Αναπαραγωγή Το ζεμπράκι μου έχει κάνει 7 αυγά, είναι φυσιολογικό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Deppy13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Deppy13

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2021
Μηνύματα
38
Πόλη
Γύθειο
Καλημέρα. Το ζεμπρακι μου έχει κάνει 7 αυγουλακια 😁τι γίνετε; είναι φυσιολογικό; θα κάνει κ άλλα; πως θα τα μεγαλώσει όλα αυτά τα μωράκια αν βγουν;
 
Ειναι λαθος η φωλια και το κλουβι ομως!Και φανταζομαι η διατροφη ηταν ελλειπή πριν μπουν σε μια τετοια διαδικασια..Ελπιζω να πανε ολα καλα!
 
@giannisvlg τι εννοείς δλδ; τι πρέπει να κάνω; η διατροφή τους είναι κεχρί, αυγό, μαρουλακι, μήλο, ψωμάκι.
 
Νομίζω ότι το ψωμάκι θα πρέπει να το αποφύγεις, βασικά γιατί περιέχει αλάτι.
Αυγοτροφή τους έχεις δώσει ποτέ; Τροφή για τάισμα νεοσσών έχεις;
Αυτά στα ρωτάω διότι, όταν με το καλό γεννηθούν τα μικράκια θα πρέπει να υπάρχει συνέχεια θρεπτική τροφή στη διάθεση των γονέων, ώστε να τα ταΐζουν επαρκώς (ειδικά αν είναι πολλά τα μωρά που θα γεννηθούν), κι επομένως μια αυγοτροφή ή κρέμα ταΐσματος νεοσσών αναμεμειγμένη με την αυγοτροφή θα ήταν καλές επιλογές...
 
@Deppy13 , πρόσεξέ με...
Δεν θα πας σε πετσοπ και θα πάρεις ό,τι σου δώσουν. Ό,τι είναι να αγοράσεις, θα πρέπει να βρίσκεται σε κλειστή επώνυμη συσκευασία, την οποία θα ανοίξεις εσύ η ίδια. Δεν θα δεχθείς φράσεις του τύπου, εχθές άνοιξα το σακί και τα έβαλα σε σακουλάκια για να παραμείνουν φρέσκα ή το πρωί τα παρασκεύασα.
Μια καλή μάρκα αυγοτροφής για καναρίνια είναι η cede morbido egg patee, αλλά είναι για καναρίνια, οπότε πριν αγοράσεις, περίμενε τα έμπειρα σε ζεμπράκια μέλη να σου προτείνουν. Επίσης αν θα έχεις τη δυνατότητα, προτίμησε πατέ αυγοτροφή που να μην χρειάζεται διάλυση. Αν δεν βρεις θα σου πούμε εμείς πως να φτιάξεις μία δική σου. Τέλος για κρέμα ταΐσματος νεοσσών, επίσης περίμενε να σου πουν μάρκες. Τέλος, αυγό θα τους έχεις από τη στιγμή που θα γεννηθεί το πρώτο μικρό, μόνο που για λόγους ασφαλείας θα το βράζεις 12-15 λεπτά (υπό βρασμό τόση ώρα) και θα το αντικαθιστάς κάθε 2-3 ώρες, διότι αλλοιώνεται εύκολα.
 
Τέλος, αυγό θα τους έχεις από τη στιγμή που θα γεννηθεί το πρώτο μικρό, μόνο που για λόγους ασφαλείας θα το βράζεις 12-15 λεπτά (υπό βρασμό τόση ώρα) και θα το αντικαθιστάς κάθε 2-3 ώρες, διότι αλλοιώνεται εύκολα.
Να προσθέσω ότι όταν υπάρχουν μικρά καλό είναι το αυγό να το βάζουμε χωρίς το τσόφλι για να αποφύγουμε ατυχήματα.
Στα δικά μου ζεμπράκια δίνω την ίδια αυγοτροφή που δίνω στα καναρίνια.
 
@Deppy13 πρέπει να προμηθευτείς ένα μεγαλύτερο κλουβί που θα μεταφέρεις όλη την οικογένεια όταν με το καλό μεγαλώσουν τα μικρά.
Το υπάρχον κλουβί είναι ιδιαίτερα μικρό.
[automerge]1610916063[/automerge]
Αυτό το κλουβί θα ήταν καλό για όλη την οικογένεια.
 

Συνημμένα

  • Ζευγαρώστρα-ΑΑ-65x30x35.webp
    Ζευγαρώστρα-ΑΑ-65x30x35.webp
    34,3 KB · Προβολές: 3
Καλό μήνα καλή εβδομάδα. Καλημέρα. Τα ζεμπράκια κάνανε προς το παρόν 3 μωράκια κ υπάρχουν ακόμα 5 αυγουλακια. Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει τι πρέπει να κάνω εγώ;
 
έχω βράσει αυγουλακι το έκανα σαν πουρέ κ τους έβαλα
Να τα χαίρεσαι τα μικρά, το αυγό αυτή την περίοδο να το δίνεις χωρίς το τσόφλι.
 
Τα ζεμπράκια μου έχουν κάνει μέχρι τώρα 4 μωράκια κ έχουν αλλά 5 αυγά. Η φωλιτσα τους είναι μικρή η καλαθωτη και δεν ξέρω αν χωράνε όλα. Τι να κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top