Αναπαραγωγή Το θηλυκό zebra finch αγνοεί το αρσενικό που της κελαηδάει

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδιά το θηλυκό ζεμπράκι μου ενώ το αρσενικό προσπαθεί να την εντυπωσιάσει το θηλυκο δεν ανταποκρίνεται και ενώ τα έχω πολύ καιρό και τους βάζω και αυγό. Τι να κάνω;
 
Από ζεμπράκια δυστυχώς δε ξέρω... Αλλά για να μας βοηθήσεις πρέπει να μας πεις και άλλες λεπτομέρειες... Τους έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία; Σε τι θερμοκρασία τα έχεις; Μέσα ή έξω;
Από τα λίγα που ξέρω τα ζεμπράκια είναι "μηχανές αυγών και νεοσσών"! Δηλαδή όσο τους παρέχεις πλούσια διατροφή με αυγό και λαχανικά αυτά πυρώνουν πολύ εύκολα και συνεχώς γεννούν! Δεν είναι δύσκολο να ζευγαρώσουν...

Πήγαινε εδώ: Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών, Νεοσσοί και διάβασε μερικά θέματα! Θα σε βοηθήσουν πολύ! 😉 Σε λίγο θα μπουν και οι έμπειροι να σου λύσουν την απορία!
 
Τα έχω διαβάσει όλα αυτά. Τα πουλάκια τα έχω μέσα στο σπίτι σε ήσυχο μέρος με πολύ φωτισμό. Τους παρέχω μια καλή διατροφή με αυγό και την κανονική τους τροφή. Η φωλιά που τους έχω είναι σε στυλ κουτί εξωτερική που ανοίγει. Τέλος πάντων θα περιμένω τους έμπειρους :D.
 
Γεια σου, την έχει φτιάξει ο αρσενικός την φωλιά;
 
Άρα ούτε ο αρσενικός είναι έτοιμος. Έχεις βάλει νήμα υποθέτω. Δίνε χόρτα, αυγό ή αυγοτροφή και σουπιοκόκαλο. Επίσης αν δεν έχεις κάνει άλλη διατροφική προετοιμασία μήπως να έδινες κάποιο πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα στο νερό. Προφανώς δεν είναι έτοιμα τα πουλάκια, βέβαια είμαστε και εκτός εποχής. Τώρα κάνουμε προετοιμασία για αναπαραγωγή την άνοιξη. Πόσες ώρες κοιμούνται; Τα έχεις σε ξεχωριστό δωμάτιο;
 
Κοιμούνται ανάλογα με το φωτισμό μέτα τις 9:00 ναι τους έβαλα νήμα και έχω κάνει μια μικρή διατροφική προετοιμασία.
 
Μήπως το περιβάλλον που τα έχεις έχει πολύ ξηρή ατμόσφαιρα από κεντρική θέρμανση; Χρειάζονται κάποια υγρασία περιβάλλοντος κατά την αναπαραγωγική περίοδο.
Αυτό το άρθρο το διάβασες; Ζεμπράκια Zebra Finches
 
Δεν νομιζω πως θα αργησουν να ζευγαρωσουν, πες μας λιγο τις διαστασεις του κλουβιου και την θεση του(δηλ. αν ειναι μερος που εχει φασαρια κοσμο κτλ.) και επισης τα εχεις σε σταθερο μερος ή τα εχεις αλλαξει τοποθεσια σε αυτο το διαστημα;
 
Τα έχω σε ψηλό μέρος στο σαλόνι όπου δεν έχει πολύ φασαρία και έχει αρκετό φωτισμό. Τα έχω εκεί από την πρώτη στιγμή που τα πήρα.

Το κλουβί είναι ζευγαρώστρα καναρινιών.
 
Λοιπον νομιζω πως απλα πρεπει να τους δωσεις χρονο, για να παιρνει νημα ο αρσενικος σημαινει πως θελει να ζευγαρωσει, δεν θα αργησει να πυρωσει και η θηλυκια και μετα δεν θα τους σταματας! Δωσε λιγο προσοχη στην διατροφη οπως σου ειπαν και τα παιδια και η φυση θα κανει τα υπολοιπα :)
 
Παιδιά έχω καλά και κακά νέα. Τα καλά είναι πως το ένα ζευγάρι θέλει να φτιάξει φωλιά. Τα κακά είναι πως το νήμα κοκοφίνηκα δεν το πολύ προτιμούσαν και έπαιρναν νήμα καναρινιών (είχαν και τις δύο επιλογές) αλλά ενώ έχουν μπει στη φωλιά (είχαν και εξωτερική αλλά και ψάθινη φωλιά πήγαν στη ψάθινη ) και βάζουν νήμα δεν το στρώνουν αλλά και το πέταξαν πάλι έξω. Αυτό γίνετε για 2 μέρες.☹ Τι λέτε να φταίει;
 
Καλησπερα.. Θα βαλεις ψαθινη φωλια η οποια ειναι κλειστη απο πανω.. Θα τους κανεις την καταλληλη διατροφικη προετοιμασια, θα τους δωσεις νημα (δεν εχουν προβλημα για το τι θα χρησιμοποιησουν φτανει να φτιαξουν φωλια) και θα τοποθετησεις την φωλια καπου ψηλα. Δεν θα τα ενοχλεις γιατι φοβουνται πολυ αυτα τα πουλια και πρεπει να νιωθουν ασφαλεια.. Ο λογος που βαζουν και βγαζουν το νημα ειναι επειδη την επεξεργαζονται.

Τα ζεμπρακια ζευγαρωνουν οποιαδηποτε εποχη και συνεχεια. Οποτε μην αγχονεσαι, δωσε χρονο, φροντιδα και αγαπη..
 
αρα το μονο που χριαζεσε εσυ ειναι υπομονη και εκεινα σε μικρο διαστημα θα σου προσφερουν φανταστικες στιγμες με τα γενητουρια τους που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις 😉
 
Παιδιά πριν περίπου 2 εβδομάδες είδα το θηλυκό να μπαίνει πολύ συχνά στη φωλιά η οποία δεν είχε νήμα στρωμένο και έτσι εγώ έβαλα μόνος μου λίγο μέσα μήπως γενούσε εκεί. Από την ώρα που το έβαλα δεν ξαναμπήκε στη φωλιά. Για αρκετό καιρό δεν έκαναν τίποτα αλλά τις τελευταίες μέρες άρχισαν να ξαναζευγαρόνουν. Έτσι έβγαλα το νήμα από τη φωλιά για να το στρώσουν αυτά μόνα τους αλλά έτσι όπως το έβγαζα ένα σπασμένο αυγό ήταν μέσα.☹ Τι να κάνω τώρα;
 
Back
Top