβαια το τί κρύβει σαν γενετικές πληροφορίες απο κάτω δεν είναι εύκολο να εξακριβωθεί. Μπορεί να πάει με ΚΑΦΈ - ΙΖΑΜΠΕΛ -ΣΑΤΙΝΕ θηλυκό, σε μωσαικό ή χιονέ πτέρωμα. Το πτέρωμά του είναι ενδιάμεσο (γέρνει στο σκληρό). Το υποπτέρωμά του πρέπει να είναι μπεζ σκουρωπό.
Υ. Γ Παράκληση...Αφαίρεσε αυτό το κόκκινο δακτυλίδι. Είναι πηγή κινδύνων και δεν προσφέρει απολύτως τίποτε.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές...
@ ianos , του έβγαλα από το στήθος ένα πούπουλο και μου φαίνεται σκληρόπτερο αν κρίνω από την γρήγορη επαναφορά μετά από λύγισμα!
Οι πιο ειδικοί τί άποψη έχουν;
@ misalouris το πουλάκι μου το χάρισαν λέγοντάς μου ότι είναι "κίτρινο μωσαϊκό"... αλλά μου φαίνεται περισσότερο αχάτης οπαλ κίτρινου από τις φωτό που είδα στο φόρουμ.
@ mgerom του αφαίρεσα και το δακτυλίδι, αλλά δεν νομίζω να του άρεσε η εμπειρία, γιατί έκτοτε κάθεται μελαγχολικό, χωρίς να κελαϊδάει!
rsz_img_4804.webp
rsz_img_4810.webp
 
@ misalouris το πουλάκι μου το χάρισαν λέγοντάς μου ότι είναι "κίτρινο μωσαϊκό"... αλλά μου φαίνεται περισσότερο αχάτης οπαλ κίτρινου από τις φωτό που είδα στο φόρουμ.
Για το κίτρινο μωσαϊκό κανείς δε θα διαφωνίσει.
Για το αν είναι καφέ οπαλ ή ιζαμπέλα χρειάζεται κοντινή οπτική επαφή από έμπειρο μάτι γιατί οι φωτό σίγουρα δεν βοηθούν.
Για το φτερό μεσαίας σκληρότητας θα έλεγα... ας πούμε τρία αν έχουμε διαβάσει το άρθρο... https://community.petbirds.gr/threads/Τύποι-φτερώματος-καναρινιών.25834/
 
Το χρώμα του σχεδίου πλάτης στον Αχάτη είναι γκρί όχι μπεζ (μπέζ φαίνεται στις φωτό), αλλά αν μπορέσεις να βγάλεις μια φωτογραφία που να περιλαμβάνει την κοιλιά του και όλη την ουρά, θα δούμε αν είναι ΟΠΑΛ . Προσωπικά δεν νομίζω μιας και έχει μια πολύ σαφή-καθαρή γράμμωση στην πλάτη σε αντίθεση με τον παράγοντα ΟΠΑΛ .
Υ. Γ Φυσικά δεν είναι κίτρινο μωσαϊκού. Αυτή η ονομασία αναφέρεται σ' ένα λιποχρωμικό πουλάκι. Εδώ έχουμε ένα καναρινάκι μελανίνης.
 
Το χρώμα του σχεδίου πλάτης στον Αχάτη είναι γκρί όχι μπεζ (μπέζ φαίνεται στις φωτό), αλλά αν μπορέσεις να βγάλεις μια φωτογραφία που να περιλαμβάνει την κοιλιά του και όλη την ουρά, θα δούμε αν είναι ΟΠΑΛ . Προσωπικά δεν νομίζω μιας και έχει μια πολύ σαφή-καθαρή γράμμωση στην πλάτη σε αντίθεση με τον παράγοντα ΟΠΑΛ .
Υ. Γ Φυσικά δεν είναι κίτρινο μωσαϊκού. Αυτή η ονομασία αναφέρεται σ' ένα λιποχρωμικό πουλάκι. Εδώ έχουμε ένα καναρινάκι μελανίνης.
Όντως μπέζ είναι τα φτερά πλάτης, όμως τα πούπουλα της κοιλιάς φαίνονται περισσότερο γκρί(στην βάση τους)!;
Θα προσπαθήσω να τραβήξω μερικές κοντινές φωτό.
 
Aν βάλεις φωτό με το πουλάκι ανάσκελα ώστε να φαίνεται η κοιλιά και το κάτω μέρος της ουράς, θα είναι ευκαιρία να φυσίξεις την κοιλιά και να βγάλεις μερικές φωτό να δούμε την απόχρωση του υποπτερώματος.
 
@mgerom θα το προσπαθήσω, αλλά θα χρειαστώ και βοήθεια από δεύτερο άτομο... ένας να κρατάει το (δύστυχο) πουλάκι και ο άλλος την μηχανή!

Μόλις αγόρασα προστατευτικό κλωβό ασφαλείας* από τοπικό κατάστημα. Μέσα στο Σαββατοκύριακο ελπίζω να το κρεμάσω στον εξωτερικό τοίχο, να χαρεί κι αυτό με αφάλεια το καλοκαιράκι!

*Ευχαριστώ τα μέλη του παρόντος φόρουμ για τις συμβουλές σχετικά με την ασφάλεια του μικρού μου πτερωτού φίλου!
 
Όπως βλέπετε και στις φωτό που κατάφερα σήμερα να τραβήξω τα φτερά της ράχης, αλλά και τα πούπουλα της κοιλιάς-στήθους είναι μπεζ προς καφετί και όχι γκριζα, οπότε βγαίνει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με το τι είναι το πουλάκι;
Αφού συμπεράνουμε τι μετάλλαξη είναι, με τι μπορεί να διαταυρωθεί;
Και αφού καταλήξουμε με τι... σκληρόπτερο ή μαλακόπτερο;
Θα ήθελα τα φώτα σας οι ειδήμονες και κυρίως οι κύριοι @misalouris και @mgerom
Y. Γ. Σας έχω και έκπληξη, αλλά άλλη μέρα...
rsz_img_4821.webp
rsz_img_4823.webp
rsz_img_4816.webp rsz_img_4833.webp
 
Back
Top