Αναπαραγωγή Το θηλυκό μπάτζι σκότωσε το αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alonso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alonso

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2017
Μηνύματα
82
Πόλη
Λευκωσία
Παιδιά είχα ένα ζευγάρι παπαγαλάκια μπατζι. Το τελευταίο καιρό πριν 5 μέρες περίπου πρόσεξα ότι το θηλυκό περνούσε την ωρα του μέσα στη φωλιά και το αρσενικό έξω . υπέθεσα ότι είχα τη πρώτη μου γεννά. σήμερα βρήκα σκοτωμένο το αρσενικό φαγομενο όλο το κεφάλι από πίσω και Ναι μέσα στη φωλιά έχει 5 αυγά
 
Λυπάμαι πολύ. ☹ Δυστυχώς μερικά θηλυκά μπάτζι έχουν αυτή τη συμπεριφορά. Μην της πάρεις άλλο ταίρι διότι πιθανότατα θα κάνει το ίδιο. Άστην να δεις τι θα γίνει με τα αυγά κι αν είναι άσπορα, απομακρύνεις φωλιά κτλ και την αφήνεις μόνη της. Αν βγουν πουλάκια να έχεις το νου σου αν και συνήθως δεν το κάνουν στα μικρά τους αλλά στο ταίρι τους. Βέβαια αν αυτή η συμπεριφορά κληρονομείται (που πιστεύω πως κληρονομείται) δεν ξέρω ποιος θα θέλει τέτοια θηλυκά.
 
Λυπάμαι πολύ. ☹ Δυστυχώς μερικά θηλυκά μπάτζι έχουν αυτή τη συμπεριφορά. Μην της πάρεις άλλο ταίρι διότι πιθανότατα θα κάνει το ίδιο. Άστην να δεις τι θα γίνει με τα αυγά κι αν είναι άσπορα, απομακρύνεις φωλιά κτλ και την αφήνεις μόνη της. Αν βγουν πουλάκια να έχεις το νου σου αν και συνήθως δεν το κάνουν στα μικρά τους αλλά στο ταίρι τους. Βέβαια αν αυτή η συμπεριφορά κληρονομείται (που πιστεύω πως κληρονομείται) δεν ξέρω ποιος θα θέλει τέτοια θηλυκά.
Να ρωτήσω κάτι; Για πιο λογο όμως το κάνουν; Τα θεωρούσα πολύ ήσυχα πουλάκια και όλοι γνωρίζουμε πως και οι δυο γονείς μεγαλώνουν τα Μικρά τους. Κρίμα τον καημενουλη...
 
User23658 είπε:
Να ρωτήσω κάτι; Για πιο λογο όμως το κάνουν; Τα θεωρούσα πολύ ήσυχα πουλάκια και όλοι γνωρίζουμε πως και οι δυο γονείς μεγαλώνουν τα Μικρά τους. Κρίμα τον καημενουλη...

Ο κανιβαλισμος ειναι συνηθες φαινομενo σε πολλα ειδη ζωων.
Oι λογοι ειναι πολλοι και διαφορετικοι ανα περιπτωση, μπορει να ειναι θεμα κυριαρχιας,θεμα με την διατροφη και ελλείψεις σε αυτη αλλα και θεμα γεννετικου κωδικα γι αυτο και βλεπουμε οτι υπαρχει κληρνομικοτητα.
 
Παιδιά επανέρχομαι
Από τα αυγά βγήκε ενα το οποίο τάιζε κανονικά. σήμερα η βγήκε από μόνο του η το πέταξε απ'τη φωλιά. άκουσα φωνές και όταν πήγα είδα να επιτίθεται στο μικρό και να το δαγκώνει στο κεφάλι και να το απωθεί από το να μπει στη φωλιά. Αυτό συνέχισε για αρκετή ώρα και αποφασισα να βάλω το μικρό σε άλλο κλουβί. το θηλικο μόλις έβγαλα το μικρό μπήκε ξανά στη φωλιά. Στο μικρό έβαλα στο πάτο του κλουβιού αυγοτροφη σπόρους και νερό αλλά δεν το είδα να τρώει. Μπορεί να είναι και φοβισμένο. κάθεται στο πάτο του κλουβιού. αν υπολογίσουμε ότι στις 13 Φεβρουαρίου που το φιλικό επιτέθηκε και σκότωσε το αρσενικό είχε γεννήσει όλα τα αυγά σίγουρα πρέπει να είναι ενός μηνα. Να προσπαθήσω να βάλω ξανά τη μητέρα μαζί του στο νέο κλουβί που δεν έχει φωλιά να το αφήσω μόνο του δεν ξέρω τι να κάνω αν δεν μπορεί να τρώει μόνο του λογικά μέχρι αύριο θα πεθάνει.
Καμιά ιδέα;
 
Θα προσπαθήσω να βρω αν και σχεδόν όλα είναι κλειστά με τα περιοριστικά μέτρα και δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο δεν ξέρω πως να το κάνω και αν θα με αφήσει να το ταισω
 
Κάνε όπως είπες, βγάλε τη φωλιά τελείως και βάλε και τη θηλυκιά δοκιμαστικά στο νέο κλουβί με το μικρό. Καλύτερα βάλτα και σε νέο δωμάτιο. Όπως είδες θα πρέπει να έχεις το νου σου. Μόλις μάθει το μικρό να τρώει το βάζεις σε άλλο κλουβί. Δεν θα μπορέσεις να το ταίσεις σε αυτό το στάδιο που είναι έτοιμο να απογαλακτιστεί, δεν σε γνωρίζει και θα φοβάται τόσο που δεν θα τρώει.

Αλλά βγάλε τη φωλιά ΧΘΕΣ. :)
 
Resizer_15865358764080.webp
[automerge]1586536178[/automerge]
Προσπάθησα να το ταΐσω και δεν με αφήνει. Αυτός είναι ο μικρός στη φωτογραφία. το είδα να πετά και να βγαίνει στη κούνια αλλά δεν το είδα να τρώει... Τώρα δεν ξέρω
 
Βάλε δοκιμαστικά τη μάνα του μαζί πριν κοιμηθεί αν δεν κοιμήθηκαν ακόμη μήπως το ταίσει λίγο. Δεν βλέπω το φαγητό στη φώτο. Ελπίζω να έχεις ανοιχτή εσωτερική ταίστρα κι όχι κλειστή εξωτερική. Αν δεν έχεις βάλε φαγητό σε μπανιέρα. Το ίδο και το νερό, ανοιχτό μπολ, βάλε μήλο, αυγό βραστό και μπανάνα σε ανοιχτό μπολ επίσης στο πάτωμα.

Δοκίμασε όμως πρώτα να βάλεις τη μάνα του μαζί και να παρακολουθείς αντιδράσεις, μακριά απο τη φωλιά και το παλιό κλουβί ίσως το ταίσει χωρίς πρόβλημα.
 
Οκ σας ευχαριστώ όλους
Αύριο πρωί θα βάλω τη μητέρα για λίγο στο νέο κλουβί να δω αντιδράσεις αν το τάισε θα την αφήσω και θα το παρακολουθώ αν όχι η αν προσπαθήσει να επιτεθεί θα την βάλω πίσω . Φαγητό έβαλα στο πάτο του κλουβιού αυγοτροφη και λίγους σπόρους σε πλαστικό πιατάκι μάλιστα πίεσα και έσπασα κάποιους για να μπορεί να τους φάει το ίδιο και νερό έβαλα αλλά δεν είδα από το απόγευμα να έχει φάει κάτι. Τώρα δεν ξέρω αν έφαγε και δεν το κατάλαβα. αν όχι θα δοκιμάσω να του βάλω και αυγό δεν ξέρω με φρούτα αν μπορεί να φάει μήλο νομίζω είναι σκληρό αλλά θα δοκιμάσω λίγο να τη βάλω μαζί του για να δω πως θα πάει. ελπίζω να τα καταφέρει
 
Βάλε την πατήθρα χαμηλά ακριβώς πάνω απο το ύψος του άσπρου πλαστικού. Έτσι θα αναγκαστεί η μάνα του να καθίσει εκεί κι ίσως ο μπόμπιρας μπορέσει να καθίσει στο κλαδί. Πρέπει να φάει οπωσδήποτε σήμερα, το καταλαβαίνεις. Παρακολούθα τα απο απόστααση, μην είσαι πολύ κοντά τους αφού δεν είναι ήμερα.
 
Back
Top