Αναπαραγωγή Το θηλυκό κάθεται μπροστά στο αρσενικό αλλά αυτός χαμπάρι

Xρυσούλα

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2014
Μηνύματα
16
Μόλις έβγαλα το διαχωριστικό από τα καναρίνια μου, μετά από δύο μέρες... Το θηλυκό κάθεται μπροστά στο αρσενικό και σηκώνει την ουρά της αλλά αυτός χαμπάρι! 😀 έχει πολύ γέλιο! Βέβαια καμιά φορά τον τσιμπάει αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτήν!
 
Διατροφικη προετοιμασια εκανες στα πουλια;

Αν ο αρσενικος κανει ετσι οπως λες δεν ειναι ακομα ετοιμος, δηλαδη ξανα βαλε παλι το χωρισμα.

Σκοπος ειναι να ειναι διατροφικα προετοιμασμενα τα πουλια και πυρωμενα.
 
Διατροφικά προετοιμασμένα είναι μιας και έχω αρχίσει το αβγό κοντά δύο μήνες τώρα... Και στην θηλυκιά έχει γίνει το ρώτησα!
Τώρα όσον αφορά το πύρωμα η καναρίνα είναι σίγουρα πυρωμένη το σύγκρινα με φωτογραφίες που βρήκα online.. Όμως ο αρσενικός όπως φαίνεται θέλει ακόμα...
 
Αυτό μου μένει να κάνω... Πόσες μέρες μετά την πτερόροια (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά πυρώνουν.; ή δεν έχει σχέση.
 
Αν περασε προσφατα πτεροροια (κατι πολυ σπανιο) τοτε παει να πει οτι θελει το χρονο του. Θελουν ενα διαστημα ηρεμιας μετα την πτεροροια ετσι ωστε να επανελθουν και να ωριμασουν και παλι σεξουαλικα
 
Και όμως την πέρασε πρόσφατα ο κύριος. Άρα αυτό φταίει που δεν είναι έτοιμος ακόμα! Ευχαριστώ!
Πόσο καιρό κάνει να αναρώσει περίπου μήπως ξέρεις.;
 
Δεν υπαρχει καποιος κανονας, κλλα σιγουρα θελουν αρκετο καιρο, σιγουρα πανω απο 2 μηνες..
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Τόσο πολύ.; Δεν πειράζει χαλάλι του! Η αναπαραγωγική περίοδος πότε τελειώνει.;
 
Eξαρταται απο το ποτε θα αρχησει... Περα απο ιουλιο συνηθως οσο αργα και να ξεκινησαμε δεν προχωραμε λογω ζεστης. Και δεν προχωραμε σε παραπανω απο 3 ολοκληρομενες γεννες.
 
Χρυσούλα μην έχεις τόσο άγχος... Περνάει στα πουλιά! Συνέχισε να δίνεις καλή διατροφή στον αρσενικό και κάποια στιγμή θα πυρώσει! Όταν έρθει η άνοιξη από μόνος του θα θελήσει να ζευγαρώσει.. Είπαμε αυτό το χόμπυ απαιτεί υπομονή και όχι άγχος...
 
Αν θέλεις να ενισχύσεις το πύρωμα του αρσενικού, πάρε βιτ. Ε η πολυβιταμίνες ferti-vit και χορήγησέ του για 30-45 μέρες.
 
Σας ευχαριστώ όλους! Και alicerdos εχεις δίκιο πρέπει να χαλαρώσω!
 
Back
Top