Αναπαραγωγή Το ζευγάρι κλωσσάει μαζί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης danai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

danai

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
38
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια απλά με 4 αβγουλάκια στη φωλιά και περιμένω νεοσσούς σε 2 μέρες.
Ο αρσενικός την ταΐζει κανονικά, την κυνηγάει αν βγεί πολλή ώρα από τη φωλιά ή πάει και κλωσσάει αυτός για λίγο. Τις τελευταίες δύο μέρες όμως κοιμάται και αυτός μέσα στη φωλιά. Μήπως πρέπει να τον βγάλω;
 
οχι δεν υπαρχει λογος εφοσον δενκανει ζημια στα αυγα. Παρατηρησε τον αφου βγαλει μικρα
 
και εμενα εκανε το ιδιο ο αρσενικος μου. Σημερα κλεινουν τα μικρα μου 14μερες και ολα πανε καλα(τα τα'ι'ζει εως και σημερα) με το καλο να σου βγουνε
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με έκαναν χαρούμενη :)
Σήμερα έκανα και μια χαζομαρίτσα. Ο αρσενικός πήγαινε συνέχεια στην αυγοθήκη και την ταρακουνούσε. Τον λυπήθηκα και του έβρασα ένα αβγουλάκι που με χαρά το πλάκωσε και τάϊζε και το ταίρι του για κανένα δίωρο και μετά το έβγαλα. Λέτε να έκανα μεγάλη βλακεία;
 
Συνηθίζεται να μην βάζουμε αυγό για όσο διάστημα διαρκεί η επώαση γιατί το αυγό είνα μεν πολύ θρεπτική τροφή αλλά παχαίνει, και ειδικά οταν η κανάρα δεν κινειτει πολύ, αυτό μετατρεπεται σε λίπος Για μια φορα δεν πειράζει. Την ημερα που θα εμφανιστεί ο πρώτος νεοσσός θα ξαναβαλεις αυγό για να ταίζουν το μικρό τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Παλι αδιαβαστη σε πιανω Τζινα μου, danai καλα εκανες και εβαλες αυγο εστω και καταλαθος. Τρεις μερες πριν βγουν οι νεοσσοι βαζουμε αυγο και το συνεχιζουμε κατα την διαρκεια της ανατροφης τους.
 
το αυγο ειναι σαν το εμβολιο ενως μωρου κα ειναι απαρετιτο κατα τισν εποχη του ζευγαρωματος
 
Παλι αδιαβαστη σε πιανω Τζινα μου, danai καλα εκανες και εβαλες αυγο εστω και καταλαθος. Τρεις μερες πριν βγουν οι νεοσσοι βαζουμε αυγο και το συνεχιζουμε κατα την διαρκεια της ανατροφης τους.

Κι εγω αυτο που λεει η Τζωρτζινα ξερω.Αλλα ξερω οτι δεν βαζουμε αυγο για να μην πυρωνει κι αλλο ο αρσενικος και κυνηγαει συνεχεια την θηλυκια. Μολις βγει ο πρωτος νεοσσος τοτε βαζουμε ξανα αυγο.
 
Παλι αδιαβαστη σε πιανω Τζινα μου, danai καλα εκανες και εβαλες αυγο εστω και καταλαθος. Τρεις μερες πριν βγουν οι νεοσσοι βαζουμε αυγο και το συνεχιζουμε κατα την διαρκεια της ανατροφης τους.
Ο καθένας μπορεί να διαχειρίζεται τα πουλιά του όπως θέλει δεν τίθεται θέμα αλλά η γενικότερη πρακτική είναι να μην βάζουμε αυγό κατα την διάρκεια της επώασης, για τους λόγους που αναφέρθηκαν, αλλά και για να μην κρατάμε σε υψηλά επίπεδα την τεστοστερόνη του αρσενικού. Ετσι περιορίζουμε κάπως, τις επιθυμίες του για καινούργια ζευγαρώματα. Μάλιστα ούδε κάν την πρώτη ημέρα εκκόλαψης είναι απαραίτητο το αυγό
μιας και οι νεοσσοί δεν ταίζονται απο την θηλυκιά, αλλά καταναλώνουν τον κρόκο που έχουν αποθηκευμένο στην κοιλιά τους, κατα την τελευταία ημέρα της εκκόλαψης.
 
Back
Top