Αναπαραγωγή Το θηλυκό κλωσσάει τα αυγά 16 μέρες

Evangelia2018

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2018
Μηνύματα
67
Πόλη
Τρίπολη
Καλό μεσημέρι, έχω ενα ζευγάρι καναρίνια. Σήμερα είναι η 16 μέρα που το θηλυκό κλωσσαει τα αυγά, πέντε στον αριθμό, αλλά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Η ερώτηση μου είναι, να της πάρω τα αυγά ή να περιμένω λίγο ακόμα;
 
Έβγαλα τα αυγά από την φωλιά. Το ένα ήταν ασπορο και τα άλλα τέσσερα για κάποιο λόγο δεν ολοκληρώθηκε η εκκόλαψη. Τώρα να της βγάλω την φωλιά ή να την αφήσω;
[automerge]1588338722[/automerge]
Θέλω να πάω για δεύτερη γέννα!
 
Εντωμεταξύ αν θέλεις διάβασε το σχετικό άρθρο του φόρουμ και πες μας αν θεωρείς ότι κάτι συνέβη και διέκοψε την ανάπτυξη των εμβρύων... Π.χ. το θηλυκό καναρίνι καθόταν συνέχεια στη φωλιά ή την άφησε για κάποιο χρονικό διάστημα...
 
@ianos. Το διάβασα το άρθρο και τώρα έχω κάποιες υποψίες ότι μάλλον εγώ μπορεί να έκανα την κουταμάρα. Θα σου πω τι εννοώ... Το πρώτο που σκέφτομαι και αλήθεια δεν θέλω να είναι αυτό, είναι ότι ψέκασα την φωλιά με pinex spray για τις ψείρες, ενώ υπήρχαν τα αβγά 😶, το επόμενο είναι ότι λόγω του κρύου σκεπάζω την κλούβα το βράδυ και την ξεσκεπαζα το πρωί και το τελευταίο ότι το αρσενικό ήθελε να την βατεψει και την κυνηγουσε συνέχεια. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο. 🤔
 
ψέκασα την φωλιά με pinex spray για τις ψείρες, ενώ υπήρχαν τα αβγά
Αυτό ΔΕΝ δημιουργεί κανένα πρόβλημα.
λόγω του κρύου σκεπάζω την κλούβα το βράδυ και την ξεσκεπαζα το πρωί
Είδες να ενοχλείται η κανάρα από αυτή την διαδικασία και να σηκώνεται από την φωλιά της;
το αρσενικό ήθελε να την βατεψει και την κυνηγουσε συνέχεια.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η θηλυκιά να σηκώνεται από την φωλιά για αρκετή ώρα;
Όταν η θηλυκιά άρχισε την επώαση των αυγών ο αρσενικός συνέχισε να έχει αυτή την συμπεριφορά;
 
Προσωπικά, διαβάζοντας το μήνυμά σου, Ευαγγελία, αναρωτήθηκα μήπως κάτι συνέβη που δεν επέτρεψε στην κανάρα να καθήσει για κάποιες ώρες στη φωλιά.
Θα έλεγα να μην ξανασκεπάσεις το κλουβί, να μην το μετακινήσεις, να δώσεις άλλη φωλιά στην ίδια θέση και τα συναφή και να προχωρήσετε σε επόμενη γέννα - εννοείται ότι αφαιρείς από την ήδη στρωμένη φωλιά το νήμα και ότι κάνεις έως την έλευση του πρώτου αυγού πολύ καλή διατροφή, κι έπειτα με το πρώτο αυγό, κόβεις τις "πυρωτικές" τροφές όπως το αυγό, η αυγοτροφή και λιπαρούς ή πρόσθετους πρωτεϊνούχους σπόρους που πιθανά δίνεις ως έξτρα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ο
Αυτό ΔΕΝ δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

Είδες να ενοχλείται η κανάρα από αυτή την διαδικασία και να σηκώνεται από την φωλιά της;

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η θηλυκιά να σηκώνεται από την φωλιά για αρκετή ώρα
Όταν η θηλυκιά άρχισε την επώαση των αυγών ο αρσενικός συνέχισε να έχει αυτή την συμπεριφορά;
Καλημέρα σας,
Α) επειδή η εκτροφή είναι εξωτερική από τότε που άρχισε το κρύο (Νοέμβριο) τα σκεπάζω, οπότε είναι μια διαδικασία που την κάνω μήνες. Μέσα σε μια μεγάλη κλούβα έχω ακόμα δύο αλλά κλουβιά
με καναρίνια. Όχι δεν παρατήρησα να ενοχλείται η κανάρα, καθόταν κανονικά στην φωλιά της.
Β) Η κανάρα καθόταν μέσα στην φωλιά και σηκωνόταν μόνο για φαγητό και νερό, έτρωγε πολύ γρήγορα και έμπαινε ξανά στην φωλιά της γιατί είχε το αρσενικό που την κυνηγούσε και δεν άφηνε σε ησυχία.
Χτες που της πήρα την φωλιά έβαλα πάλι το διαχωριστικό γιατί την είχε ταράξει στο κυνήγι.
[automerge]1588401429[/automerge]
@ianos Τα κλουβιά είναι σε μόνιμη θέση και δεν τα μετακινώ σχεδόν ποτέ, τροφή τους δίνω την MANITOBA best premium. Μια ερώτηση, τώρα της έχω πάρει την φωλιά και φυσικά πέταξα το νήμα, επίσης έχω βάλει το διαχωριστικό γιατί το αρσενικό την κυνηγάει. Πότε πρέπει να της δώσω φωλιά και νόημα και πότε να βγάλω το διαχωριστικό;
[automerge]1588401452[/automerge]
@ianos Τα κλουβιά είναι σε μόνιμη θέση και δεν τα μετακινώ σχεδόν ποτέ, τροφή τους δίνω την MANITOBA best premium. Μια ερώτηση, τώρα της έχω πάρει την φωλιά και φυσικά πέταξα το νήμα, επίσης έχω βάλει το διαχωριστικό γιατί το αρσενικό την κυνηγάει. Πότε πρέπει να της δώσω φωλιά και νόημα και πότε να βγάλω το διαχωριστικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πότε πρέπει να της δώσω φωλιά και νόημα και πότε να βγάλω το διαχωριστικό;
Φωλιά και νήμα...χθές. Διαχωριστικό όταν μισοετοιμαστεί η φωλιά. Αφαίρεση του αρσενικού στο 2ο-3ο αυγό και παρακολούθηση. Αν κάθεται κανονικά, συνεχίζεις μόνον με την κανάρα στην ζευγαρώστρα.
 
@mgerom Πολύ ωραία, της έβαλα ξανά την φωλιά της και της έδωσα και νήμα, ελπίζω σύντομα να έχω ευχάριστα νέα!
[automerge]1588411212[/automerge]
Έχω ακόμα ενα ζευγάρι καναρίνια, θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, θα ανοίξω νέα θέμα ή μπορώ να συνεχίσω σε αυτό;
 
Back
Top