Αναπαραγωγή Το θηλυκό green cheeck conure μου έχει παράξενη συμπεριφορά

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα στην παρεα.
Εχω μια θηλυκη green cheek conure (4/6/19 ηλικια) δηλαδη 4 μηνων. ειναι αρκετα φιλικη και αγαπουλα. τελευταια εχω δει μια πολυ περιεργη συμπεριφορα. Οπως καθομαι στο γραφειο ερχεται και κολλαει πανω στο χερι μου που κραταω το ποντικι του υπολογιστη, φουσκωνει τα φτερα της, λες και κλωσσαει αυγα, αρχιζει πανω κατω το κεφαλι της για να βγαλει φαι ( οπως ταιζουν τα μωρα τους) και μου δαγκωνει πολυ ελαφρα τον αντιχειρα. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι ολο αυτο. Περιμενω τα φωτα σας. Δειτε και τη φωτο που βαζω.
rsz_1img_20191012_172514_burst004.jpgrsz_img_20191012_172514_burst003.jpg
 
@Christos1964 Αυτή είναι η στάση ζευγαρώματος για τα θηλυκά. Ουρά στον αέρα και τρίβουν την αμάρα τους σε χέρι, αντικείμενο ότι βρουν κι αγαπούν. 😁

Μερικά πράγματα για να κάνεις:
1. Και βασικότερο ΜΗΝ την χαιδεύεις ποτέ πουθενά κάτω απο το λαιμό. Ειδικά όταν παίρνει τέτοια στάση διότι την ενθαρρύνεις δίνοντάς της το μήνυμα ότι "θέλεις να ζευγαρώσεις" μαζί της. Συγκεκριμένα η πλάτη είναι το νο1 σημείο που δεν χαϊδεύουμε τα θηλυκά πουλιά.
2. Αύξησε τις ώρες ύπνου σε 14-15 σε σκοτεινό χώρο.
3. Σταμάτα τελείως τις τροφές με αρκετή πρωτείνη όπως αυγό, αυγοτροφή κτλ.
4. Τα μπάνια βοηθάνε επίσης. Νωρίς ώστε να στεγνώνει μέχρι το απόγευμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φυσικά και είναι πολύ μικρό σε ηλικία, δεν είναι ικανό γι΄αναπαραγωγή... Ας μην ξεχνάμε όμως πως ο κάθε οργανισμός έχει τη δική του ωρίμανση και ορμόνες... 😉
 
Όλα αυτά τα καταλαβαίνω και εγώ όμως το πουλάκι είναι πολύ μικρό. 4 μηνών εγω το μεγάλωσα

Εσύ το μεγάλωσες αλλά (υποθέτω) πιάνοντας το και χαϊδεύοντας το σε όλο το σώμα του το έφερες και σε σεξουαλική ωριμότητα πριν την φυσιολογική του ώρα. Η στάση αυτή που βλέπω στη φώτο μαζί με αυτό που περιγράφεις προσωπικά δεν μου αφήνουν καμία αμφιβολία περι τίνος πρόκειται. :) Πάντα θηλυκά πουλιά είχα.
 
Εσύ το μεγάλωσες αλλά (υποθέτω) πιάνοντας το και χαϊδεύοντας το σε όλο το σώμα του το έφερες και σε σεξουαλική ωριμότητα πριν την φυσιολογική του ώρα. Η στάση αυτή που βλέπω στη φώτο μαζί με αυτό που περιγράφεις προσωπικά δεν μου αφήνουν καμία αμφιβολία περι τίνος πρόκειται. :) Πάντα θηλυκά πουλιά είχα.
Και τι κανω τώρα;
 
Και τι κανω τώρα;
Μερικά πράγματα για να κάνεις:
1. Και βασικότερο ΜΗΝ την χαιδεύεις ποτέ πουθενά κάτω απο το λαιμό. Ειδικά όταν παίρνει τέτοια στάση διότι την ενθαρρύνεις δίνοντάς της το μήνυμα ότι "θέλεις να ζευγαρώσεις" μαζί της. Συγκεκριμένα η πλάτη είναι το νο1 σημείο που δεν χαϊδεύουμε τα θηλυκά πουλιά.
2. Αύξησε τις ώρες ύπνου σε 14-15 σε σκοτεινό χώρο.
3. Σταμάτα τελείως τις τροφές με αρκετή πρωτείνη όπως αυγό, αυγοτροφή κτλ.
4. Τα μπάνια βοηθάνε επίσης. Νωρίς ώστε να στεγνώνει μέχρι το απόγευμα.
Σου έχει ήδη απαντήσει ο Ανέστης
Πρόκειται για ''κουκιά μετρημένα'' :)

Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
 
Back
Top