Ασθένειες Το θυλικο μαλινουα μου νομιζω οτι εχει προβλημα

ΤΕΝΤΕΝ

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το θυλικο μαλινουα μου νομιζω οτι εχει προβλημα. Βασικά τα 2 καναρινια μου τα εχω λιγο καιρο και δε ξερω και πολλα. Εχει φαγουρα, οταν δοκιμασα να το ραντισω με ειδικο σπρει η φαγουρα χειροτερευσε,- εχει διαρροια και η αναπνοη του μερικες φορες ακουγεται, κανει ηχους σαν να σπαει σπορια. καθεται με την κοιλια του στο ξυλαρακι και ο πισινος του ειναι πρισμενος. κουνιεται μερικες φορες παραξενα και φουσκωνει. Η αναπνοη του γινεται γρηγορη.
Παρολα αυτα τρωει αρκετα (αυγοτροφη, ψωμι, σπορια) και τα πρωινα δειχνει ευδιαθετο.
Του εβαλα 1 μερα σκορδονερο, σημερα χαμομηλι και φιλος κτηνιατρος τηλεφωνικα μου ειπε να του δοσω φαρμακο Baytril
επισης το επιασα και το καθαρισα με χαμομηλι.

Κανω καλα; Εχετε κατι να προτεινετε;
 
ΤΕΝΤΕΝ στην αρχή του φόρουμ Ασθέν. - Τραυμ. καναρινιών υπάρχει Δελτίο περιγραφής φυσικής - κλινικής κατάστασης πουλιού, αν το αντιγράψεις & το θέσεις συμπληρωμένο εδώ, θα καταλάβουν πιό σωστά την κατάστασή του οι έμπειροι & αυτοί που γνωρίζουν! Θα πάρεις πιό σίγουρες απαντήσεις!
 
απο αυτα που ξερω δεν κανει καλο το ψωμι στα πουλια, εχουν προβλημα με το συκωτι, στο φορουμ το διαβασα.
 
φιλος κτηνιατρος τηλεφωνικα
Ρώτησέ τον για τα συμπτώματα που περιγράφεις αν έχει ακάρεα( με ερωτιματικό για τη διάροια που λες) και διάβασε πρώτα εδώ: Ακάρεα της Τραχείας
Για τη διάρροια εδώ https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
Αφού τα διαβάσεις συμπλήρωσε και αυτό PetBirds Forum - Ανακοινώσεις στο Forum : Ασθένειες - Τραυματισμοί Καναρινιών
και εδώ είμαστε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top