Αναπαραγωγή Το ζευγάρι τσακώνεται όταν βρίσκεται στο ίδιο κλουβί

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας παιδια εχω ενα αρσενικο και ενα θυληκο στο σπιτι και θελω να τα ξαναζευγαρωσω γιατι ηταν κλουβια τα αυγα. Τα χω σε ξεχωριστα κλουβια.λοιπον παιρνω στο ενα δωματιο το αρσενικο για να τραγουδαει γιατι οταν ειναι διπλα της δεν τραγουδαει.Αρχιζουν και τα δυο και δεν σταματανε με τιποτα (η καναρα το παλευει να τραγουδησει κανει λιγο τσιου) και μου φαινονται αγαπημενα αλλα οταν τα βαλω μαζι και τα δυο τσακονονται για το φαι!Γιατι γινεται αυτο;και πως καταπολεμαται;:D
 
Γεια σας παιδια εχω ενα αρσενικο και ενα θυληκο στο σπιτι και θελω να τα ξαναζευγαρωσω γιατι ηταν κλουβια τα αυγα. Τα χω σε ξεχωριστα κλουβια.λοιπον παιρνω στο ενα δωματιο το αρσενικο για να τραγουδαει γιατι οταν ειναι διπλα της δεν τραγουδαει.Αρχιζουν και τα δυο και δεν σταματανε με τιποτα (η καναρα το παλευει να τραγουδησει κανει λιγο τσιου) και μου φαινονται αγαπημενα αλλα οταν τα βαλω μαζι και τα δυο τσακονονται για το φαι!Γιατι γινεται αυτο;και πως καταπολεμαται;:D
Γιάννη κάνεις λάθη... ανακατεύεις τα πουλιά... Δεν έχουν την ηρεμία που χρειάζονται και θα δυσκολευτείς πολύ να έχεις σωστά αποτελέσματα.
Αν θέλεις δοκίμασε να τα βάλεις στο ίδιο κλουβί χωρίς χώρισμα για 3-4 μέρες... και στη συνέχεια αφού βάλεις φωλιά, να αποτραβήξεις το χώρισμα και να τα ενώσεις. Είμαι σίγουρος πως πολύ σύντομα θα έχεις ευχάριστα αποτελέσματα.
Να ξέρεις τόσο εσύ όσο και οι αναγνώστες μας πως οι συχνές αλλαγές, επεμβάσεις και γενικά οι οχλήσεις των πτηνών... Τα στέλνουν χρονικά πίσω στην προετοιμασία...
Δοκίμασε σε ένα ζευγάρι σου αυτό που προτείνω και τα λέμε...
 
Αν θέλεις δοκίμασε να τα βάλεις στο ίδιο κλουβί ΧΩΡΙΣ χώρισμα για 3-4 μέρες... και στη συνέχεια αφού βάλεις φωλιά, να αποτραβήξεις το χώρισμα και να τα ενώσεις. Είμαι σίγουρος πως πολύ σύντομα θα έχεις ευχάριστα αποτελέσματα.
Μάλλον Γιάννη μου εννοείς ΜΕ χώρισμα... :)

Γιάννη η λύση στο πρόβλημα σου ονομάζεται ζευγαρώστρα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
ναι εχω φτιαξει εγω μια ζευγαρωστρα αλλα ο αρσενικος δεν τραγουδαει οταν ειναι διπλα της! 😡γιατι γινεται αυτο;
Με χώρισμα και δεν τραγουδάει; Σπάνια νομίζω συμβαίνει... Ίσως το αρσενικό νιώθει ότι την έχει την καναρα και δε χρειάζεται να κελαηδησει για να την κατακτήσει... Το ότι δεν τραγουδάει είναι τι λιγότερο... Το σημαντικοτερο είναι πως μόνο έτσι θα γνωριστούν και δε θα έχεις τσακωμους.
 
καλησπέρα. Νομίζω δεν κελαηδα το αρσενικό γιατί βλέπει την κανάρα. Βάλε τα σε ζευγαρώστρα με χώρισμα, χωρίς ενοχλήσεις και σύντομα θα ταιριάξουν θεωρώ.. Ευχαριστώ.
 
παιδια το ειχα κανει αυτο με την ζευγαρωστρα και τα ειδα να τρωει το ενα απο το αλλο στο χωρισμα και ετσι αποφασισα να βγαλω το χωρισμα και ετσι το εκανα αλλα μετα απο πολλες μερες ειδα για λιγο να τσακονονται για το φαι μονο!
 
θέλουν πιο πολύ χρόνο πιστεύω γνωριμίας.. Θα συμβούλευα να τα αφήσεις με το χώρισμα ακόμα λίγο..όταν δεις να ταίζονται στο στόμα θα είναι καλό σημάδι.
 
ρε παιδια τωρα τα χω ξεχωριστα γιατι το προηγουμενο μηνα την ειχα βαλει και εβγαλε μονο 4 αυγα αλλα σπασαν και τα 4 αφου εβγαλα τον αρσενικο απο την δευτερη γιατι αυτο το χε σπασει το 4 αλλα πριν τα ειχα τουλαχιστον δυο-τρεις εβδομαδες οσπου ειδα να ταιζονται μαζι!
 
κάμια φορά ίσως δεν ταιριάζουνε.. Θεωρούμε πως αν βάλουμε ένα αρσενικό και έαν θηλυκό μαζί θα έχουμε μία πετυχημένη αναπαραγωγή όμως μάλλον δεν είναι ετσι.. Πάντως έχε υπομονη. Ευχαριστώ
 
Διαβάζοντας αυτό που ανέφερες με την συμπεριφορά του ζευγαριού σου έχω να σου πω ότι κ εγώ αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση.Βέβαια εμένα ο αρσενικός κάνει κάποια ψιθυρίσματα στο θηλυκό κ τον έχω δει να την ταΐζει μέσα από το χώρισμα. Εκεινη τον κοιτάει όλη την μέρα χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο. Θεωρω λοιπόν ότι είναι σε καλό δρόμο.
 
αν την ταίζει είναι σε καλό δρόμο.. Επίσης η άνοιξη ακόμα δεν μπήκε καλά, σύντομα με καλή διατροφή θα πυρώσουν.
 
Έτσι πιστεύω κ εγώ. Το ότι κάθεται το θηλυκό όμως κ τον κοιτάζει συνέχεια χωρίς να κάνει τίποτα με προβληματίζει και όχι που δεν κελαηδάει το αρσενικο. Σημειωτέων τα έχω μαζί μόλις 1 εβδομάδα.
 
Τα στιγμιαία μαλώματα για οποιαδήποτε αιτία δεν θα πρέπει να σας προβληματίζουν... είναι σχεδόν φυσιολογική συμπεριφορά, για όλα τα ζώα.
Μην επεμβαίνετε τακτικά και μη χωρίζετε τα πουλιά με το παραμικρό... μόνο κακό μπορεί να κάνετε (δε μιλάμε για τρελές καταστάσεις)
Τα πουλιά θα ισορροπήσουν... Θα βρουν όλα όσα απαιτούνται για τη σωστή και αρμονική συνύπαρξη... και μάλιστα πολύ σύντομα.
Τίποτε από αυτά που βλέπουμε στα πουλιά δεν μπορεί να ταυτιστεί με τις ανθρώπινες συμπεριφορές, ή να εξηγηθεί με την λογική μας...
Στα πουλιά (και στα ζώα) τσακώνομαι σημαίνει ρυθμίζω την ιεραρχία ... και όχι να πας στη μάνα σου, θέλω διαζύγιο ...
 
Δλδ τι προτείνεις; Να αφαιρέσουμε το ανοικτό χώρισμα κ να τοποθετήσουμε φωλιά κ νήμα κ να αφήσουμε την φύση να κάνει την δουλειά της; Σημειωτέων τα δικά μου πουλια είναι εντελώς άπειρα στην όλη διαδικασία.
 
Δλδ τι προτείνεις; Να αφαιρέσουμε το ανοικτό χώρισμα κ να τοποθετήσουμε φωλιά κ νήμα κ να αφήσουμε την φύση να κάνει την δουλειά της; Σημειωτέων τα δικά μου πουλια είναι εντελώς άπειρα στην όλη διαδικασία.
Η εμπειρία σίγουρα χρειάζεται, αλλά η φύση έχει εξοπλίσει όλα τα πλάσματά της με το μεγαλύτερο όπλο τους... Το ένστικτο. Ξέρουν αυτά τι πρέπει να κάνουν...
Κρατάς τα πουλιά με το χώρισμα... και όταν το θηλυκό αρχίζει να φτιάχνει τη φωλιά... Τα σμίγεις... Εύκολο, απλό αλλά κυρίως αποτελεσματικό κόλπο... καλή συνέχεια...
 
Back
Top