Γενικά Το ζευγαράκι μου (budgies)

petrelaias

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Αθήνα
Η κιτρινούλα είναι η Στέλλα, ανυπόφορη, φωνακλού (ξυπνητήρι το πρωί), δυνάστης, τσαμπουκάς μέχρι να της πάρω τον Frankie ( o πράσινος)...Βέβαια ακόμα έχει κάποια ελαττώματα (φωνακλού και τσαμπουκάς )αλλα είναι τρέλα ερωτευμένη με τον Frankie και όταν τα αφήνω ελεύθερα τον ακολουθεί συνέχεια...
 

Συνημμένα

  • DSC04766.webp
    DSC04766.webp
    44,1 KB · Προβολές: 78
  • DSC04763.webp
    DSC04763.webp
    76,1 KB · Προβολές: 84
Eιναι πανεμορφα! Ενα μεγαλυτερο κλουβι θα ηταν πιο καταλληλο εαν σκοπευεις για αναπαραγωγη. Επισης θα χωρουσανε παιχνιδια μεσα που θα τα απασχολουσαν ευχαριστα τις ωρες που λειπεις! 😉
 
Πολυ ομορφα παπαγαλακια! Τα δικα μου τρελαινονται για τη διπλη κουνια με τον καθρεφτη στη μεση.Αξιζει να το δοκιμασεις!
 
Nαι τώρα που εχουνε αυγά όταν εκκολαφθούν, θα τους πάρω ενα μεγαλύτερο κλουβι. Γενικά τα αφήνω ελευθερα τον χειμώνα στο σαλόνι το πρωι που φεύγω και μπαινουν μέσα μόνα τους το απογευματάκι, απο παιχνίδια ειχα βάλει κούνια και ενα που εφτιαξα εγώ αλλα δεν ασχοληθηκαν καθόλου με αυτά και τα έβγαλα...
 
Nαι τώρα που εχουνε αυγά όταν εκκολαφθούν, θα τους πάρω ενα μεγαλύτερο κλουβι...


Να σε ρωτησω κατι; Εχει δευτερη πορτα το κλουβι γιατι η φωτο μαλλον δε βοηθαει πολυ για να καταλαβω... Που την στερεωσες τη φωλια; 😕
 
οχι δεν εχω δευτερη πόρτα... Εβαλα την φωλιά μπροστά απο την πόρτα, δεν τα αφηνω τώρα ελευθερα μεχρι να βγουν τα μικρα...Αν όλα πάνε καλα θα τα βαλω σε αλλο μεγαλύτερο κλουβί, εχω βρει μια ζευγαρώστρα καλα δεν θα είναι για αρχή;
 
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα κλουβί που να είναι στα μέτρα τους. Είναι μια αγορά που θα σου μείνει, καλύτερα να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω και να πάρεις κάτι καλό παρά να αγοράζεις συνέχεια κλουβιά. 😉
 
Nαι τώρα που εχουνε αυγά όταν εκκολαφθούν, θα τους πάρω ενα μεγαλύτερο κλουβι...γενικά τα αφήνω ελευθερα τον χειμώνα στο σαλόνι το πρωι που φεύγω και μπαινουν μέσα μόνα τους το απογευματάκι, απο παιχνίδια ειχα βάλει κούνια και ενα που εφτιαξα εγώ αλλα δεν ασχοληθηκαν καθόλου με αυτά και τα έβγαλα...
Κατ'αρχην να τα χαιρεσαι! Ειναι πολυ ομορφα! 🙂
Μια φιλικη παρατηρηση... Ειναι ασφαλες να τα αφηνεις μονα τους εξω απο το κλουβι;δεν ειναι κανεις στο σπιτι;
 
τα εχω στο σαλόνι, δεν εχω νομίζω να υπάρχει κάτι για να μην ειναι ασφαλές...
καλώδια να μασουλήσουν δεν εχω στο ρεύμα, και μεσα στην μέρα δεν ειναι μόνα τους εχω και συγκάτοικο οποτε ρίχνει μια ματιά...
οσο για το κλουβι θα κάνω μια ερευνα αγοράς πρώτα...
Σας ευχαριστώ παντως για τις παρατηρησεις, με βοηθανε να σκεφτω πράγματα που ειχα αμελήσει :)
 
Back
Top