Αναπαραγωγή Το ζεμπράκι μου δεν κάθεται να κλωσσήσει

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
εχω δυο ζευγαρια ζεμπρακια το ενα ζευγαρι εκανε 4 αυγα μου βγηκαν τα δυο μεγαλωσαν μια χαρα αυτα και τα εχω μαζι γονεις και παιδια τωρα και μια εβδομαδα εκανε ενα αυγο και τιποτα αλλο. το αλλο ζευγαρι εκαναν 4 αυγα αλλα ηταν αστοχα εδω και πανω απο 15 μερες εκανε παλι 4 αυγα αλλα δεν τα πυρωνει σημερα εσπασα 1 φενοταν πως ηταν βατεμενο αλλα ητανσαν μιξα ενα μαυρο μεσα σαν κουκιδα
 
3 μηνων ειναι μικρα ειναι θα τα χωρισω;
Αφού τρώνε πια μόνα τους, χώρισέ τα. Μην έχουμε επιθέσεις αν το ζευγάρι προχωρήσει σε νέα γέννα. Που τα έχεις; Θα προχωρήσεις σε νέα γέννα τέτοια εποχή; Τα φύλα των νεοσσών τα έχεις καταλάβει; Αν είναι διαφορετικά, δεν κάνει να ζευγαρώσουν αδέλφια μεταξύ τους. Μετά τους 6 μήνες μπορεί να είναι έτοιμα για αναπαραγωγή, πρόσεξε το.
 
οκ θυληκα πρεπει να ειναι και τα δυο αλλα γιατι δεν καθετε να τα πυρωνη το αλλο ζευγαρι και γιατι το ζευγαρι που εκανε τα μικρα εδω και μια εβδομαδα εχει κανει ενα αυγο μονο
 
Στο άλλο ζευγάρι είναι πρώτη γέννα; Γενικά τους έχεις σουπιοκόκκαλο; Εντάξει λέμε αναπαράγονται όλο τον χρόνο ως κατοικίδια αλλά δεν είναι και ο καιρός τους τώρα. Λογικό να είναι απορρυθμισμένα. Αν συνεχίσουν έτσι, βγάλε φωλιές, κόψε το αυγό και άφησέ τα να περάσουν το καλοκαίρι και να τα ξαναβάλεις με τις πρώτες βροχές.
 
Αν σταματήσεις την αναπαραγωγή, κόβεις για λίγο και στην συνέχεια αραιώνεις την αυγοτροφή.
 
τωρα και μια εβδομαδα εκανε ενα αυγο και τιποτα αλλο.
Δημήτρη μου κάνει πολλή ζέστη για αναπραγωγές και αυγά... Βάλε τα μικρά που πλέον τρώνε μόνα τους σε ένα δικό τους κλουβί και άσε το ζευγάρι να περάσει το καλοκαίρι του με πολλά μπάνια!

το αλλο ζευγαρι εκαναν 4 αυγα αλλα ηταν αστοχα εδω και πανω απο 15 μερες εκανε παλι 4 αυγα αλλα δεν τα πυρωνει σημερα εσπασα 1 φενοταν πως ηταν βατεμενο αλλα ητανσαν μιξα ενα μαυρο μεσα σαν κουκιδα
Αυτό προφανώς ήταν νεκρό έμβρυο μέσα στο αυγό όπως είπε και το Μαράκι... Συμβαίνουν αυτά! Άστα και αυτά να χαρούν τα μπάνια τους και το καλοκαίρι τους και από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη (δε ξέρω και πότε αναπαράγονται τα παραδείσια) ξαναμιλάμε για αναπαραγωγή... :)
 
Back
Top