Το θαυματουργό κουνελόσυρμα σε χειροποίητη ζευγαρωστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πέρυσι την άνοιξη έφτιαξα την ζευγαρώστρα - κλούβα πτήσης με διαστάσεις 80*50*40 και ήρθε επιτέλους η ώρα να σας την παρουσιάσω.
Κλούβες σε αυτές τις διαστάσεις πουλιούνται από 35 έως πάνω από 100 € ! Και το κόστος της δικής μου συνολικά είναι στα 10€ !
20150824_141052.webp

Όλο το χειμώνα την χρήσιμοποιούσα σαν κλούβα πτήσης
full

και τώρα σαν ζευγαρώστρα με δύο χωρίσματα ανάλογα με την περίσταση (συρμάτινο ή ξύλινο)
.webp fg.webp
dxr.webp
και έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος αυτά τα δύο χρόνια, όλες οι πόρτες είναι με σούστες ώστε να αλλάζονται εύκολα οι τροφές και να μην υπάρχει κίνδυνος διαφυγής.
 
πολυ ωραια μπραβο, το μονο που πρεπει να προσεξεις και αν ειναι μπορεις να το φτιαξεις για το λογο οτι το κουνελοσηρμα στον πατο λερωνει ευκολα και δυσκολα καθαριζει να εκανες σπαστο το πατο και να ειχες αλλο ενα κοματι ετοιμο ωστε να βγαζεις το ενα για καθαρισμα και να βαζεις το αλλο!
 
πολυ ωραια μπραβο, το μονο που πρεπει να προσεξεις και αν ειναι μπορεις να το φτιαξεις για το λογο οτι το κουνελοσηρμα στον πατο λερωνει ευκολα και δυσκολα καθαριζει να εκανες σπαστο το πατο και να ειχες αλλο ενα κοματι ετοιμο ωστε να βγαζεις το ενα για καθαρισμα και να βαζεις το αλλο!
κάθε τόσο τρίβω τον πάτο με συρματόβουρτσα και καθαρίζει
 
κάθε τόσο τρίβω τον πάτο με συρματόβουρτσα και καθαρίζει

ναι το ξερω και γω αυτο εκανα, δεν ειπα οτι δεν τα καθαριζεις απλος πως ειναι ποιο ξεκουραστο, πρακτικο, και ευκολο,
χωρις καποια στιγμη να αλλαξεις το κουνελοσυρμα απο το πολυ τριψιμο.

εγω εχω 4 οροφους να αλλαξω 2μτρ χ 0,45μτρ και δεν εχω και χρονο οπως καταλαβαινεις αν το ειχα προβλεψει απο την αρχη!
 
ναι το ξερω και γω αυτο εκανα, δεν ειπα οτι δεν τα καθαριζεις απλος πως ειναι ποιο ξεκουραστο, πρακτικο, και ευκολο,
χωρις καποια στιγμη να αλλαξεις το κουνελοσυρμα απο το πολυ τριψιμο.

εγω εχω 4 οροφους να αλλαξω 2μτρ χ 0,45μτρ και δεν εχω και χρονο οπως καταλαβαινεις αν το ειχα προβλεψει απο την αρχη!
σωστός!
 
Ωραία γεια στα χέρια σου!
Πόσο έχει το μέτρο το κουνελόσυρμα;

Ανάλογα την διάσταση και το πάχος του σύρματος..
Από 3,50 ευρώ παει το μέτρο στο ψηλό σύρμα,

Πολύ ωραία κλούβα Γιώργο!
Χρήσιμη σε όλα!
Να σου ζήσουν τα πουλάκια!
 
Ανάλογα την διάσταση και το πάχος του σύρματος..
Από 3,50 ευρώ παει το μέτρο στο ψηλό σύρμα,
ετσι ακριβώς, την συγκεκριμένη την έκανα με το 3,50 €
 
Πέρυσι την άνοιξη έφτιαξα την ζευγαρώστρα - κλούβα πτήσης με διαστάσεις 80*50*40 και ήρθε επιτέλους η ώρα να σας την παρουσιάσω.
Κλούβες σε αυτές τις διαστάσεις πουλιούνται από 35 έως πάνω από 100 € ! Και το κόστος της δικής μου συνολικά είναι στα 10€ !
View attachment 41638

Όλο το χειμώνα την χρήσιμοποιούσα σαν κλούβα πτήσης
full

και τώρα σαν ζευγαρώστρα με δύο χωρίσματα ανάλογα με την περίσταση (συρμάτινο ή ξύλινο)
View attachment 41635 View attachment 41636
View attachment 41637
και έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος αυτά τα δύο χρόνια, όλες οι πόρτες είναι με σούστες ώστε να αλλάζονται εύκολα οι τροφές και να μην υπάρχει κίνδυνος διαφυγής.

Τέλειο σκέφτομαι και εγώ να κάνω όχι κλούβα αλλά ένα μεγάλο κλουβί! Μπορείς να μου πεις πως ένωσες το κουνελόσυρμα;
 
Τέλειο σκέφτομαι και εγώ να κάνω όχι κλούβα αλλά ένα μεγάλο κλουβί! Μπορείς να μου πεις πως ένωσες το κουνελόσυρμα;
υπάρχουν διάφοροι τρόποι, ένας για παράδειγμα είναι καθώς κόβεις το κουνελόσυρμα να αφήνεις ανά διαστήματα απο ένα κομμάτι που προεξέχει και το οποίο θα τυλίγεται με την πένσα στο άλλο κομμάτι.
Επειδή με τα λόγια είναι δύσκολο να το καταλάβεις δεν αυτό το βίντεο και νομίζω πως θα λυθούν οι απορίες σου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστώ Bill :)
υπάρχουν διάφοροι τρόποι, ένας για παράδειγμα είναι καθώς κόβεις το κουνελόσυρμα να αφήνεις ανά διαστήματα απο ένα κομμάτι που προεξέχει και το οποίο θα τυλίγεται με την πένσα στο άλλο κομμάτι.
Επειδή με τα λόγια είναι δύσκολο να το καταλάβεις δεν αυτό το βίντεο και νομίζω πως θα λυθούν οι απορίες σου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ευχαριστώ πάρα πολύ 😛
 
στο πατο για να μην χαλασετε το συρματοπλεγμα απο το τριψιμο η να αλαζετε συνεχεια το συρμα εγω εκοψα μουσαμα που βαζουν σαν τραπεζια πατανε και καλυτερα τα πουλακια δεν κινδινευουν να κτυπησουν τα ποδαρακια τους τον αλαζω τον πλενω μια χαρα

για να ενωσεις το συρματοπλεγμα υπαρχει μια ειδικη πενσα 20 ευρω κανει και ειδικα γατζακια και πιανεις το συρμα οπως θες και ειναι ενας πανευκολος τροπος και πολυ στερεος και για το συρμα καλυτερα σε συνφερει να παρεις ολοκληρη την κουλουρα ειναι 25 τετραγωνικα η 60ρα και κανει 48 ευρο και ειναι η καλυτερη για κλουβια και χαρβανισμενη να μην σκουριαζει
 
για να ενωσεις το συρματοπλεγμα υπαρχει μια ειδικη πενσα 20 ευρω κανει και ειδικα γατζακια
Έχεις κάποιες φωτογραφίες ή συνδέσμους να τα δουν όσοι ενδιαφέρονται;
 
τωρα ειμαι στην δουλεια θα βαλω γιαννη οταν παω σπιτι φωτο την πενσα και τους συνδεσμους η θες και κατι αλλο να βαλω;
 
θες και κατι αλλο να βαλω;
Αν εσύ κρίνεις πως χρειάζονται περισσότερα.. Να το κάνεις.
Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη ακόμη και για αυτόν που την έγραψε.
Στο μέλλον δεν είναι σίγουρο πως θα τα θυμόμαστε.
 
υπάρχουν διάφοροι τρόποι, ένας για παράδειγμα είναι καθώς κόβεις το κουνελόσυρμα να αφήνεις ανά διαστήματα απο ένα κομμάτι που προεξέχει και το οποίο θα τυλίγεται με την πένσα στο άλλο κομμάτι.
Επειδή με τα λόγια είναι δύσκολο να το καταλάβεις δεν αυτό το βίντεο και νομίζω πως θα λυθούν οι απορίες σου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το δικό σου το κουνελόσυρμα από που το πήρες; Επίσης ξέρεις καμιά σελίδα με φτηνό κουνελοσυρμα;
 
Το δικό σου το κουνελόσυρμα από που το πήρες; Επίσης ξέρεις καμιά σελίδα με φτηνό κουνελοσυρμα;
εγω το πήρα απο τοπικό κατάστημα στην Χαλκιδική, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο συνοικιακό κατάστημα με σιδηρικά κοντά στο σπίτι σου ωστε να αγοράσεις
 
εγω το πήρα απο τοπικό κατάστημα στην Χαλκιδική, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο συνοικιακό κατάστημα με σιδηρικά κοντά στο σπίτι σου ωστε να αγοράσεις

Ναι σίγουρα αλλά το θέμα είναι και η τιμή... Επίσης στο ίντερνετ που έψαξα υπάρχει μόνο ολόκληρο το ρόλο 25 μέτρων αλλά εγώ ένα μεγάλο προς μεσαίο κλουβί θέλω να κάνω μόνο και το υπόλοιπο θα μου είναι άχρηστο
 
Δεν σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις όλο το ρολό, γι' αυτό λέμε να πας σε μαγαζί. Ο Γιώργος το βρήκε 3,5 ευρώ εγώ 4 στην Αθήνα. Για τα μέτρα που θέλεις, η διαφορά στο κόστος θα είναι ασήμαντη.
 
Back
Top