Αναπαραγωγή Το θηλυκό budgie προσπαθεί να ανεβεί πάνω στο αρσενικό

Εγγραφή
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Εχω δυο budgie που το θηλυκό είναι σε φάση αναπαραγωγής.Απλα το θηλυκό προσπαθεί να ανεβεί πάνω στο αρσενικό. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία μιας και δεν τα έχω καταφέρει προσπαθώντας αρκετό καιρό και η ερώτηση είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό η συμβαίνει κάτι άλλο. Ευχαριστω πολύ!
 
Όχι δεν μπορεί να είναι γιατί το αρσενικό είναι σκούρο μπλε και το θηλυκό μπεζ και τώρα σκούρο καφέ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
η ερώτηση είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό η συμβαίνει κάτι άλλο
Nαι είναι φυσιολογικό, το έχω ακούσει/διαβάσει κι αλλού για τα μπάτζι. Ειδικά όταν αυτή είναι έτοιμη πριν το αρσενικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα θηλυκά μπάτζι είναι κυριαρχικά. Και στο χώρο και στο ζευγάρωμα και σε όλα. Έχει πολλά βίντεο στο διαδίκτυο με 2 θηλυκά να εκδηλώνουν κανονική αναπαραγωγική συμπεριφορά όταν είναι πυρωμένες.
Ιδού :D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μήπως θέλει να του δείξει τι να κάνει;η δικιά μου θηλυκιά συνεχώς του καθάριζε το κεφάλι και το ράμφος.ο αρσενικός ποτέ.η θηλυκιά επέμενε μέχρι που έμαθε ο αρσενικό ς να κάνει το ίδιο.η θηλυκιά γενικά σε πολλά διδάσκει το αρσενικό.ισως έτσι τον καθοδηγεί γιατί προφανώς είναι μεγαλύτερη ηλικιακά και ώριμη για αναπαραγωγή.
 
Back
Top