Γενικά Το ζευγαράκι Κοκατίλ μας

Kristy74

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
271
Πόλη
Αθήνα
Καταρχας καλησπερα στην ομορφη παρεα..ηρθε ο καιρος πιστευω να σας παρουσιασω το ομορφο ζευγαρακι μας..σχετικα με το κοριτσακι ειχα ανοιξη ενα θεμα παλιοτερα οταν ειχε πρωτοερθη στο σπιτι μας και διαπυστωσα πως κατι δε παει καλα με την ολη εικονα του.. Το ονομα που της δωσαμε τελικα ειναι Ραμονα.. Αλλα συνηθως τη φωναζουμε κοτουλα η πουλενια.. 😊
Πριν 5 μηνες περιπου της φεραμε και παρειτσα.. Αν και το νεο μας πουλακι φαινοταν υγιεστατο κρατησαμε κανονικα καραντινα 35 περιπου ημερων σε ξεχωριστα δωματια.. Οταν επιτελους ηρθαν σε επαφη αγαπηθηκαν σχεδον αμεσως.. Αν και ακομα για καμια δεκαρια μερες τα ειχα σε ξεχωριστα κλουβια. Το αγορακι μας το λενε Ερμη και πλεον ειναι αχωριστοι..υποτιθεται πως ηταν ημερο και ταισμενο με κρεμα πουλακι.. Ετσι μας ειχε πει ο ανθρωπος που το πηραμε.. Αλλα τελικα καθολου ημερος δεν ειναι.. Ουτε και αγριος απολυτα.. Οπως και να εχει ειναι πανεμορφος.. Τις τελευταιες 10 μερες μπορω να πω μαλιστα πως εχει αρχισει και με εμπιστευεται ολο και περισσοτερο.. Εχει ερθη μονος του 3-4 φορες να φαει κεχρι απο την αγκαλια μου.. Μονο οταν εχω ηδη τη κοτουλα ομως.. Τη φωναζει κανα μισαωρο.. Νευριαζη..χτυπαει με το ραμφος του το ξυλο που καθεται και οταν βλεπει πως η μικρη συνεχισει και τρωει αταραχη ερχεται και αυτος αρκετα δισταχτικος.. Δεν με αφηνει ομως να τον ακουμπησω ακομα... Κραταει τα χαδια του για τη πουλενια φαινεται..
Αν και αποταν πηραμε το πρωτο μας πουλακι παρακολουθω το φορουμ καθημερινα..ψαχνω και διαβαζω τα παντα.. Εχω ακομα αρκετες αποριες σε διαφορα θεματα..
 
Βιντεο προσπαθω να ανεβασω αλλα δε βρισκω την ακρη..
[automerge]1559420684[/automerge]
rsz_20190531_192124.webpεδω ειναι τα δυο στο κλουβακι τους..
Και εδω πριν μια βδομαδα περιπου τρωνε τη λιχουδιτσα τους..rsz_20190524_193126.webprsz_20190524_192920.webprsz_20190524_192920.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντομεταξη το αγορακι μας ολο ατυχηματα εχει.. Πριν 10 μερες τρομαξαν στον υπνο τους.. Την αλλη μερα ειδα πως ειχε χτυπηση το ενα του φτερο..φαινεται λιγο η πληγη στη φωτογραφια.. Προχτες παλι κατι τα τρομαξε και χτυπιοντουσαν στο κλουβι μεχρι να αναψω τα φωτα και να τα ηρεμησω.. Παλι εκανε πληγη στο αλλο φτερο του τωρα.. Του εβαλα κανα δυο φορες μπενταντιν αλλα δεν ξαναεκατσε και το αφησα ετσι.. Να επιμηνω να του βαζω η δεν υπαρχει προβλημα; . Για καποια μολυνση φοβαμαι..
[automerge]1559421983[/automerge]
Το κιτρινο ειναι το κοριτσι μας.. Ετσι πιστευω τουλαχιστον γιατι εδω και κατι μερες αμφιβαλω λιγο.. Πριν λιγη ωρα ειχαν κανει μπανιο.. Κανουν συχνα και τα δυο.. Και τα δυο επισης εδω και λιγο καιρο χανουν πουπουλα αλλα και μεγαλα φτερα.. Ο σβερκος και το κεφαλακι τους ειναι γεματο καρφακια..φυσιολογικο δεν ειναι; Επισης τωρα τελευταια τα βλεπω και ξυνονται αρκετα συχνα και εχω ανυσηχισει λιγο.. Το κιτρινο εχει ουτως η αλλως θεμα με τα φτερα του ομως.. Μια δυσπλασια εκγενετης.. Αλλα τα περιποιηται αρκετα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπανάκι να τους βάζεις μόνο τις πρωινές ώρες για να έχουν χρόνο να φτιάξουν το πτέρωμα τους πριν τη μεσημεριανή ζεστή και φυσικά για να μην κοιμούνται βρεγμένα. By the way, τέτοια ώρα θα έπρεπε να βλέπουν όνειρα.
 
τρομαξαν στον υπνο τους
Καλό θα είναι να βάλεις ένα φωτάκι νυκτός κοντά στο κλουβί τους για να μήν παθαίνουν πανικό και χτυπιούνται.
Είναι και τα δύο υπέροχα, να τα χαίρεσαι!
 
Πρωι τους βαζω παντα.. Μεχρι νωρις το μεσημερι τωρα που μεγαλωσε η μερα.. Με το που πεφτη ο ηλιος πανε για υπνο.. Οι φωτογραφιες ειναι μιας βδομαδας τουλαχιστον..
Επειδή έγραψες παραπάνω "πριν λίγη ώρα ειχαν κάνει μπάνιο" αλλά μάλλον εννοείς λίγο πριν τη φωτογραφία. Οπότε μια χαρά. Το φωτακι, όπως είπε ο Γιάννης, θα βοηθήσει αλλά και πάλι να ξέρεις ότι μπορεί να μην απαλλαγείτε από τέτοιου είδους νυχτερινούς πανικους. Τα περισσότερα κοκατιλακια το παθαινουν 😑
Τα δικά μου ακόμη και με το φωτακι 😏
 
Ευχαριστω πολυ.. Οποτε το αφηνω το φωτακι.. Μπενταντιν του εβαλα μια φορα και αυτο διαλημενο με νερο.. Μετα διαβασα εδω καπου για κρεμα μπενταντιν πανω στη πληγη αν δε κανω λαθος αλλα δεν ημουν και σιγουρη..η πληγη δεν φαινοταν κατι το σοβαρο.. Οποτε το αφησα οπως ειχε.. Το κιτρινακι μου εχει προβλημα με τα φτερα του απ οταν γεννηθηκε.. Και με το ποδαρακι του επισης.. Δεν πεταει ουτε θα μπορεσει να πεταξει ποτε κανονικα.. Και τα δαχτυλακια του παθαινουν συχνα κατι σαν αγκυλωση που του περναει ομως συνηθως με λιγο μασαζακι.. Του λυπη ενα κομματακι απο το δαχτυλο του. Κατα τα αλλα ειναι καλα στην υγεια του ευτηχως.. Ειναι πολυ καλο πουλακι και φυσικα δεν θα το αλλαζαμε με το ομορφοτερο του κοσμου.. 😊
Τελικα ομως σε πληγη απο χτυπημα σαν πρωτη βοηθεια.. Μπορω να βαζω κατι;
 
Μια καλησπέρα και από εδώ να σας πω θέλω.. Να σας θυμίσω και τα γλυκά μου κοκατιλάκια..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πριν μερικούς μήνες είναι αυτό το βιντεάκι αλλά είναι από τα αγαπημένα μου και ήθελα να το ανεβάσω.. 😊
Από την αρχή της γνωριμίας τους τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους.. Φοβόμουν λίγο η αλήθεια είναι μήπως και δεν το δεχτεί καλά το κορίτσακι μου μιας και έχει τα θεματακια του όπως σας είχα πει..φοβόμουν μην είναι επιθετικός απέναντι της.. Αλλά τελικά και ο Ερμής μας αποδείχτηκε πολύ γλυκό και καλό πουλάκι..ζούνε μαζί τώρα στο ίδιο κλουβί από πέρυσι τα Χριστούγεννα περίπου.. Εδώ και μερικούς μήνες μάλιστα είδα πως προσπαθούσε κάποιες φορές να ανέβει από πάνω της..🙄 .. Αυτή όμως τον έδιωχνε και απομακρυνόταν..ήταν μικρός σε ηλικία.. Δεν επέμεινε κιόλας κι έτσι δεν έδωσα και μεγάλη σημασία.. Τη προηγούμενη εβδομάδα όμως τα είδα να ζευγαρώνουν κανονικά.. συγκεκριμένα τον άκουσα αυτόν από το άλλο δωμάτιο.. Πάω και τα πιάνω στα πράσα! 😁 .. Και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.. Ο Ερμακος εντομεταξη εδώ και κάτι μέρες τριγύρναει στα πατώματα κάνοντας κάτι περίεργα και κάπου διάβασα πως το κάνουν αυτό όταν ψάχνουν φωλιά..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Γυρνάει πέρα δώθε σκυφτός με λίγο ανηγμενες φτερούγες και κάνει αυτό τον ήχο.. Πιο έντονα απ'ότι φαίνονται τώρα στο βίντεο τα κάνει συνηθως.. Τι να του κάνω ρε παιδιά; Δεν θέλω να βασανίζεται το πουλάκι μου..η άλλη η κοτουλα εντομεταξη είναι στη κοσμαρα της.. Δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά.
 
Back
Top