Γενικά Το καινουριο μου budgie δεν κινειται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zwitsas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zwitsas

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2009
Μηνύματα
185
Πόλη
Λευκάδα
επειδη περιμενω τον ιουνιο για εναν αμαζονιο π εχο παραγγειλει(περιμενω να γεννη8ει κ να μεγαλωσει ακομα) δεν αντεξα και χ8εσ το απογευμα κατα τισ 8 πηρα ενα απο τα σηνι8ισμενα παπαγαλακια ετσι για συντροφια... Και μεχρι σημερα 12 ωρα δεν εχει κουνη8ει. Τα πουπουλα φτανουν ωσ τα ποδαρακια τ κ κα8ετε, δεν αντιδραει κ πολυ... ακομα κ το χερι να βαλω μεσα στο κλουβι δεν κουνιεται, μονο οταν το ακουμπησω..λετε ναχει πα8ει καποιο σοκ ή κατι τετοιο; Επεισης εχω ανοιχτο κ το πορτακι να βγει εξω ουτε να επιχειρησει να φυγει δν κανει
 
τρωει καθόλου; στα μαγαζί το διάλεξες εσύ ή ο μαγαζάτορας; Στο μαγαζί πρόσεξες αν φαινόταν υγιές; δεν αποκλείεται βέβαια να είναι από το σοκ της μεταφοράς ή να ήταν ζευγάρι στο μαγαζί και να μελαγχόλησε. αν δε τρώει όμως και κάθεται φουσκωμένο με τα ματια μισόκλειστα τότε εγώ θα σκεφτόμουνα να το επιστρέψω μιας και το πήρες χτες.
 
Έτσι όπως τα περιγράφεις, δεν αποκλείω το shock από τις αλλαγές! Όμως αφού μεσολαβούν εργάσιμες ώρες μπορείς να επικοινωνήσεις με το μαγαζί που το αγόρασες και να τους ρωτήσεις! Εκεί το είδες να είναι κινητικό, να πετάει κλπ? Περιμένουμε νέα!
 
τον μαγαζατορα τον ξερω χρονια... Ειναι αξιοσ εμπιστοσυνης...ηταν σε πολυ καλη κατασταση στο κλουβι ολα ειναι οπως ειπες.. Τα ματια δεν τα εχει μισοκλειστα τα ανοιγοκλεινει.. Επεισης ξεχασα να πω δεν τρωει κα8ολου κ εχει κανει 2,3 κουτσουλιες...
 
α εγω το διαλεξα το πουλι κ ηταν πολυ κινητικο εκει περα φυσιολογικο... επεισης μ ειπε οτι ειναι αρσενικο.
 
zwitsas είναι από την αλλαγή περιβάλλοντος. Αφού στο μαγαζί που το είδες ήταν μια χαρά τότε θα φταίει η αλλαγή. Απλά δώστου λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί. 😉
 
ναι αλλα με ανησυχει το οτι δεν τρωει μην πε8ανει κ απο την πεινα... Τελος παντων πρεπει να φυγω για καμια ωριτσα 8α σας πω νεωτερα μετα... (γιαννησ ειναι το μικρο μου )
 
Καλημερα και καλοριζικο
Κι εγω πιστευω οτι ειναι απο το σοκ της αλλαγης και μαλλον σου ετυχε πολυ ευαισθητη ψυχουλα!
Εγω στην θεση σου θα πηγαινα και θα του επαιρνα ενα ακομα για να χει παρειτσα, καθως τα αυστραλιανα παπαγαλακια ειναι απιστευτα κοινωνικα και μισουν την μοναξια 😉
 
τον μαγαζατορα τον ξερω χρονια... Ειναι αξιοσ εμπιστοσυνης...ηταν σε πολυ καλη κατασταση στο κλουβι ολα ειναι οπως ειπες.. Τα ματια δεν τα εχει μισοκλειστα τα ανοιγοκλεινει.. Επεισης ξεχασα να πω δεν τρωει κα8ολου κ εχει κανει 2,3 κουτσουλιες...

Πήρες από την τροφούλα του μαγαζιού ή του έβαλες άλλη, καινούρια; Μήπως του την άλλαξες και γι'αυτό δεν τρώει; Τι σου λέει ο μαγαζάτορας για όλα αυτά;
 
Τι ηλικια εχει το πουλακι ξερεις; Που το εχεις βαλει, εννοω σε τι χωρο; Μπαινει φυσικο φως στο δωματιο; Τι ταιστρες εχει και τι ταιστρες ειχε εκει στο μαγαζι; Αν εκει ειχε τις ανοιχτες και εσυ του εβαλες τις κλειστου τυπου μπορει γι αυτο να μην τρωει επειδη δεν τις ξερει. Βαλε μια ανοιχτη εσωτερικη στο κλουβι και αν δεν εχεις για την ωρα παρε ενα πιατακι μικρο του ελληνικου καφε η ενα ρηχο μικρο μπολακι και βαλε μερικα σπορια στον πατο του κλουβιου. Το ιδιο και για το νερο αν δεν εχει πιει.
 
ανεστη μαλλον εχεισ δικιο... 8α το κανω αυτο π ειπες. Την ηλικια του πουλιου οχι δεν τιν ξερω... Το πουλι πρεπει να συνερχεται κατι λιγο κουναει το κεφαλακι του τορα, αυτο π κοιταξα πανω του αλλα δεν ειπα τπτ ειναι οτι δεν εχει κλειστο δακτυλιδι...
 
ακυρο με το που μπηκα στο δωματιο σταματησε να κουνιεται μαλλον το ενοχλει ι παρουσια μ...
 
Υπομονη και θα σε συνηθισει το μικρο! Θελει τον χρονο του! Αλλα καλο θα ηταν να του παρεις μια παρεα να μην πληττει οσο λειπεις! Τα μπατζι ειναι πολυ κοινωνικα πουλακια!
 
ακυρο με το που μπηκα στο δωματιο σταματησε να κουνιεται μαλλον το ενοχλει ι παρουσια μ...

Iσως ειναι ακομη φοβισμενο. Θα σε συνηθισει οσο περνουν οι μερες. Να το πλησιαζεις ηρεμα να μην κανεις αποτομες κινησεις και να μιλας χαμηλοφωνα μπροστα του για να μην το φοβιζεις.
 
τλκα ταχα υποτιμισει ειναι πολυ ωραια πουλακια, αυτο που λετε να τ παρω παρεουλα 8α η8ελα να το κανω αλλα...8ελω να το ιμερεψω με το χρονο αλλα αν τ παρω παρεουλα πιστευω δεν 8α ιμπερεψει ποτε...
 
ανεστη εκανα αυτο με το πιατακι αλλα τπτ... Μηπως να το εβαζα εγω μπροστα στο φαγητο;
 
ακυρο με το που μπηκα στο δωματιο σταματησε να κουνιεται μαλλον το ενοχλει ι παρουσια μ...

Aστο να ηρεμησει και μην ασχολεισαι αλλο! Το στρεσσαρεις και το φοβιζεις περισσοτερο... Ειναι νωρις ακομη, γι'αυτο μολις σε δει μενει κοκκαλο
Θα επανελθει σε μερικες μερες...
 
ε δεν το πιστευω! Πηγα το πηραξα λιγο κ τορα κουνιεται εδω κ εκει κ παρατηρει!
 
παιδια ξαφνικά ζωντανεψε...ηπιε νερο κ βγηκε απο το κλουβι. Πεταξε γυρω στο δωματιο κ τορα κα8εται πανω στο κουρτινοξυλο.λαχανιασε λιγο αλλα ελπιζω δεν ειναι κατι κακο ετσι;
 
Νομιζω δεν επρεπε να το βγαλεις ακομα εξω! Ειναι πολυ νωρις! Αυτο δεν εχει συνηθισει καλα καλα εσενα και το χωρο γυρω του! Αν χτυπησει ξαφνικά; Αν με το πεταγμα και με το φοβο που εχει πεσει πανω σε κανενα αιχμηρο αντικειμενο! Καλυτερα να το βαλεις μεσα! Κανε υπομονη! Δωσ'του χρονο!
 
Back
Top