Αναπαραγωγή Το θηλυκό κοκατίλ είναι από το πρωί στη φωλιά, λέτε να ζευγάρωσαν;

Antoninho30

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2017
Μηνύματα
401
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Έχω ένα ζευγάρι κοκατιλ .. Εδώ και 3 μέρες το αρσενικό μπαίνει στην φωλιά την φτιάχνει και βγαίνει. Σήμερα από το πρωί είναι μέσα η θυλικια.. Βγήκε λίγο το απόγευμα και ξαναμπήκε... λέτε να έχουν ζευγαρώσει;δεν τα έχω δει με τα μάτια μ...
 
Καλημέρα σας... Μετά από εναν ελενχο στην φωλιά ακόμα αυγό δεν έχω δει... Πρωσοπικα τα είδα να ζευγαρωνουν την Κυριακή...υπάρχει περίπτωση να μην κάνουν αυγό; Ενώ ζευγάρωσαν;
 
Ναι, εγώ είχα ζευγάρι κοκατίλ -χωρίς φωλιά- και ενώ ζευγάρωναν δεν έκανε αυγά το θηλυκό...
Και φυσικά μπορεί να γίνει και το αντίθετο, αυγά στη φωλιά ή στο πάτωμα χωρίς ζευγάρωμα...
Παλιοζωντανοί οργανισμοί, τι να πεις...
 
υπάρχει περίπτωση να μην κάνουν αυγό;
Υπάρχει ως εκδοχή και παρουσιάζεται σε υπέργηρα και άρρωστα θηλυκά ως αδυναμία δημιουργίας αυγού.
Στην περίπτωσή σου όμως αυτό που απουσιάζει είναι η "υπομονή" σε σένα κάτι που το κατανοώ απόλυτα και πιθανότατα να είναι και αναμενόμενο.
Αν θέλεις όμως να με ακούσεις θα σου πρότεινα να οπλιστείς με αρκετή υπομονή και να βρεις τη δύναμη να υπερνικάς τις στιγμιαίες παρορμήσεις στο στυλ "να δω" τι κάνει, τι έχει στη φωλιά κλπ.
Αν λοιπόν αφήσεις τα πουλιά χωρίς καμία ενόχληση πέρα από τις υποχρεώσεις στην τροφοδοσία τους να είσαι σίγουρος πως συντομότερα θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Προσπάθησε λοιπόν να μη ρίχνεις ούτε "κλεφτές" ματιές στη φωλιά γιατί αυτό μπορεί να παρουσιάζεται ως απειλή για τα πουλιά και να "πάνε" πίσω κάθε αναπαραγωγική διαδικασία.
 
Καλησπέρα σε όλους, σήμερα το απόγευμα έριξα ένα βλέφαρο.. Μέσα στην φωλια... Και τη να δω;να το πρώτο μας αυγουλακιιι. Είμαι πολύ χαρούμενος... Θέλω να ρωτήσω...όμως... Πότε να ξαναδώ;
 
Back
Top