Αναπαραγωγή Το ζεμπράκι μου κάθεται στην ταΐστρα για να γεννήσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια εδώ και 1 μέρα το θυλικο ζμερπακι μου κάθετε μέσα στην ταιστρα...λέτε να θέλει να γεννήσει ή έτσι απλά της αρέσει...δεν έχω προσέξει αν έχουν ζευγαρώσει με το αρσενικό έστω και μια φορα
[automerge]1597943514[/automerge]
IMG_20200820_194317.webp
[automerge]1597943535[/automerge]
Ναι και μια φοτο η πόρτα είναι πάντα ανοιχτή απλά τώρα είναι λίγο και δεν φαινετε καλα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus όχι δεν της έχω δώσει υλικό ακόμα... Αν ήταν θα έπρεπε καμια χαρτοπετσέτα η κάτι... Απλά δεν θέλω να γεννήσουν γιατί όπως βλέπεις το κλυοβι είναι ακατάλληλο έστω και για 1 πουλί πόσο μάλλον για μια οικογεννια
[automerge]1597950223[/automerge]
Λες να την αφήσω να κάνει φωλια? Βασικά δνενεχω επιλογή άμα θέλει να κάνει θα κάνει...
 
Φωλιά θέλει να κάνει και πιθανώς θα δεις σύντομα και αυγά. Με το που θα βλέπεις αυγό το παίρνεις επιτόπου.
Αυτές οι ταΐστρες δεν είχαν και καπάκι από πάνω όπου επέτρεπαν στο πουλί να βάζει μόνο το κεφάλι μέσα; αν τα έχεις τοποθέτησέ τα πάλι ή αλλιώς βρες άλλες ταΐστρες τέτοιου τύπου.
 
@Γιαννης17 έχω και κανονική φωλιά από αυτές τις κληστες την έβαλα και την φοβουντε
[automerge]1597952650[/automerge]
Η συγκεκριμένη όχι...μια άλλη που έχω λίγο πιο μεγάλη ναι, δοκίμασα και αυτήν να την βάλω αλλά τίποτα σε αυτήν θέλει...τους έβαλα και νήμα αλλά δεν το πλισιαζουν ακόμα τουλάχιστον...καλά δεν ξέρω μπορεί είναι βραδυ
[automerge]1597952680[/automerge]
Επησης δεν θα ήταν λίγο κακό να ζευγαροσουν σε τόσο μικρό κλουβι...δεν θα χωράνε να στρίψουν τα καημενα γι'αυτό και τα έχω ελεφθερα
 
@Γιαννης17 άρα την βγάζω τελιως την ταιστρα και άμα κάνει αυγά αλλού απλά τα παίρνω;
[automerge]1597952858[/automerge]
Εγώ δεν έχω προβλημα ας κάνουν αυγά απλά αναγκαστικά θα πρέπει να είναι απέξω η φιλία και με τους ανθρώπους γύρω νομίζω θα φοβουντε και θα τα παρατησουν
 
@Xrhstosk τι εννοείς, σου έφυγε εξω στο μπαλκόνι; μήπως είδες προς τα που πέταξε να ψάξεις με το φακό τριγύρω; την νύχτα δεν βλέπουν και δεν θα έχει πετάξει μακριά
 
@Γιαννης17 δεν ξέρω πως τα κατάφερε έφυγε και η πόρτα ήταν κληστη όταν ξανακοίταξα...έβαλα αμέσως το κλυοβι μέσα και ξαναβγήκαν σου μπαλκόνι γτ το πουλάκι είχε κάτσει σε ένα λουλούδι...εκλησα το πατζουρι να μην έχει φως και πήγα να το πιάσω αλά πέταξε στην απέναντι πολυκατοικία στον πέμπτο (καιγω στον πέμπτο μένω...δεν ξέρω στεναχωρήθηκα τώρα όχι για τα λεφτά πιο πολύ για το πουλάκι και για την θυλικια γτ έχασε το ταίρι της
 
Back
Top