Φροντίδα Το ζακουδάκι μου μας αποφεύγει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης OLGA82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

OLGA82

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2020
Μηνύματα
14
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Καλησπερα στην ομαδα.. Θέλω τη βοηθεια σας.. Ο Ερμης(6μηνων ζακουδακι) ερχοταν στα χερια μας με μεγαλη χαρα, οταν ηταν η ωρα του φαγητου(τον ταιχουμε ακομα στο χερι). Εχει μια βδομαδα ομως που δεν ερχεται σε κανεναν μας... Δεν ειναι καθόλου επίθετικος απλα απομακρυνεται. Κι αν του δειχνουμε τη συριγγα.. Θα πρέπει να του τοποθετήσουμε ξυλο να ανέβει.. Κ δεν θ ερθει παντα.. Ομολογω οτι η μικρη μου5 ετων, του υπερμιλαει.. Τον υπερπαιζει... Εχει παει να της πεσει καποιες φορες απο τα χερια. Μηπως εχει τρομοκρατηθει κ φοβαται να ανεβει στα χερια μας; Τι μποτω να κανω;
.
 
@Φοίβος απο το κλουβι του σε εμας... Οταν ανέβει στο ξυλο θα ερθει μετα σε εμας.. Αλλα απο το κλουβι του με τίποτα.. Οπως κ αποφεύγει τα χαδια στο κλουβι.. Ενω στην αρχη το ηθελε πολυ... Δεν βγαζει επιθεση, απλα αρνειται..
 
Πολλά πουλιά το κάνουν αυτό με το κλουβί τους. Θέλει λίγη δουλειά με εκπαίδευση. Μην αγχώνεσαι και σιγά σιγά με προσπάθεια να τον βοηθήσετε να καταλάβει ότι όταν φεύγει απο το κλουβί του είναι πιο διασκεδαστικό.
 
.. Ομολογω οτι η μικρη μου5 ετων, του υπερμιλαει..* Τον υπερπαιζει... Εχει παει να της **πεσει καποιες φορες απο τα χερια. Μηπως εχει ***τρομοκρατηθει κ φοβαται να ανεβει στα χερια μας; ****Τι μποτω να κανω;
Ένα παιδάκι πέντε ετών θα πρέπει ν΄ασχολείται *λίγη ώρα και πάντα να έχει επιτήρηση όταν τον παίζει.
Τα πουλιά έχουν αντίληψη της **σταθερότητας, της αυτοπεποίθησης και του χαρακτήρα αυτού που ασχολείται μαζί τους.
Το πουλάκι είναι μικρό σε ηλικία και θα πρέπει να μάθει σε κάποια σταθερότητα συμπεριφοράς, χαρακτήρα και γενικότερα αντιμετώπισης ώστε να πάρει τα σωστά μαθήματα-εκπαίδευσης για την μετέπειτα ζωή του.
***Το πιθανότερο κατά την άποψη μου.
****Όλα τα ανωτέρω 🙂
 
@Sissy Παντα ειμαστε διπλα της. Εξαλλου ο χωρος που βρισκομαστε ειναι μικρος, ειμαστε ολοι μαζι στο σαλονι.. Οποτε η επαφη με τον Ερμή ειναι άμεση κ συνεχείς.. Κ τωρα που σας γραφω ειναι αλλο πουλακι.. Με το καλημερα ανεβηκε αμεσως... Ισως κατι να τον τρομαξε τις προηγουμενες μερες! Σας ευχαριστω πολύ... Με βοηθάτε να μαθω περισσότερα..
[automerge]1593583125[/automerge]
@Φοίβος καλημερα! Πολυ αισιοδοξο μηνυμα.. Σε ευχαριστω πολυ! Σημερα ξυπνησε.. Αλλος Ερμής.. Με το καλημερα ανεβηκε... Νομίζω το 2ωρο παιχνιδιου στο πατωμα χθες τον ενθουσιασε.. Κ μου το επιβεβαιώνετε κ σεις...
 
Back
Top