Αναπαραγωγή Το θηλυκό ετοίμασε γρήγορα φωλιά και γέννησε το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης rido
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

rido

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Μέγαρα
Για σας ειμαι οribo. Πριν 3 ημερες εβαλα 1 ζευγαρι καναρινια μαζι μετα απο προετιμασια, ξεροντας βεβαια οτι η εποχη ειναι νωρις. Το θυλικο νωριτερα ακομα 2ημερες ειχε ξεκινισει και σχεδον ειχε τελειωσει τη φωλια. Σημερα ειχα το πρωτο αυγο. Μηπως εινα νωρις γι'αυτο. Ισως τελικα τα αυγα που θα ερθουν να ειναι ασπορα.
 
Αμα δεν τη βατεψει ο αρσενικος τα αυγα θα ειναι ασπορα εσι πως τον βλεπεις προσπαθει να την βατεψει ή οχι ακομα;
 
Βασικά τα έχεις σε εξωτερικό χώρο; Πάντως όπως τα περιγράφεις μπορεί να είναι και καλά τα αυγά. Θα σιγουρευτείς μετά την 7η μέρα με την ωοσκόπηση! Καλή τύχη.
 
Τα εχω μεσα σε ιδανικες συνθικες. Και κατι ακομα. Εχω αγωρασει ενα ζευγαρι ασπρα πουλια. Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο, στο θεμα διατροφης βιταμινις η κατι αλλο' δεν ειχα ξανα τετειο χρωμα. Ευχαριστω.
 
Αν τα έχεις σε ιδανικές συνθήκες τότε τα αυγά είναι καλά. Το λευκό καναρίνι το ζευγαρώνουμε με άλλο χρώμα, συνήθως κίτρινο και τα πουλάκια θα βγουν ή λευκά ή κίτρινα. Ως προς τη διατροφή δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο.
 
Back
Top