Γενικά Το εξαιρετικο ζευγαρακι μου

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Δεν ειναι ομορφα;
2wc8.jpg
5d7f.jpg
d5om.jpg
mg66.jpg
c3r1.jpg
0soc.jpg


και λιγες ακομα...
pi8u.jpg




0dqz.jpg
ayfe.jpg
34qu.jpg
l1p8.jpg
3bm6.jpg


αυτα απο τα γλυκα μου...

mfwq.jpg
 
1 μήνα τα έχω Σταύρο ίσως και λίγο περισσότερο... Ανυπομονώ να έρθει η ώρα που θα τα ζευγαρώσω.. Τα πήρα όπως τα βλέπεις ήταν ζευγάρι...
 
Πόπη φαίνεται πόσο πολύ τα αγαπάς από τον τρόπο που μας τα δείχνεις και από τον τρόπο που τα φροντίζεις! Μπράβο σου! Με τόση φροντίδα και αγάπη θα σου το ανταποδώσουν με τραγούδι και στο εύχομαι ολόψυχα και με πολλά μωράκια την άνοιξη! Είναι και πολύ όμορφα! Είναι φετινά πουλάκια;
Επίτρεψε με να σου κάνω μερικές καλοπροαίρετες συμβουλές για τα φιλαράκια σου που τόσο πολύ αγαπάς:
  • Όπως πολύ σωστά σου είπε ο Αλέξανδρος βάζε λιγότερη ποσότητα οποιουδήποτε λαχανικού θες να τους δώσεις γιατί με αυτόν τον τρόπο και χαλάνε τα λαχανικά και δεν πρόκειται να φάνε τόσο! Επίσης να βάζεις μικρές ποσότητες σε ταιστρακια και όχι στα κάγκελα γιατί μπορεί τα κάγκελα να έχουν μικρόβιο ή ο κλουβί τα σκουριάσει. Επίσης βλέπω τα έχεις πλύνει αλλά (ως σπαστικιά καναρινομαμά) βλεπω ότι έχουν λίγο νερό.. Πρέπει να τα σκουπίζεις καλά γιατί το νερό μπορεί να προκαλέσει διάρροια. 😉
  • Τα ψεύτικα λουλουδάκια που έχεις βάλει είναι πολύ όμορφα και σε καταλαβαίνω που θες να τους φτιάξεις ένα τόσο φυσικό περιβάλλον αλλά τα καναρινάκια δεν το έχουν τόσο πολύ ανάγκη (όπως τα ιθαγενή) και επίσης μαζεύουν σκόνη και άμα πιάσουν ψείρες εκεί θα βρουν την τέλεια φωλιά (μακριάααα απο σας οι ψείρες αλλά στα λέω γιατί τα έχω λουστεί).
  • Το κλουβί είναι ζευγαρώστρα; κάνει για δύο καναρινάκια; Έχουν αρκετό χώρο για να πετάξουν;
  • Γιατί τα έχεις μαζί; Αν θες να σου ζευγαρώσουν (μιας και βλέπω τα έχεις σε εσωτερικό χώρο και δε θα αργήσει να θέλουν να ζευγαρώσουν) πρέπει να τα χωρίσεις και σιγά σιγά να ξεκινήσεις προετοιμασία για αναπαραγωγή! 😉
  • Τα ίσια κλαδάκια κάνουν πιο καλό στα ποδαράκια τους απο ότι αυτά που ειναι σαν κλαδάκια 😉
  • Τα έχεις στην κουζίνα;
Όλα αυτά που σου γράφω στα γράφω γιατί βλέπω πόσο πολύ τα αγαπάς και πιστεύω θες το καλύτερο γι αυτά! Αυτά που σου λέω φυσικά είναι λεπτομέρειες μακάρι όλοι να τα πρόσεχαν και να τα φρόντιζαν όπως εσύ! Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς! Τα λέω με πολύ αγάπη!
 
Να σου ζήσουν είναι πανέμορφα! Με το καλό και η αναπαραγωγή με πολλά μικρά.

Μια παρατήρηση μόνο να κόψεις και λίγο τα νύχια τους, κατά τ άλλα με κάλυψε η Αλίκη. 😉
 
Αγαπητή Αλίκη μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου, για πιο λόγο ανησυχείς μην
παρεξηγηθώ;
Αλίμονο,όταν οι ερωτήσεις και τα σχόλια γίνονται καλοπροαίρετα και όχι απλά για να γίνουν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Πάμε λοιπόν

Επίσης βλέπω τα έχεις πλύνει αλλά (ως σπαστικιά καναρινομαμά) βλεπω ότι έχουν λίγο νερό.. Πρέπει να τα σκουπίζεις καλά γιατί το νερό μπορεί να προκαλέσει διάρροια.
Αλίκη μου αυτό που βλέπεις στις φωτογραφίες δεν είναι νερό..
τα λαχανικά μου είναι ελαφρώς ψεκασμένα με μηλοξιδο..
Το κλουβί είναι ζευγαρώστρα;
Το κλουβί είναι ζευγαρωστρα με διαστάσεις 80cm πλάτος,40cm ύψος και 30cm βάθος που είναι και οι ιδανικές.
κάνει για δύο καναρινάκια;
Ναι
Έχουν αρκετό χώρο για να πετάξουν;
Έχουν και αρκετό χώρο να πετάξουν!
Γιατί τα έχεις μαζί; Αν θες να σου ζευγαρώσουν (μιας και βλέπω τα έχεις σε εσωτερικό χώρο και δε θα αργήσει να θέλουν να ζευγαρώσουν) πρέπει να τα χωρίσεις και σιγά σιγά να ξεκινήσεις προετοιμασία για αναπαραγωγή! 😉
Δεν θέλω να τα ζευγαρώσω ακόμα γιατί η διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού δεν έχει αγγίξει τις 14 ώρες... Θα αρχίσω την διαδικασία της προετοιμασίας περίπου στα τέλη Απριλίου...ώστε όταν η θερμοκρασία φτάσει στους 18 -22 βαθμούς να είμαι έτοιμη. Τα έχω μαζί γιατί τα έχω σε καραντίνα μακρυά από τα υπόλοιπα πουλάκια μιας και τα αγόρασα μαζί πριν περίπου ένα μήνα όπως ανάφερα και σε παραπάνω ποστ.
Ήταν στο ίδιο κλουβί. Σε λίγες μέρες θα πάρουν τις θέσεις που πρέπει. Επειδή μερικές φωτογραφίες τραβήχτηκαν σε εσωτερικό χώρο, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα έχω και μέσα.:)
Τα ίσια κλαδάκια κάνουν πιο καλό στα ποδαράκια τους από ότι αυτά που ειναι σαν κλαδάκια
Διαφωνώ, οι πατήθρες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για την υγειά των πελμάτων των καναρινιών, συνήθως προτιμώ κυλινδρικές πατήθρες διαφορετικών διαμέτρων..
αν και οι ιδανικές είναι αυτές από φυσικό ξύλο ελιάς (που θα μου πάει θα βρω), αυτές που βλέπεις στις φωτογραφίες είναι μια εναλλακτική για να γυμνάζονται τα πέλματα τους.
Τα έχεις στην κουζίνα;
Όχι δεν τα έχω στην κουζίνα, εκεί τα τοποθέτησα για να τους βάλω τα λαχανικά.

φιλικα 😉
 
Πόπη μου δεν έχω κάτι να σου πω! Είσαι το ίδιο διαβασμένη με μένα πάνω στο θέμα! 😉 Μπράβο σου! Και τυχερά τα καναρινάκια σου!

Οι περισσότεροι πριν την αναπαραγωγή έχουν χωριστά το αρσενικά από τα θηλυκά. Ένας καναρινόφιλος κάποτε μου είχε πει πως όταν τα έχουμε μαζί μπορεί να ζευγαρώνουν και το σπέρμα του αρσενικού να εξασθενίσει και την άνοιξη δεν είναι το ίδιο γόνιμα. Τώρα κατά πόσο ισχύει δε ξέρω! Αλλά γενικότερα τα καναρίνια δεν είναι σαν τα παπαγαλάκια.. Είναι μονόχνοτα πουλιά! 😛

Το μηλόξυδο καλύτερα να το βάζεις στο νεράκι μία φορά την εβδομάδα. 1 σταγόνα σε 30 ml. 😉

Τα έχεις μέσα ή έξω τα πουλάκια σου; :)
 
Δε σου λέω καν να τα έχεις προφυλαγμένα από τα ρεύματα αέρα και από τα αρπακτικά είμαι σίγουρη πως τα ξέρεις! 😉
Απλά να τα έχεις μόνιμα έξω! Ακόμη και με 10 βαθμούς αν δεν τα χτυπάει το ρεύμα είναι μια χαρά! Με το μέσα - έξω τους κάνεις κακό αντί για το καλό! Από κρύωμα μέχρι πολύ χειρότερα καθώς είναι τόσο ευαίσθητοι και μικροί οργανισμοί που ακόμη και ο ένας βαθμός διαφορά μπορεί να προκαλέσει ζημιά... Αυτά! Δεν λέω άλλααα! 😛
 
Back
Top