Γενικά Το ημερολόγιο ενός κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sevi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sevi

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2008
Μηνύματα
68
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Στα χνάρια του Αλομπάρ θα βαδίσω κι εγώ
και θα σας παρουσιάζω το δικό μου ημερολόγιο!

Τώρα αν έγραφε το πουλάκι θα έλεγε:
"Ήμουν με το ταίρι μου ήσυχο και ήρεμο στο σπιτάκι μου
και με φέραν εδώ πέρα μόνο μου,
σε ένα σπίτι με διάφορα παιχνίδια και ούτε το νερό μου μπορώ να βρω!
Και περνάει κάπου κάπου και μια τρελή και μου μιλάει!
Και φοβάμαι!" ☹

Φαντάζομαι έτσι νιώθει το κοκατιλάκι μου!☹
Το πήρα χθες από ένα πετ σοπ μακριά από το σπίτι μου,
που σημαίνει ότι το ταλαιπώρησα λιγάκι!
Ήταν μέσα στο χάρτινο κουτάκι κανά μισάωρο!
Το σπιτάκι όμως που τον περίμενε είναι ένα πολύ ωραίο παλατάκι και χρειάζεται υπομονή για να το μάθει!
Εδώ εμείς, μεγάλοι άνθρωποι και χανόμαστε σε ένα καινούριο μέρος!
Φανταστείτε αυτό!
Από χθες λοιπόν που είναι στο σπιτάκι του κάθεται ήρεμο!
Μόνο όταν του έβαλα τροφή φτερούγισε αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ ήσυχο
και βγάζει κάπου κάπου κάτι φωνούλες σαν... Να βογκάει να το πω, ... Πού βρίσκομαι να το πω...
Ακόμη όμως δεν έχει πλησιάσει ούτε το νεράκι όυτε την τροφή του!
Χθες το βράδυ κοιμήθηκε σε ένα ξυλάκι, επίσης ανέβηκε για πολύ λίγο στην κούνια και σήμερα που το έβγαλα στο μπαλκόνι και το τρόμαξα βολεύτηκε πάνω στην μπανιέρα!
Το καλό είναι ότι όταν το πλησιάζω δεν φεύγει και ότι έχουμε το λοφία για να μου μαρτυράει πώς νιώθει!
Και σίγουρα δεν είναι..."τέντα" όπως χθες! 😛

Α παιδιά ψάχνω ονοματάκι! Οι φίλοι μου μου πρότειναν: Μονρόε και λολίτα. Θα ήθελα πολύ να ακούσω και εσάς! :D
 

Συνημμένα

  • Φωτογραφία0722.webp
    Φωτογραφία0722.webp
    46 KB · Προβολές: 70
ουτε το δικο μου οταν το πειρα ετρωγε ουτε επινε νερο μετα απο τρεις μερες αρχισε να τρωει και να πινει νερο και τωρα που εχει περασει μια βδομαδα εχει ξεθαρεψει και μου κανει χαρουλες, κουναει το κεφαλακι του πανω κατω και μου τραγουδαει
 
παιδια να ρωτησω κατι;ισως φανει γελοιο αλλα σήμερα πήγα σε ενα πετ σοπ και ειδα 2 κοκατιλ, μεγεθος σχεδον κανονικο, αλλα στο ενα απο τα 2 πουλακια(ενα ιδιο με της sevi)το λοφίο ήταν πιο μικρό απο το συνηθισμένα, δύστασα λίγο να το πάρω γιατι δεν ειχε δαχτιλίδι αλλα μήπως το λοφιο μπορει να μαρτηρησει οτι ειναι μικρο;θα περασω φωτογραφιες σε λιγο...
 
επισης ήταν πολύ φιλικά και συνηθισμένα στην ανθρώπινη παρουσία και τα 2,ήταν ένα μικρό κοριτσάκι και έβαλε το δάχτυλο μεσα στο κλουβι και αυτά ουτε που κουνηθηκαν απο τη θέση τους
 
το λοφίο δεν έχει σχέση με τη ηλικία... ενα μικρο ποσοστό παίζεται οτι τα αρσενικά έχουνε πιο μεγάλο λοφίο απο τα θηλυκά... όμως και πάλη δεν μπορείς να καταλάβεις απο το λοφίο τίποτα... Φαντάσου οτι απλά εχει χάσει 2 φτερά απο το λοφίο...
 
Φίλοι μου γεια σας! Πώς είστε;
Εγώ κάθομαι στο μπαλκονάκι μου και σερφάρω, ενώ δίπλα μου έχω το μικρό μου κουκλάκι κοκατιλάκι μου, το οποίο και τρώει και νεράκι πίνει και μια χαρά είναι!

Βέβαια αν πάω να βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί, το λοφίο πετάγεται τόσο... Που νομίζεις θα του φύγει, αλλά μόνο αν το πλησιάσω πάρα πολύ θα φύγει (το πουλί, γιατί το λοφίο... λίγο δύσκολο!)!

Το πρωί με ξυπνάει κανονικότατα! Πραγματικά δεν βάζω ούτε καν ξυπνητήρι και να σας πω και το άλλο;
Στο πετ σοπ που το πήρα παρατήρησα ότι είχε πολλά περιστέρια και "πουλάδες" όπως τις λέει η γιαγιά μου! Ε λοιπόν βγάζει τέτοιους ήχους! Αφού στον ύπνο μου έβλεπα ότι βρισκόμουν σε αγρόκτημα! Αλήθεια!
 
Ναι μια χαρά! Επίσης ακούτε μουσική! Κάνει καλό και σε εσάς και στο πουλάκι σας!
Όποτε έχω μουσική εγώ η κάποιος γείτονας, δίνει ρεσιτάλ!
 
Back
Top