Γενικά Το θηλυκο μου κοκατιλ παχυνε, τι ειναι σωστο να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης narkissa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

narkissa

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η chika , το θηλυκο μου cockatiel, παχυνε.στο κατω μερος της κοιλιας της εμφανιστηκε ενα στρωμα λιπους. Ειναι πολλες ωρες σε ακινησια μεσα στη φωλια μια και περιμενουμε, αν ολα πανε καλα, να γεννησει. τρωει σπορους, φρουτα τις εχω σουπιοκοκαλο και ανα δυο μερες αυγοτροφη. Θα πρεπει να κανω κατι για αυτο η ειναι φυσιολογικο να βαλει κιλα λογο της αναπαραγωγης;
το μπανακι επιτρεπετε αυτην την εποχη;δειχνει να το απολαμβανει
;
 
Τρωνε ηλιοσπορους; Τους δινεις εσυ αλλα πραγματα οπως ψωμια, στικς με σπορους κτλ? Αυτα που ανεφερα ειναι οι παχυντικες τροφες που δινονται συχνοτερα. Το καλυτερο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η διαιτα (τροφη χωρις πολλους λιπαρους σπορους) και η γυμναστικη δηλαδη να πετανε λιγο καθε μερα. Βεβαια αν γεννησει νομιζω οτι θα αδυνατισει λιγο αλλα δεν ξερω να σου πω αν θα ερθει στο κανονικο της βαρος.
 
ανεφερα ακριβος τι τρωει.σπορους φρουτα σουπιοκοκαλο και ανα δυο μερες αυγοτροφη. Δεν της δινω τπτ αλλο. Απλα δεν βγαινει πλεον και πολυ απο την φωλια και δεν θεωρω σωστο να την πιεσω να το κανει στην κατασταση της.
 
Μεσα στο μιγμα σπορων της εχει ηλιοσπορους; Ειναι αρκετα παχυντικοι. Αν θελεις να τους δινεις να αφη νεις μεσα ελαχιστους. Βεβαια τωρα που ετοιμαζεται να γεννησει η γνωμη μου ειναι να την αφησεις ησυχη και βλεπεις πως θα ειναι οταν τελειωσει η διαδικασια.
 
θα φροντησω να αφαιρεσω τους τυχον ηλιοσπορους. Πιστευω πως ολα προερχονται απο την ακινησια της γιατι και πριν τα ιδια ετρωγε αλλα δεν ειχε προβλημα. Οποτε μετα την γεννα και το μεγαλωμα των νεοσσων θα την γυμνασω λιγο. Ευχαριστώ Ανεστη
 
Στο κλουβι εχουν χωρο να κινουνται ανετα; Πως εχεις τοποθετημενες τις πατηθρες και τα μπολ της τροφης; Καλο θα ηταν να μην εχεις την τροφη διπλα στην πατηθρα που καθονται συνηθως ωστε να κανουν και καμια κινηση για να πανε να φανε. 😉 Εχεις καπου φωτογραφια του κλουβιου τους; :)
 
τα κοκατιλ μου δεν ειναι σε κλουβι. Ειναι πανω σε ενα χαμηλο τραπεζακι ευρυχωρο καθονται παντα εκει. Δεν φευγουν ποτε. Ειναι το μερος τους εδω και σχεδον δυο χρονια. Εκει βρισκεται και η φωλια τους και μια ξυλινη κατασκευη οπου μπορουν να σκαρφαλωνουν και να παιζουν με τα παιχνιδια τους που κρεμονται απο εκει.η τροφη και το νερακι τους ειναι σε μια ακρη οποτε σουλατσαρουν μεχρι εκει για να φανε. Δειχνουν πολυ βολεμενα.
 
Αν καταλαβα καλα ειναι κατι σαν σταντ; Εχουν επιλογες για να κινηθουν και να σκαρφαλωσουν η εχουν μονο μια δυο πατηθρες;

Υ. Γ. Γραφαμε ταυτοχρονα...
 
σκαρφαλονουν ολη μερα και παιζουν. Τωρα απλα η chika δεν πολυβγαινει λογο της καταστασης της
 
τα κοκατιλ μου δεν ειναι σε κλουβι. Ειναι πανω σε ενα χαμηλο τραπεζακι ευρυχωρο καθονται παντα εκει. Δεν φευγουν ποτε. Ειναι το μερος τους εδω και σχεδον δυο χρονια. Εκει βρισκεται και η φωλια τους και μια ξυλινη κατασκευη οπου μπορουν να σκαρφαλωνουν και να παιζουν με τα παιχνιδια τους που κρεμονται απο εκει.η τροφη και το νερακι τους ειναι σε μια ακρη οποτε σουλατσαρουν μεχρι εκει για να φανε. Δειχνουν πολυ βολεμενα.

Προσωπικα εμενα, δεν μου φαινεται καλο. Ουτε καν τα ξυλα που στεκονται δεν ειναι καταλληλα. Ειναι πολυ χοντρα, τετραγωνισμενα και λεια και θεωρω πως δεν τα βοηθαει να στηριζονται σωστα. Ειναι και με μια μονιμη κλιση που πιστευω πως κουραζει να καθονται παντα γέρνοντας απο τη μια πλευρα. Επισης εχουν μονο δυο επιλογες, να ειναι η στο πανω η στο κατω ξυλο και δεν εχουν τη δυνατοτητα να σκαρφαλωσουν πουθενα. Αν ημουν στη θεση σου θα διαλεγα ενα μεγαλο τετραγωνο κλουβι και θα εβαζα πατηθρες για πουλια, χρωματιστα παιχνιδια για να ασχολουνται και με ωραια διαρυθμιση για να ειναι ενας ευχαριστος χωρος διαμονης που να θεωρουν δικο τους, σπιτι τους, και οχι απλα μια γωνια με ενα κουτι και 2 ξυλα σε ενα τραπεζακι.
Δε σε "μαλωνω" απλα εκφραζω την αποψη μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ξαναεξηγησα μεσα στο φορουμ οτι επανελημενα προσπαθησα να τα βαλω σε κλουβι και ειχα προβλημα, γινονται νευρικα τσιριζουν και τσιμπαει το ενα το αλλο μεχρι να τα ξαναβγαλω.σε αυτο το τραπεζακι ζουν εδω και δυο χρονια σχεδον και εμενα μου φαινονται να τους αρεσει πολυ. Τα αγαπαω τοσο πολυ ωστε αν επεφτε στην αντιληψη μου οτι ηταν επικινδυνο γιαυτα θα το αλλαζα αμεσως. Μου ειναι αδιανοητο να τα βλεπω να τσιριζουν μεσα στο κλουβι και να υποφερουν. Με το που ανοιγα το κλουβι πετουσαν παλι στο μερος τους. Ποιος ο λογος να τα βαζω συνεχεια σε αυτην την διαδικασια; Καποια στιγμη θα φροντησω να τραβηξω ενα βιντεο που θα δειχνει πως ζουνε. Δεν νιωθω πως με μαλωνει κανενας εδω μεσα απλα στεναχοριεμαι που δεν μπορω να σας πεισω οτι τα πουλια μου ζουνε ανετα και ευτυχισμενα
 
Σοφια επειδη συνηθισαν σε αυτην την κατασταση δεν σημαινει οτι ετσι ειναι και το σωστο η οτι αυτα παρολο που ειναι πανεξυπνα ζωα εχουν και την αισθηση της κρισης του τι ειναι καλυτερο απο κατι αλλο. Γι αυτα καλυτερο ειναι κατι που ξερουν απο κατι αγνωστο και ως εκει. Ενα μεγαλο κλουβι που θα εμπαινε ακριβως σε εκεινη τη γωνια πιστευω πως θα εκανε τη δουλεια του. Σαφως και η διαδικασια δεν ειναι απλη, του στυλ τα πιανω και τα βαζω μεσα στην ομορφη βιλα τους κι ολα θα ειναι καλα. Πρεπει να καταλαβουν σιγα σιγα οτι στο κλουβι ειναι πιο ανετα. Ο Φοιβος εκανε 1,5 μηνα σχεδον για να αποφασισει οτι το καινουριο κλουβι του ειναι καταλληλο για να μεινει μονιμα εκει. Μεχρι τοτε του το ειχα ανοιχτο διπλα στο αλλο, σκαρφαλωνε πανω του, τον εβαζα μεσα με ανοιχτη την πορτα και του εδινα τα αγαπημενα του αμυγδαλα να τα τρωει μονο μεσα εκει, του εβαλα τα αγαπημενα του παιχνιδια και παρολο που το καινουριο κλουβι χωραει ανθρωπο μεσα (που λεει ο λογος, δεν μου μπαινουν αλλες ιδεες προς το παρον 😛 ) αυτος εκανε 1,5 μηνα και αρκετη προσπαθεια να αποχωριστει το παλιο του επειδη εκει ζουσε 2,5 χρονια. Στην αρχη δεν ηθελε ουτε την πορτα να του κλεινω. Τωρα μπαινοβγαινει ευχαριστα στο καινουριο κλουβι, οταν κουραστει να παιζει εξω πολλες ωρες, πηγαινει μεσα μονος του. Ετσι πιστευω πως πρεπει να κανεις κι εσυ. Αυτη η γωνια ετσι οπως ειναι διαμορφωμενη ξαναλεω πως, κατα τη γνωμη μου παντα, δεν ειναι χωρος για να ζουνε πουλια χωρις να εννοω οτι δεν τα αγαπας.
 
den petane μεσα στο δωματιο;

αν δεν μπορεις να τα βαλεις σε κλουβι με τιποτα...

ισως θα ηταν καλυτερα να βαλεις στις 2-3 πλευρες του τραπεζιου κουνελοσυτα για να σκαρφαλωνουν(δηλαδη να ειναι σαν ενα κλουβι που μπροστα και πανω δεν εχει συτα)... Και ετσι θα σε βολευει να κραμας παιχνιδια, οριζοντια ξυνα για να καθονται και σε διαφορα υψη... Ισως ετσι με το σκαρφαλωμα να χασει και λιγο...
καιθα νιοθουν και ποιο πολυ ασφαλεια!
 
αυτη την στιγμη δεν θελω να κανω πειραματα γιατι δεν θελω να τα στρεσσαρω . Αν με το καλο γεννησει και ξεπεταχτουν τα μικρα θα δω τι μπορω να κανω. Δεν θελω να την αγχοσω . Εχει μια εβδομαδα που γυρισαμε απο διακοπες και περασαν ηδη μια δοκιμασια. Καταλαβαινεις...



αγγελε θα οργανωθω μετα την γεννα :) θα το ψαξω πολυ το θεμα.ωραια η ιδεα σου σε ευχαριστω :D
 
εγω μαι ιδεα ειπα, δεν ξερω αν ειναι σωστο... Παντως απο το τυποτα...
το καλυτερο βεβαια ειναι το κλουβι... (τουλαχιστον για να κοιμουντε)
 
Back
Top