Γενικά Το θηλυκό μου κοκατίλ έφυγε

Raniarene

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουλ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα. Βοήθεια. Είχα κοκατιλ θηλυκό και πήρα ένα αρσενικό όλα καλά μέχρι που κάποιος δεν έκλεισε καλά την πόρτα και το έχασα τώρα το αρσενικό έχει μείνει μόνο του. Το έβγαλα έξω να φωνάζει αλλά μπα εξαφανίστηκε. Στεναχωρήθηκα πολύ... Ψάχνω ένα θηλυκό γκρι... που μπορώ να βρω Θεσσαλονίκη
 
Γειά σου και τα δύο... Από ότι φαίνεται δύσκολο να το βρω γιατί έφυγε βράδυ και δεν ξέρω προς τα που πήγε και εδώ που μένω Εάν το βρήκε κάποιος φαντάζομαι θα το κρατήσει... Επειδή το αρσενικό κοκατιλ τι ψάχνει θα ήθελα να του βρω μια... Στεναχωρήθηκαμε πολύ... Ερχόταν και καθόταν πάνω μας αλλά η κακία στιγμή
 
Λοιπόν, η αγγελία βρίσκεται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ψάχνω-να-αγοράσω-ένα-θηλυκό-cockatiel-από-Θεσσαλονίκη.42760/

Για όποια βοήθεια χρειαστείς εάν αποφασίσεις τελικά να αναζητήσεις το πουλάκι που έφυγε, μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=90

Εύχομαι το καλύτερο.
 
Προσπάθησε το λιγο, βάλε αγγελία στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αν έχεις και ξεκινά να ρωτάς από αυριο στα γειτονικά σου πετσοπ μήπως το βρήκε κάποιος που δεν μπορεί να το κρατήσει και το παρέδωσε και άσε το άλλο έξω στην βεράντα μήπως το καλεσει πάλι πίσω με τις φωνές του.
 
Ράνια μου μην είσαι τόσο απαισιόδοξη!Στη ζωή υπάρχουν και άσχημα. και όμορφα...Πριν λίγες ημέρες(3 Ιουλίου για να είμαστε ακριβείς)καθώς πήγαινα να βάλω μπανιέρα στα 2 μου άγρια παπαγαλάκια, τον Σούγκα και τη Λίζα έτσι φοβισμένα που ήταν (ειδικά η Λίζα) και πέταγαν δεξιά και αριστερά μέσα στο κλουβί, βρήκε η Λίζα μια τρύπα από την ανοιχτή πόρτα και ξεγλίστρησε!Είχαμε στεναχωρηθεί πάρα πολύ όλοι μας αλλά αυτά τα πράγματα συμβαίνουν...Τουλάχιστον το πουλάκι ζούσε.Καλύτερα θα ήταν αν είχε ψοφήσει;Κι εσύ αυτό να σκέπτεσαι,ότι το πουλάκι σου είναι καλά.Τότε,επειδή είχαμε ακούσει πολλά ζώα να πεθαίνουν με την απώλεια του/της συντρόφου τους και δεν θέλαμε να πάθουμε το ίδιο,πήραμε ένα θηλυκό παπαγαλάκι που την ονομάσαμε Νίνα.Με αυτό δεν θέλω να σε αγχώσω,τα δικά σου πουλάκια ήταν πολύ λίγο καιρό μαζί και δεν είχαν προλάβει να δεθούν για αυτό μην ανησυχείς. Μία μέρα λοιπόν(5 Ιουλίου)είδα ένα πράσινο πουλάκι να πετάει από πάνω μου.Ήταν η Λίζα!Έβγαλα εγώ το κλουβί με τον Σούγκα και τη Νίνα και το ακούμπησα πάνω στο τραπέζι της αυλής.Τότε προς μεγάλη μου έκπληξη είδα τη Λίζα να πλησιάζει όλο και πιο κοντά στο κλουβί!Ακόμα και στην οροφή του κλουβιού κάθισε! Τα συναισθήματα μου εκείνη τη στιγμή ήταν απερίγραπτα!Με αργά βήματα πλησίασα το κλουβί και απαλά το σήκωσα χωρίς αυτή(που υπενθυμίζω ήταν πάνω σ' αυτό) να αντιδράσει.Ευτυχώς η πόρτα ήταν κοντά και κατάφερα να βάλω το κλουβί μέσα στο σπίτι!Από εκεί και έπειτα τα πράγματα ήταν πάρα πολύ εύκολα.Απλά πήρα μια πετσέτα, την ''καπάκωσα'' καθώς καθόταν,την έπιασα και την έβαλα μέσα στο κλουβί!Από τότε και τα τρία τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους εκτός από τον Σούγκα και τη Νίνα που εξακολουθούν να τσακώνονται.Σύντομα που θα πάρω άλλο ένα παπαγαλάκι θα το βάλω μαζί με τη Νίνα σε διαφορετικό κλουβί για να μην υπάρχουν διαφωνίες και τσακωμοί. Αυτό ελπίζω τουλάχιστον...!
Σου προτείνω όπως και οι προλαλήσαντες να έχεις έξω το κλουβί όσο πιο πολύ μπορείς τη μέρα άλλα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΒΛΕΨΗ! Βέβαια σε μια τόσο μεγάλη πόλη όπως η Θεσσαλονίκη θα είναι κατά πάσα πιθανότητα λίγο πιο δύσκολο άλλα δεν θέλω να σε αποθαρρύνω.Εγώ έχασα τη δική μου σε μικρό μέρος (Δήλεσι) και βοήθησε η μεγάλη αυλή και το ότι δεν υπάρχει ταβάνι.Με αυτό δεν εννοώ ότι είναι δύσκολο να βρεθεί απλά λέω πως στην δική μου περίπτωση αυτά που ανέφερα βοήθησαν.Ελπίζω μέσα από όλη μου την καρδιά να την βρείτε! (:
Καλημέρα!
[automerge]1626674022[/automerge]
Και μερικές φωτογραφίες που ξέχασα!(στις δύο πρώτες είναι πάνω στο κλουβι ενώ στην τρίτη πάνω το τραπέζι)
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    8,9 KB · Προβολές: 32
  • 2.webp
    2.webp
    9,1 KB · Προβολές: 32
  • 3.webp
    3.webp
    8,3 KB · Προβολές: 32
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορείς επίσης να βάλει ήχους κοκατίλ να ακούγονται σε κάποιο κινητό ή λαπτοπ ,όπως είχα διαβάσει παλαιότερα για παπαγάλους που χάθηκαν. Αν μένεις σε ψηλό όροφο ή έχεις μεγάλη,ηλιόλουστη αυλή όπως εγώ, έχεις επίσης ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
[automerge]1626702577[/automerge]
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω περάσει τα ίδια...Είναι φρικτό συναίσθημα...
Και πάλι εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί...
 
Back
Top