Ασθένειες Το θηλυκο ζεμπράκι μου ειναι φουσκωμενο, τι εχει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
τον τελευτέο μήνα η θυληκιά μου δεν είναι καλά, ενώ παλιά είχε ωραίο κ λαμπερό φτέρωμα τώρα είναι θαμπό, φουσκομένο της λύπουνε όλα τα φτερά στο πίσω μέρος του κεφαλιού και είναι συνέχεια φουσκομένη, δεν κουνιέται πολύ μόνο για φα'ί', νερό κ κοιμάται συνέχεια με το κεφάλι γυριζμένο κ ακουμπισμένο στην πλάτη, κ όταν είναι ξύπνια δεν μηλάει κ έχει μισάνοιχτα μάτια κ στην κορηφή του κεφαλιού τα φτερά της είναι συκωμένα σαν να ανατριχιάζει, μπορεί να πονάει; Παρατήρησα κ οτι όταν μηλάει η φωνή της είναι σαν βραχνιασμένη, πριν λίγο καιρό φαινόταν μεγαλήτερη απο το αρσενικό αλλά τώρα όχι, τι να έχει, παλιά πάντως όλο γύρναγε απο'δω κ απο'κει κ ήτανε πάρα πολύ ζωηρή😕
 
το φουσκωμα μπορει να κρυβει πολλες αρωστειες. Το καλυτερο θα ηταν να το πας σε κτηνιατρο, γνωμη μου.

ελπιζω να το προλαβεις!
 
Αλλαξε κατι στην διατροφή, την διαμονή, τις συνήθειές του; Το κλουβί είναι άνετο και καθαρό; Μηπως έφερες κάποιο καινούριο πουλί στον χώρο χωρίς να εφαρμόσεις την καραντίνα; Μηπως το έβγαλες σε κρυο και κρυολόγησε;

Αν λειπουνε φτερά απο το κεφάλι και υπάρχουν γυμνά σημεία, διάβασε αυτό το άρθρο Παθολογική πτερόρροια πτηνών

Αν πάλι είναι βραχνό ισως πρόκειται για ακαρεα της τραχείας. Οπωσδήποτε επικοινώνησε με καποιον ειδικευμενο γιατρό.
 
το διάβασα, κ έχει πολλά απο τα συμπτώματα😱τι να κάνω, δεν έχω άλλο κλουβί για να τα ξεχωρίσω, αν μείνει για λίγο καιρό ακόμα έτσι μπορεί κ να πεθάνει;☹δεν έχω πλήνει ποτέ το κλουβί με καυτό νερό γιατί δεν είχα άλλο να τα βάλω, δεν έχει σταματήσει εντελώς να κελαιδάει αλλά κελαιδάει πολύ λίγο😕
 
Βασιλεια ειναι σιγουρο οτι το πουλακι, ειναι καιρο και σοβαρα αρρωστο. Πρεπει να το δει γιατρος αμεσως αν ειναι δυνατον! Το θαμπο φτερωμα δειχνει οτι και η τροφη να μην εχει αλλαξει,δεν μπορει ο οργανισμος του "να παρει"οτι χρειαζεται απο αυτην.Ανατριχιαζει σημαινει κρυωνει.Λιγες δυναμεις του μενουν και δεν του φτανουν για τον μεταβολισμο του.Λυπαμαι που σε στεναχωρω, αλλα ειναι αναγκη, να κανεις κατι και νασαι προετοιμασμενη. Μακαρι να κανω λαθος!
 
το οτι ζευγαρώνουν κ δεν κάνουν αυγά όλο το μήνα μήπως έχει κάποια σχέση😕
 
  • Παύση κελαϊδίσματος πουλιού. σχεδόν
  • Πτερρόροια, η οποία πολλές φορές είναι έντονη και την κάνει το ίδιο το πουλί το οποίο από τη φαγούρα τα αφαιρεί από μόνο του.ναι
  • Προσπάθεια να διώξει τα ακάρεα από την αναπνευστική οδό (όπως ο άνθρωπος αποβάλει τα φλέματα από τον λαιμό του). ανοίγει σαν να χαζμουριέται μόνο
  • Ήχους σπασίματος καρπών, χωρίς να έχει τροφή στο ράμφος. ναι
  • Μείωση λήψης τροφής σπόρων και σίτιση περισσότερο με μαλακές τροφές (βιταμίνη, μήλο, αυγό κτλ). όχι
  • Φαγούρα (όχι πάντα)ναι
Σε προχωρημένο στάδιο επιπλέον:
  • Δυσχέρεια αναπνοής. όχι
  • Εμφανές αίμα στις φτερούγες (από τη φαγούρα το πουλί τρελαίνεται και αφαιρεί μόνο του τα φτερά). κοκκινήλες σαν πληγές
  • Μαύρα στίγματα στο πτέρωμα κάτω από τις φτερούγες και μετέπειτα στα φτερά της πλάτης ανάμεσα στα φτερά αρχικά και σε πολύ προχωρημένο στάδιο στο πτέρωμα του στήθους. στην πλάτη νομίζω
  • Έντονη καταπόνηση του πτηνού, μείωση βάρους και εμφάνιση καρίνας του στήθους (καρίνισμα).φαίνεται μικρότερη τώρα
 
Βασιλεια μου ειναι αρκετα αρρωστο ☹
Οπωσδηποτε στο γιατρο μηπως και το προλαβεις!
 
βασιλεια τι εγινε τελικα με το πουλακι;
το ιδιο περιπου εχει παθει ο δικος μου αρσενικος εδω και δυο μερες, δηλαδη κοιμαται συνεχως, δεν μιλαει σχεδον καθολου και κουνιεται σπανια απ'τη θεση του μονο για να φαει... Και απ'οσο ξερω δεν εχουμε πτηνιατρο στην πολη μας..
 
μου φαίνεται λίγο καλύτερα, ούτε εμείς έχουμε πτηνίατρο, εγω του έδωσα multyvitamin το λένε,4 σταγόνες σε μισή ποτίστρα(τη μικρή)κάθε μέρα για 10 μέρες κ το αφήνω να πετάει ελεύθερο στο δωμάτιο για να δηναμώσει κ πετηχαίνει 😉,του δίνω κ μαλακές τροφές όπως τριμμένω καρότο κ μήλο,τώρα τα πάει καλύτερα, τεληκά παρατήρησα οτι στα κακά του υπήρχαν σποράκια που δεν τα χώνευε κ γι΄αυτό το βοήθησαν τα μαλακά φαγητά, είναι νομίζω πιό εύπεπτα, δοκίμασε κ εσύ κάτι απο αυτά άν θες 😉
 
ευχαριστω βασιλεια!
ο δικος μου παλι κοιμαται, καθε δυο λεπτα κοιταζω να δω αν ζει ακομα!
κατι θα κανω, δεν τον αφηνω να πεθανει ετσι απλα..
 
κ εγω την ξύπναγα ακόμα κ το βράδυ να δω οτι είναι καλά... φοβόμουνα πάρα πολύ,έχε τον σε ζεστή θερμοκρασία για να μην χαλάει ενέργια για να ζεσταθεί 😉του λήπουν καθόλου πούπουλα μήπως; Κ πως είναι τα κακά του; Είναι πολύ σημαντικό...
 
μεσα στο σπιτι τον εχω και η θερμοκρασια δεν πεφτει ποτε κατω απο 20 βαθμους.
οχι ειναι μια χαρα η εμφανιση του, οπως και τα κακα του και οταν τον ενοχλω αντιδρα κανονικα, απλως θελει να κοιμαται συνεχως...
 
αν στα κακά του έχει τα σποράκια όπως τα τρώει σημαίνει οτι δεν μπορεί να τα χωνέψει, αν πάλι είναι κανονικά αυτό είναι καλό,το έχεις μαζί με άλλο;
 
ναι.. Τον εχω μαζι με τη θυληκια η οποια ειναι μια χαρα, στα κακα του δεν εχει αλλαξει κατι, τρωει ομως πολυ λιγοτερο απ'οσο ετρωγε, κοιμαται πολυ και γενικα ειναι σαν να "βαριεται" δεν εχει κατι αλλο, δηλαδη δεν του λειπουν φτερα, δεν ξυνεται κτλ αλλα μιλαει σπανια και δεν ζευγαρωνει πια(αυτο συνεβαινε καθε μερα, ολη μερα) να σκεφτεις οτι χτες τους εδωσα αυγο και εφαγε ελαχιστο, ενω παλιοτερα δεν αφηνε την θυληκια να πλησιασει το αυγο μεχρι να χορτασει αυτος, σημερα μοιαζει να'ναι καλυτερα αλλα θα παω καλου κακου στον κτηνιατρο να του περιγραψω την κατασταση
 
ακρηβώς τα ίδια συμπτώματα είχε κ η θυληκιά μου, ελπίζω να μήν σου χειροτερέψει κ να γίνει καλά
 
Βάσω τι έγινε με το ζεμπράκι σου; Πως τα πάει;
Κιεγώ έχω ένα αρσενικό ζεμπράκι κιεδώ και 3 μέρες παρουσίασε ξαφνικά τα ίδια συμπτώματα που περιγράφεις... Είναι φουσκωμένο, δεν πολυκινείται, μόνο τρώει...
Τι λέτε να κάνω;
 
παιδια ο δικος μου ειναι μια χαρα,ξαφνικά μια μερα χωρις να κανω κατι "ξυπνησε", αρχισε να τρωει κανονικα και απο τοτε ολα καλα... Μετα, το μονο που εκανα ειναι να τους δωσω ενα συμπληρωμα βιταμινων. Γιαννη δεν ξερω, αλλα μηπως πρεπει να ρωτησεις καποιον πτηνιατρο;
 
Back
Top